Komiks

Je médium, které je specifické tím, že svůj obsah sděluje pomocí tvz. panelů. Panely – jsou zachycené okamžiky pomocí kresby, panely musí být zařazeny juxtapozičně. Tímhle prvkem se liší komiks od animovaného filmu. Jestliže je nejmíň pět panelů za sebou říkáme tomu strip (z angličtiny proužek). Komiksové kresby bývají obvykle doplněné textem, buďto v bublinách, rámečcích nebo volně vsazených do prostoru panelu.

Slovní spojení „comic strip“ ze kterého se vyčlenilo slovo „comics“ v 1. polovině 20. století a později bylo počeštěno na komiks. Pokud ovšem na konci slova komiks napíšeme x, bude se jednat o americký undergroundový komiks.

Předchůdci komiksu

Komiks se stal fenoménem převážně v 20. století, přesto můžeme najít jeho předky už ve starověkém Egyptě, byly nalezeny nástěnné malby z 2. tisíciletí př. n.l .. I předkolumbovské Americe se dají najít podobné kresby. V podstatě by sem patřili první starověké civilizace.

Raných křesťanských době se, taktéž dělali iluminované rukopisy. Převážně Koptské a Irské. Můžeme sem řadit Velvislavovu bibli ve které se nevyskytuje žádný text, ale ilustrace jsou ve stripech. Stejně jako Velvislavova bible pochází ze 14. století Krumlovský obrazový kodex, kde je text doprovázen obrazem. Do toho druhu středověkého umění bychom mohli zařadit i tapisérii z Bayeux. Tapisérie zobrazuje dobytí Británie Normany v roce 1066 v kontinuální kresbě a mimo to měla i doplňující texty, které v té době se nejvíc vyskytovali v knižní produkci. Existovaly i tvz. mluvící pásky. Svitky s nakreslenými postavami a jejich přímou řečí.

Masovější produkci tehdejších „komiksů“ umožnil až Guntebergův knihtisk. Už v roce 1460 vychází kreslené Utrpení svatého Erasma, bylo velice oblíbené. Za další významný vývoj můžeme Williama Hogartha jehož série obrazů Dráha prostitutky (1731) a Dráha zhýralce, které byli později přepracované do rytin, patřili mezi populární tisky své doby. Kvůli těmto rytinám vznikl copyright.

Základy moderního komiksu položil Rodolphe Töpffer v 19. století, vydával mnoho kreslených satirických příběhů a považoval to za zábavu než převratný objev. První moderní komiks se byl zveřejněn v roce 1896 v časopise New York World. Jeho autor Richard Outcault představil svůj strip Yellow Kid (Žluté dítě), tento komiks vyšel 16.2. 1896. Tento den můžeme označit za „Den zrození komiksu“.