Šablona:Článek týdne/2020/35: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „ '''Staroegyptským slovem''' '''ach''' označovali Egypťané posmrtnou formu existence člověka, který prošel všemi nástrahami podsvětí a…“)
 
 
Řádek 1: Řádek 1:
  
'''[[Ach|Staroegyptským slovem]]''' '''ach''' označovali Egypťané posmrtnou formu existence člověka, který prošel všemi nástrahami podsvětí a přeměnil se tak v blaženého zesnulého. Samotné označení je odvozeno od stejně či podobně znějícího slova, které znamená "užitečný", "prospěšný", nebo také "mocný". Někdy je ovšem toto slovo spojováno také se světlem. Plurál achu může označovat obecně proměněné zemřelé, ale také předky, dávné krále, nebo ve významu abstrakta moc a magické působení.  
+
'''[[Ach|Staroegyptským slovem]]''' '''ach''' označovali Egypťané posmrtnou formu existence člověka, který prošel všemi nástrahami podsvětí a přeměnil se tak v blaženého zesnulého. Samotné označení je odvozeno od stejně či podobně znějícího slova, které znamená "užitečný", "prospěšný", nebo také "mocný". Někdy je ovšem toto slovo spojováno také se světlem.  
 +
Plurál achu může označovat obecně proměněné zemřelé, ale také předky, dávné krále, nebo ve významu abstrakta moc a magické působení.  
  
  

Aktuální verze z 30. 8. 2020, 21:53

Staroegyptským slovem ach označovali Egypťané posmrtnou formu existence člověka, který prošel všemi nástrahami podsvětí a přeměnil se tak v blaženého zesnulého. Samotné označení je odvozeno od stejně či podobně znějícího slova, které znamená "užitečný", "prospěšný", nebo také "mocný". Někdy je ovšem toto slovo spojováno také se světlem. Plurál achu může označovat obecně proměněné zemřelé, ale také předky, dávné krále, nebo ve významu abstrakta moc a magické působení.


Z oboru Egyptologie.

Podívejte se také na předchozí články týdne.