Eugene B. Power

Verze z 30. 1. 2016, 22:04, kterou vytvořil Vaclav.Jirousek (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{Pracuje se}} '''Eugene B. Power''' (* 4. června 1905 Traverse City, Michigan, USA - † 7. Prosince 1993 Ann Arbor, Michigan, USA) zakladatel a ředite…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Eugene B. Power (* 4. června 1905 Traverse City, Michigan, USA - † 7. Prosince 1993 Ann Arbor, Michigan, USA) zakladatel a ředitel University Microfilms. Průkopník ve využití mikrofilmu pro dlouhodobou ochranu tištěných dokumentů.

Život

Eugene Barnum Power se narodil 4. června 1905 v Traverse City, ve státě Michigan. Vysokoškolská studia absolvoval na University of Michigan, kde v roce 1927 dosáhl titulu BA (Bachelor of Arts) a v roce 1930 titulu MBA (Master of Business Administration). V roce 1930 nastoupil do malé firmy Edward Brothers, zabývající se přepisy na stroji a reprodukcemi pomocí mimeografie. V letech 1935 – 1938 již ve firmě pracoval na pozici viceprezidenta. V roce 1935 se začal zabývat testováním nových metod, jak využít mikrografické technologie k reprodukcím a šíření vědeckých publikací. Brzy odhalil, že nová mikrografická technologie je pro šíření textových dokumentů ideálním prostředníkem.

Kariéra

V roce 1938 Eugene B. Power opouští Edward Brothers a zakládá firmu University Microfilms (UMI) – pozdější ProQuest. Jedním z prvních projektů nové firmy bylo publikování disertačních prací studentů prostřednictví mikrofilmu, což bylo výrazně levnější než jejich tisk. Na projekt navázal projekt mikrofilmování novin a časopisů, starých rukopisů a dalších dokumentů. Významným projektem bylo vytvoření mikrografických kopií všech knih, vytištěných ve Velké Británii před rokem 1640. Projekt byl realizován pomocí mikrografické kamery, kterou Eugene B. Power sám vyvinul. Pozitivní kopie mikrofilmů byly následně prodávány knihovnám v USA, které měly o kopie vzácných evropských dokumentů zájem. Ekonomicky dobře promyšlený projekt tak zároveň pomohl v čase války ochránit vysoce ohrožené fondy britských knihoven před naprostou zkázou. V roce 1970 byl za tuto činnost Power pasován britskou královnou na rytíře.

Odkazy

Reference


Použitá literatura


Externí odkazy