Moderní použití kryptologie: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „== Definice == ''„Kryptologie je matematický vědní obor, který se zabývá šifrovacími a kódovacími algoritmy.”''<ref name="doseděl">DOSED…“)
 
Řádek 21: Řádek 21:
 
== Dělení moderní kryptografie ==
 
== Dělení moderní kryptografie ==
 
=== [[Symetrická kryptografie]] ===
 
=== [[Symetrická kryptografie]] ===
Symetrická kryptografie využívá pro šifrování i dešifrování zprávy jeden klíč. Využívá se ve všech tradičních formách šifrování, které byly objeveny do 70. let 20. století. Výhodou je nízká výpočetní náročnost při vytváření. Naopak nevýhodou je, že obě strany musí spolu sdílet tajný klíč, na kterém se musí předem dohodnout. Aby se předešlo vyzrazení, často se symetrické šifry používají v kombinaci se šifrou asymetrickou.<br />
+
Symetrická kryptografie využívá pro šifrování i dešifrování zprávy jeden klíč. Využívá se ve všech tradičních formách šifrování, které byly objeveny do 70. let 20. století. Výhodou je nízká výpočetní náročnost při vytváření. Naopak nevýhodou je, že obě strany musí spolu sdílet tajný klíč, na kterém se musí předem dohodnout nebo jej předem náhodně vygenerovat. Aby se předešlo vyzrazení, často se symetrické šifry používají v kombinaci se šifrou asymetrickou.<br />
<gallery>
+
[[Soubor:Symetrická šifra.png|thumb|Symetrická šifra]]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
  
</gallery>
 
  
  

Verze z 15. 1. 2015, 11:48

Definice

Kryptologie je matematický vědní obor, který se zabývá šifrovacími a kódovacími algoritmy.”[1]

Kryptologie se dále dělí na tři skupiny:

  • Kryptografie - zabývá se šifrovacími algoritmy a konstrukcí šifrovacích klíčů
  • Kryptoanalýza - snaží se zajistit dešifrovací kód a prolomit šifrovací algoritmy
  • Steganografie - snaží se zakrýt existenci tajné zprávy [2]

Základní pojmy moderní kryptologie

Šifrovací algoritmus

Algoritmus, který se snaží zašifrovat důležitá data. K šifrování a dešifrování těchto dat může být použit různý šifrovací klíč.

Kódovací algoritmus

Algoritmus, který také chrání data, ale nevyužívá k tomu žádný šifrovací klíč. Data jsou utajena samotným algoritmem. Může se jednat např. o data v jiném jazyce, která budou rozluštěna pouze těmi, kteří daným jazykem hovoří.

Prolomení algoritmu

K prolomení dochází, pokud je možno chráněná data přečíst, aniž by byl znám šifrovací klíč nebo kódovací algoritmus.[1]

Další důležité pojmy z oblasti kryptologie viz Základní pojmy v kryptologii

Dělení moderní kryptografie

Symetrická kryptografie

Symetrická kryptografie využívá pro šifrování i dešifrování zprávy jeden klíč. Využívá se ve všech tradičních formách šifrování, které byly objeveny do 70. let 20. století. Výhodou je nízká výpočetní náročnost při vytváření. Naopak nevýhodou je, že obě strany musí spolu sdílet tajný klíč, na kterém se musí předem dohodnout nebo jej předem náhodně vygenerovat. Aby se předešlo vyzrazení, často se symetrické šifry používají v kombinaci se šifrou asymetrickou.

Symetrická šifra







Asymetrická kryptografie

Zdroje

Reference

  1. 1,0 1,1 DOSEDĚL, Tomáš. Počítačová bezpečnost a ochrana dat. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2004, 190 s. ISBN 80-251-0106-1.
  2. PIPER, Fred a MURPHY, Sean. Kryptografie. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: Dokořán, 2006, 157 s. ISBN 80-7363-074-5.