KV 57: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Hrobka KV 67 patří panovníku 18.dynastie Haremhebovi. Jeho původní, nekrálovská hrobka se nac…“)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Hrobka KV 67 patří panovníku [[Obecná charakteristika Nové říše|18.dynastie]] [[Haremheb|Haremhebovi]]. Jeho původní, nekrálovská hrobka se nachází v [[Sakkára|Sakkáře]], pohřben byl ovšem jako faraon již v Údolí králů.  
+
Hrobka KV 57 patří panovníku [[Obecná charakteristika Nové říše|18.dynastie]] [[Haremheb|Haremhebovi]]. Jeho původní, nekrálovská hrobka se nachází v [[Sakkára|Sakkáře]], pohřben byl ovšem jako faraon již v Údolí králů.   
Hrobku objevil v roce 1908 E. Ayrton, který pracoval pro Davise. <ref>Bard 1999 : 1017.</ref>
 
Podobně jako hrobka jeho předchůdce [[Aj|Aje]], i ta Haremhebova je vystavěna podle jedné přímé osy, a místnost, zvaná studna, neobsahuje šachtu. Narozdíl od dalších horbek je také vybudována hluboko v podzemí.<ref>Mynářová 2009 : 245.</ref>
 
  Je zřejmé, že hrobka byla několikrát vykradena ve starověku.
 
Od hrobek předchozích králů se Haremhebova hrobka liší také provedením výzdoby. Až ke studniční šachtě stěny vůbec zdobené nejsou, což mohlo být záměrem, a poukazovat tak na noční cestu podsvětím. V dalších místnostech se ovšem dochovaly nápadné barevné reliéfy, vyvedené na šedomodrém pozadí. Ve sloupové pohřební komoře pak najdeme výjevy z Knihy bran. V pohřební komoře byl též nalezen sarkofág z červené žuly, v němž byla nalezena lebka a kosti několika osob, ale žádné pozůstatky pravděpodobně nepatřily Haremhebovi. Vzhledem k pozůstatkům několika různých těl se někdy spekuluje o tom, že zde mohla být skrýš mumií, podobně jako např. v [[KV 35]].<ref>Weeks 2002.</ref>
 
  
 +
Hrobku objevil v roce 1908 E. Ayrton, který pracoval pro Davise. <ref>Bard 1999 : 1017.</ref>Je zřejmé, že hrobka byla několikrát vykradena ve starověku. 
  
 +
Podobně jako hrobka jeho předchůdce [[Aj|Aje]], i ta Haremhebova je vystavěna podle jedné přímé osy, a místnost, zvaná studna, neobsahuje šachtu. Narozdíl od dalších hrobek je také vybudována hluboko v podzemí.<ref>Mynářová 2009 : 245.</ref>
 +
[[File:La tombe de Horemheb (KV.57) (Vallée des Rois Thèbes ouest) -3.jpg|thumb|200x200px|Výzdoba hrobky KV 57]]
 +
Od hrobek předchozích králů se Haremhebova hrobka liší také provedením výzdoby. Až ke studniční šachtě stěny vůbec zdobené nejsou, což mohlo být záměrem, a poukazovat tak na noční cestu podsvětím. V dalších místnostech se ovšem dochovaly nápadné barevné reliéfy, vyvedené na šedomodrém pozadí. Ve sloupové pohřební komoře pak najdeme výjevy z [[Kniha bran|Knihy bran]]. V pohřební komoře byl též nalezen sarkofág z červené žuly, v němž byla nalezena lebka a kosti několika osob, ale žádné pozůstatky pravděpodobně nepatřily Haremhebovi. Vzhledem k pozůstatkům několika různých těl se někdy spekuluje o tom, že zde mohla být skrýš mumií, podobně jako např. v [[KV 35]].<ref>Weeks 2002.</ref>
  
 
=== Reference ===
 
=== Reference ===
Řádek 21: Řádek 21:
  
 
Mynářová, J. 2009  : Nová říše - zlatý věk egyptských králů, In: Maříková Vlčková a kol. : Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Praha.
 
Mynářová, J. 2009  : Nová říše - zlatý věk egyptských králů, In: Maříková Vlčková a kol. : Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Praha.
)
 
  
 
Weeks, K. R. : 2002 "Údolí králů: hrobky a zádušní chrámy západních Théb", vyd. 1. Čestlice: Rebo Productions.
 
Weeks, K. R. : 2002 "Údolí králů: hrobky a zádušní chrámy západních Théb", vyd. 1. Čestlice: Rebo Productions.

Aktuální verze z 8. 3. 2015, 16:51

Hrobka KV 57 patří panovníku 18.dynastie Haremhebovi. Jeho původní, nekrálovská hrobka se nachází v Sakkáře, pohřben byl ovšem jako faraon již v Údolí králů.

Hrobku objevil v roce 1908 E. Ayrton, který pracoval pro Davise. [1]Je zřejmé, že hrobka byla několikrát vykradena ve starověku.

Podobně jako hrobka jeho předchůdce Aje, i ta Haremhebova je vystavěna podle jedné přímé osy, a místnost, zvaná studna, neobsahuje šachtu. Narozdíl od dalších hrobek je také vybudována hluboko v podzemí.[2]

Výzdoba hrobky KV 57

Od hrobek předchozích králů se Haremhebova hrobka liší také provedením výzdoby. Až ke studniční šachtě stěny vůbec zdobené nejsou, což mohlo být záměrem, a poukazovat tak na noční cestu podsvětím. V dalších místnostech se ovšem dochovaly nápadné barevné reliéfy, vyvedené na šedomodrém pozadí. Ve sloupové pohřební komoře pak najdeme výjevy z Knihy bran. V pohřební komoře byl též nalezen sarkofág z červené žuly, v němž byla nalezena lebka a kosti několika osob, ale žádné pozůstatky pravděpodobně nepatřily Haremhebovi. Vzhledem k pozůstatkům několika různých těl se někdy spekuluje o tom, že zde mohla být skrýš mumií, podobně jako např. v KV 35.[3]

Reference

  1. Bard 1999 : 1017.
  2. Mynářová 2009 : 245.
  3. Weeks 2002.

Literatura

Bard, Kathryn A. (ed.) 1999 : "Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt", Routledge, London.

Falck, M. von 2006 : Text- und Bildprogramm ägyptischer Särge und Sarkophage der 18. Dynastie: Genese und Weiterleben. Studien zur Altägyptischen Kultur 34, 125-140.

Johnson, G. B. 2000 : The royal tomb of Horemheb in the Valley of the Kings: its discovery, design & decoration. Amarna Letters 4, 120-159.

Mauric-Barberio, F. 2004 : La tombe d'Horemheb dans la Vallée des Rois. Égypte, Afrique & Orient 33, 27-36.

Mynářová, J. 2009 : Nová říše - zlatý věk egyptských králů, In: Maříková Vlčková a kol. : Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Praha.

Weeks, K. R. : 2002 "Údolí králů: hrobky a zádušní chrámy západních Théb", vyd. 1. Čestlice: Rebo Productions.


Portály: Egyptologie