Služby veřejných knihoven

Verze z 12. 8. 2016, 15:41, kterou vytvořil Anna Stocklová (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Veřejná knihovna je organizace, zřízená, podporovaná a dotovaná společností. Zajišťuje přístup k poznání, informacím a uměleckým dílům …“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Veřejná knihovna je organizace, zřízená, podporovaná a dotovaná společností. Zajišťuje přístup k poznání, informacím a uměleckým dílům prostřednictvím svých zdrojů a služeb. Má být tedy přístupná všem členům společnosti stejně, bez ohledu na rasu, národnost, věk, pohlaví, náboženství, jazyk, zdravotní hendikep, ekonomické postavení, zaměstnání a dosažený stupeň vzdělání. V současnosti hovoříme o komunitní funkci knihoven


Komunitní knihovna

Komunitní knihovna napomáhá rozvoji komunity v místě svého působení - podporuje dobré soužití lidí v místě a rozvíjet dobré vztahy mezi lidmi. Knihovna je pro komunitní funkce vhodná, zejména proto, že je neutrálním místem vstřícným k různorodým skupinám obyvatel lokality. Nabízejí prostory pro setkávání a poskytují finančně dostupné služby. Jsou vybaveny moderními informačními technologiemi a pracovníci knihoven mohou poradit svým uživatelům jak je využívat. Komunitní knihovna by měla zaměřovat nejen na své registrované čtenáře, ale plánovitě a systematicky oslovovat celou komunitu místa;

Služby knihoven pro jednotlivé cílové skupiny

• Služby knihoven pro děti a mládež

Hlavním úkolem knihoven v této oblasti je výchova ke čtenářství a základy informační gramotnosti, měly by podporovat volnočasové aktivity dětí a zejména mládeže. Přilákat děti a mládež do knihovny mají již nápadité a vtipné webové stránky, děti rády soutěží, malým dětem se předčítají knihy a měly by o přečtených knihách diskutovat. Není ani chybou půjčovat dětem v knihovně hry a dovolit jim vhodné hry a kvízy řešit na počítači.

• Služby knihoven pro seniory

Senioři jsou v knihovnách velmi silnou uživatelskou skupinou. Knihovna se může stát místem pro setkávání seniorů a umožnit jim udržování sociálních kontaktů. Projektovat vzdělávací aktivity zaměřené především na práci s informačními technologiemi, otázky fyzického a duševního zdraví a ve větších knihovnách organizovat i univerzity třetího věku Senioři se tak mohou vzdělávat a i zapojit do poskytování služeb v dobrovolnických činnostech a dát jim tak prostor k uplatnění. Mohli by např. dětem předčítat pohádky.

• Služby knihovny pro nezaměstnané

Komunitní knihovna by měla poskytovat poradenské služby, vzdělávací aktivity v oblasti primární gramotnosti, počítačové gramotnosti, jazykové vzdělávání, výcvik komunikačních aj. dovedností potřebných při hledání zaměstnání, podpora rekvalifikace, zprostředkování informací ohledně vzdělávání, pracovních nabídek, legislativy, sociálního zabezpečení apod.

• Služby knihoven pro menšiny

V Manifestu UNESCO/IFLA o multikulturní knihovně je deklarováno právo a plný rozsah knihovnických a informačních služeb. Při podpoře kulturní a jazykové rozmanitosti by knihovny měly: • budovat mnohojazyčné sbírky, včetně digitálních a multimediálních pramenů.

• Služby knihoven pro hendikepované

V České republice mají tyto služby dlouhou tradici. Buduje se bezbariérový přístup pro imobilní obyvatele. Pro nevidomé jsou v, v knihovnách k dispozici zvukové knihy a někde i knihy v Braillovu písmu a speciální pomůcky pro komunikaci s počítačem. Slabozrací mají k dispozici lupy a speciální programy na internetu. V některých knihovnách komunikují s neslyšícími znakovým jazykem.