Emotion Markup Language

Verze z 21. 6. 2015, 22:31, kterou vytvořil Karel.Nejedly (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Emotion markup language nebo také EML popř. EmotionML je novým jazykem představeným konsorciem W3C resp. skupinou Emotion Incubator Group (EmoXG). Jaz…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Emotion markup language nebo také EML popř. EmotionML je novým jazykem představeným konsorciem W3C resp. skupinou Emotion Incubator Group (EmoXG). Jazyk EmotionML vychází z XML a jeho účel spočívá v možnosti zápisu široké škály lidských emoci. EML je od roku 2006 stále ve vývoji a jeho standardizovaná podoba zatím neexistuje, ale možnosti jeho využití jsou v budoucnosti velmi široké.

S ohledem k rostoucímu zájmu o obor tzv. affective computing a různým dalším pokročilým formám HCI, je potřeba existence jazyka, který by byl schopen pracovat v oblasti lidských emocí stále aktuálnější. Vytvoření standardizovaného jazyka EML by mělo podle předpokladů vývojářů rozšířit možnosti a celkovou efektivitu komunikace s počítačem. Dosavadní interakce člověka a počítače je postavena na přizpůsobení se člověka počítači. EmotionML by tuto situaci měl změnit.

Uplatnění EML

Emotional Markup language nalezne uplatnění především ve třech oblastech:

1.Manuální anotace materiálů zachycujících emoce (videa, proslovy, texty apod.)

2.Automatické rozpoznávání emocí prostřednictvím senzorů (výrazy obličeje, nahrávky řeči a další multimodální kombinace)

3.Generování emocionální systémové odezvy, která může zahrnovat gesta, mimiku, přizpůsobení zařízení náladě uživatele apod.

Konkrétní možnosti využití EML

•Design a tvorba virtuálních AI charakterů v počítačových hrách

•E - learningové aplikace

•Zdravotnická a terapeutická zařízení, kde mohou programy a aplikace založené na EML tvořit důležitou složku péče o pacienty

•Programy pomáhající lidem trpícím autismem či poruchou učení jako je např. Aspergerův syndrom nebo při problémech s pochopením neexplicitně vyjádřených emocí

•Prostřednictvím expresivní syntézy řeči může EML umožnit poslech textu se zohledněním emocí pro slepé či jinak zrakově postižené osoby •Stejně tak může EML sloužit jako nástroj pro přepis mediálního obsahu a zachycené emoce tak zprostředkovat lidem se sluchovým postižením

•Široké možnosti využití v oblasti Affective monitoring (bezpečnost apod.) Výhodou standardizované podoby EML bude i snazší přenos dat mezi "emočně zaměřenými systémy".

Příklad použítí EML

<happy> I think that this is a great day.

<smile duration="2s" wait="1s"/> <look-up> Look at the sky.

There is <emphasislevel="strong">not a single </emphasis> cloud.

</look-up> <agree duration="3500ms" repeat="4"/>

The weather is perfect for a day at the beach. </happy>

Reference

Zdroje

Zdroj: www.w3.org