Richard De Gennaro

Richard De Gennaro je americký knihovník, spisovatel a průkopník v používání počítačů ke knihovnickým operacím a modernizaci knihoven.

Život


Narodil se 2. března 1926 v New Haven, státu Connecticut. V šestnácti letech odešel ze školy, aby se přidal k americkému námořnictvu. Sloužil v Pacifiku během druhé světové války na USS Montpelier a USS San Juan. Dosáhl hodnosti Radista první třídy, vysloužil si deset hvězd a také vyznamenání.

Po dokončení střední školy se přihlásil na Wesleyan University ve státě Connecticut a v roce 1960 získal magisterský titul z Liberálních studií. Než získal magisterský titul, cestoval čtyři roky po Evropě a studoval na několika univerzitách (ve městech - Sorbonne, Madrid, Barcelona, Poitiers a Perugia). Při studiu na jedné z univerzit, v Sorboně, poznal i svou budoucí manželku Birgit, která je původem Švédka a vyučoval francouzštinu. V roce 1956 získal další magisterský titul, tentokrát z Knihovnických služeb na Columbia University.

První zkušenost s knihovnictvím získal coby referenční knihovník v New Yorské Veřejné knihovně kde pracoval do roku 1961. Poté začal pracovat v Harvardské knihovně, kde povýšil a během své pracovní doby získal uznání za vývoj systému pro strojové čtení záznamů Harvardské knihovny a za uvedení systému počítačové akvizice.

V roce 1970 De Gennaro opustil Harvard a stal se ředitelem knihovny a profesorem angličtiny na Pennsylvánské univerzitě ve Philadelphii, kde zůstal až do roku 1986. Během této doby (roku 1975) byl zvolen prezidentem Asociace vědeckých knihoven. Po pár letech (roku 1987) se vrátil do New Yorské knihovny v pozici ředitele. Po třech letech se ovšem vrátil zpět na Harvard.

Nyní žije se svou manželkou a třemi dětmi, Ralphem, Georgem a Christinou, v Cambridge, ve státě Massachusetts.[1]

Významná činnost v informační vědě a knihovnictví


Kolem roku 1963 začal v Harvardské knihovně pracovat s počítači a převedl jejich katalog do elektronického systému. Také zavedl cirkulační systém děrných štítků a po roce 1990 začal s převáděním retrospektivních katalogů do počítače. Příklad z Harvardské knihovny si bral i Oxford a New York Public Library. Jedním z hlavních pokroků bylo ovšem zavedení nové databáze HOLLIS, která obsahovala celý katalog Harvardské knihovny.[2]

V roce 1967 byl zakládajícím členem Informační vědy a Automatizace ve společnosti American Library Association (ALA) a začal formulovat projevy a publikovat články o uplatnění počítačů a jiných nových technologií v knihovnách. Jeho názory na náklady spojené s automatizací knihoven, práva o duševním vlastnictví a jeho pochopení pro zvýšení nároků na vedení knihoven pomohlo pochopit celé generaci akademických knihovníků realitu této profese.[1]

Ocenění

 • 1986 - ALA's Melvil Dewey Award, získal ji za svou schopnost vést a také za své publikace
 • 1991 - jmenován knihovníkem roku (jmenován byl Association of College and Research Libraries)
 • Také obdržel různé absolventské ocenění na Columbia University a Wesleyan University.[1]

Dílo

Knihy

 • 1961 - A survey of the Peabody Museum Library (winter 1960/61)
 • 1962 - A survey of the library of the Museum of Comparative Zoology
 • 1968 - Automation in the Harvard College Library
 • 1968 - The development and administration of automated systems in academic libraries
 • 1968 - Developing a library automation program: the Harvard experience
 • 1980 - Research libraries enter the information age
 • 1982 - Biblioteca, tecnología y el mercado de la información
 • 1983 - Shifting gears : information technology and the traditional library
 • 1983 - Library automation & networking perspectives on three decades
 • 1987 - Libraries, technology, and the information marketplace: selected papers
 • 1991 - New Beginnings A Report to the Faculty of Arts and Sciences on the State of the Library

Články

 • 1967 - A Strategy for the Conversion Of Research Library Catalog To Machine Readable Form (časopis College & Research Libraries)
 • 1968 - Automation in the Harvard college library (časopis Harvard Library Bulletin)
 • 1973 - Providing bibliographic services from machine-readable data bases (časopis Journal of Library Automation)
 • 1980 - Library Statistics & User Satisfaction: No Significant Correlation (časopis Journal of Academic Librarianship)

Odkazy

Reference

 1. 1,0 1,1 1,2 WEDGEWORTH, Robert (ed.). World Encyclopedia of Library and Information Services [online]. 3rd ed. Chicago: AMERICAN LIBRARY ASSOCIATION, 1993, s. 248-249 [cit. 2015-12-17]. Dostupné z: https://books.google.cz/books?id=HSFu99FCJwQC
 2. Looking Back to the Future: Retiring De Gennaro recalls a lifetime of innovation. Harvard Public Affairs & Communicatio [online]. 1998. vyd. [cit. 2015-01-30]. Dostupné z: http://news.harvard.edu/gazette/1996/04.25/LookingBacktoth.html

Související články

Klíčová slova

knihovnictví, automatizace knihoven, duševní vlastnictví