Specifika vyšetřování dítěte v útlém věku

Verze z 23. 1. 2017, 19:27, kterou vytvořil Petr.Kosik (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Při vyšetřování dětí ve velmi útlém věku (např. při administraci novorozeneckých vývojových škál) je…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Při vyšetřování dětí ve velmi útlém věku (např. při administraci novorozeneckých vývojových škál) je třeba brát v úvahu řadu jeho specifik.

Je nutno brát v úvahu aktuální fyzický stav dítěte; musí být optimální, jinak figuruje jako výrazně rušivá proměnná, která může naprosto znemožnit realizaci administrace.

Je nutno se dítěti výrazněji přizpůsobovat - diagnostika poté probíhá zprav. za méně standardních podmínek (např. s dítětem v průběhu vyšetření ležíme na koberci).

Na vyšetření je zprav. přítomen rodič či jiný pečovatel.

U dítěte ve věku kolem 2 - 3 let, tj. v oddobí prvního vzdoru a počátků formování identity vlastního jáství, se může objevovat výrazný negativismus, a tedy tendence všechny úkoly zadávané v rámci diangostiky odmítat. Je poté zprav. vhodné na dítě nevyvíjet další nátlak, neboť by to vedlo pouze k nárůstu jeho odporu. Naopak je na místě zaujmout kooperativní přístup a diagnostiku představit a nabídnout dítěti jako určitou formu hry a podpořit tak jeho motivovanost k její realizaci.

Hravá forma vyšetření je celkově doporučována u o psychodiagnostiky dětí.

Odkazy

Literatura

Svoboda, M. (ed.), Krejčířová, D. & Vágnerová, M. (2015). Psychodiagnostika dětí a dospívajících. Praha: Potál.