Šablona:Článek týdne/2020/07

Verze z 15. 2. 2020, 08:53, kterou vytvořil Sara.Bezvodova (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Zobrazení ba jako sokola s lidskou hlavou, objevujícící se od Nové říše

Egyptský termín ba se obvykle překládá jako duch nebo duše, nicméně tento výraz přesně nevystihuje obsah tohoto termínu, který se měnil již během různých období staroegyptských dějin.

Původní význam tohoto termínu zřejmě označoval působení, projev, nástroj nebo příčinu jednání bohů. Vždy se jednalo o aktivní, viditelný projev, zachytitelný na zemi. V mnoha kontextech není ovšem ba spojováno pouze s bohy, ale též s králem, posvátnými zvířaty, nebo se zemřelými. V Textech pyramid se pojem bau vyskytuje jak ve výše zmíněném významu, někdy se ovšem vysyktuje ve stejném kontextu jako slova označující přímo božstvo (nečer), nebo také moc (sechem).

Termín ba většinou objevuje v souvislosti se smrtí nebo posrmtným životem. V Naučení pro krále Merikarea se tak objevuje výrok, že člověk by měl vykonávat to, co je prospěšné jeho ba, v Rozhovoru člověka s jeho ba se pak ba objevuje v situaci, kdy se s člověkem pře o posmrtný život a fuknci zádušního kultu. Předevšm v [[Nová říše|Nové říši se ba objevuje jako projev duševních stavů a schopností člověka po smrti.

Jelikož se ba objevuje u různých bytostí jako protiklad těla, ale během Staré říše se tento pojem vztahuje výhradně na božstva nebo panovníka. Ke konci Staré říše a posléze v pozdějších obdocbích se však začíná objevovat jako posmrtný projev člověka a podobně jako bylo spojením sféry božské a sféry pozemské, objevuje se v tomto kontextu jako spojnice mezi zásvětím a životem na zemi.


Z oboru Egyptologie.

Podívejte se také na předchozí články týdne.