Amygdala: Porovnání verzí

(Založena nová stránka: '''Amygdala''' tvoří u primátů '''subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader''' ležících v přední části mediálního temporálního laloku<ref n…)
 
Řádek 1: Řádek 1:
'''Amygdala''' tvoří u primátů '''subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader''' ležících v přední části mediálního temporálního laloku<ref name="social">De Haan, M., & Gunnar, M. (c2009). ''Handbook of developmental social neuroscience''. (xvii, 558 p.) New York: Guilford Press.</ref>. Jelikož má tvar mandle, její jméno je odvozeno od řeckého výrazu pro mandli. Amygdala je často spojována s [[Emoce|emocemi]], zvláště se [[Strach|strachem]] a [[Agresivita|agresivitou]]<ref name="brain">Mark F. Bear, M. (1996). ''Neuroscience: exploring the brain''. (1a. ed., reimp.) Baltimore: Williams.</ref>.<br />
+
<gallery style="position:relative; float:right; margin-left:10px;">
Bilaterální ablace (''odstranění'') amygdaly má za důsledek efekt zploštění emocí.
+
Soubor:DanaGuide CH14C31 P427 spot.jpg|<small><center>''Amygdala a prefrontální kortex''</center></small>
 +
Soubor:I 04 cl peu 1a.jpg|<small><center>''Anatomie amygdaly''</center></small>
 +
</gallery>
 +
'''Amygdala''' tvoří u primátů '''subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader''' ležících v přední části mediálního temporálního laloku<ref name="social">De Haan, M., & Gunnar, M. (c2009). ''Handbook of developmental social neuroscience''. (xvii, 558 p.) New York: Guilford Press.</ref>. Jelikož má ''tvar mandle'', její jméno je odvozeno od řeckého výrazu pro mandli. Amygdala je často spojována s [[Emoce|emocemi]], zvláště se '''[[Strach|strachem]]''' a '''[[Agresivita|agresivitou]]'''<ref name="brain">Mark F. Bear, M. (1996). ''Neuroscience: exploring the brain''. (1a. ed., reimp.) Baltimore: Williams.</ref>.<br />
 +
* '''Bilaterální ablace''' (''odstranění'') amygdaly má za důsledek efekt zploštění emocí. Proto někteří neurochirurgové přistupovali právě k výše zmíněnému zákroku jako ke způsobu regulace agresivity u patologicky agresivních jedinců (viz [[Psychochirurgie|psychochirurgie]]).
 
== Anatomie amygdaly ==
 
== Anatomie amygdaly ==
 
Soubor jader amygdaly je obvykle rozdělován do tří skupin:
 
Soubor jader amygdaly je obvykle rozdělován do tří skupin:
Řádek 7: Řádek 11:
 
* Centrální jádro
 
* Centrální jádro
 
== Neurální napojení ==
 
== Neurální napojení ==
Aferentní dráhy přichází do amygdaly z velmi pestrého seznamu zdrojů, a to včetně neokortexu ze všech mozkových laloků, a také z hipokampálního a cingulate závitů (hipocampal and cingulate gyri). Zde je třeba zmínit fakt, že informace ze všech senzorických systémů jsou přiváděny do amygdaly, obzvláště do basolaterálních jader<ref name="brain" />.<br />
+
Aferentní dráhy přichází do amygdaly z velmi pestrého seznamu zdrojů, a to včetně [[Kůra velkého mozku (neokortex)|neokortexu]] ze všech [[Mozkový lalok|mozkových laloků]], a také z hipokampálního a cingulárního závitu. Zde je třeba zmínit fakt, že informace ze všech senzorických systémů jsou přiváděny do amygdaly, obzvláště do basolaterálních jader<ref name="brain" />.<br />
Vzájemná propojení (interconnections) v rámci amygdaly umožňují integraci informací z rozdílných senzorických systémů. Dvě hlavní dráhy spojují amygdalu s [[Hypotalamus|hypotalamem]]:
+
Vzájemná propojení v rámci amygdaly umožňují integraci informací z rozdílných senzorických systémů. Dvě hlavní dráhy spojují amygdalu s [[Hypotalamus|hypotalamem]]:
 
# ''Ventral amygdalofugal pathway''
 
# ''Ventral amygdalofugal pathway''
 
# ''Stria terminalis''
 
# ''Stria terminalis''

Verze z 7. 5. 2014, 23:12

Amygdala tvoří u primátů subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader ležících v přední části mediálního temporálního laloku[1]. Jelikož má tvar mandle, její jméno je odvozeno od řeckého výrazu pro mandli. Amygdala je často spojována s emocemi, zvláště se strachem a agresivitou[2].

  • Bilaterální ablace (odstranění) amygdaly má za důsledek efekt zploštění emocí. Proto někteří neurochirurgové přistupovali právě k výše zmíněnému zákroku jako ke způsobu regulace agresivity u patologicky agresivních jedinců (viz psychochirurgie).

Anatomie amygdaly

Soubor jader amygdaly je obvykle rozdělován do tří skupin:

  • Basolaterální jádra
  • Kortikomediální jádra
  • Centrální jádro

Neurální napojení

Aferentní dráhy přichází do amygdaly z velmi pestrého seznamu zdrojů, a to včetně neokortexu ze všech mozkových laloků, a také z hipokampálního a cingulárního závitu. Zde je třeba zmínit fakt, že informace ze všech senzorických systémů jsou přiváděny do amygdaly, obzvláště do basolaterálních jader[2].
Vzájemná propojení v rámci amygdaly umožňují integraci informací z rozdílných senzorických systémů. Dvě hlavní dráhy spojují amygdalu s hypotalamem:

  1. Ventral amygdalofugal pathway
  2. Stria terminalis

"Amygdala je vysoce propojená s multimodálními senzorickými korovými oblastmi, a interaguje s kortikálními a subkortikálními oblastmi zapojenými do zahajování motorického chování a do regulace autonomních a viscerálních funkcí. Amygdala má také významná oboustranná propojení s oblastmi zapojenými do kognice vyššího řádu (high-order cognition)" (De Haan & Gunnar, 2009)[1].

Reference

  1. 1,0 1,1 De Haan, M., & Gunnar, M. (c2009). Handbook of developmental social neuroscience. (xvii, 558 p.) New York: Guilford Press.
  2. 2,0 2,1 Mark F. Bear, M. (1996). Neuroscience: exploring the brain. (1a. ed., reimp.) Baltimore: Williams.