Amygdala
Amygdala tvoří u primátů subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader ležících v přední části mediálního temporálního laloku[1]. Jelikož má tvar mandle, její jméno je odvozeno od řeckého výrazu pro mandli. Amygdala je často spojována s emocemi, zvláště se strachem a agresivitou[2].
- Bilaterální ablace (odstranění) amygdaly má za důsledek efekt zploštění emocí (taková porucha . Proto někteří neurochirurgové přistupovali právě k výše zmíněnému zákroku jako ke způsobu regulace agresivity u patologicky agresivních jedinců (viz psychochirurgie).
Anatomie amygdaly
Soubor jader amygdaly je obvykle rozdělován do tří skupin:
- Basolaterální jádra
- Kortikomediální jádra
- Centrální jádro
Neurální napojení
Aferentní dráhy přichází do amygdaly z velmi pestrého seznamu zdrojů, a to včetně neokortexu ze všech mozkových laloků, a také z hipokampálního a cingulárního závitu. Zde je třeba zmínit fakt, že informace ze všech senzorických systémů jsou přiváděny do amygdaly, obzvláště do basolaterálních jader[2].
Vzájemná propojení v rámci amygdaly umožňují integraci informací z rozdílných senzorických systémů. Dvě hlavní dráhy spojují amygdalu s hypotalamem:
- Ventral amygdalofugal pathway
- Stria terminalis
"Amygdala je vysoce propojená s multimodálními senzorickými korovými oblastmi, a interaguje s kortikálními a subkortikálními oblastmi zapojenými do zahajování motorického chování a do regulace autonomních a viscerálních funkcí. Amygdala má také významná oboustranná propojení s oblastmi zapojenými do kognice vyššího řádu (high-order cognition)" (De Haan & Gunnar, 2009)[1]. |
Neuropsychologický význam
http://cs.wikipedia.org/wiki/Amygdala#Neuropsychologick.C3.BD_v.C3.BDznam_amygdaly