Amenemhet II.

Verze z 2. 2. 2017, 10:51, kterou vytvořil Diana.Mickova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Amenemhet II. Nebkaure''' byl třetím panovníkem 12. dynastie. První tři roky vlády byl koregentem svého otce, během své samostatné vlády pak …“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Amenemhet II. Nebkaure byl třetím panovníkem 12. dynastie. První tři roky vlády byl koregentem svého otce, během své samostatné vlády pak např. organizoval významné výpravy do zahraničí. Jeho hrobkou je tzv. Bílá pyramida v Dáhšúru.

Anály

Významným pramenem k době jeho vlády jsou anály, nalezené na deskách z červené žuly v Ptahově chrámu v Mennoferu(dnešní Mit Rahíně), kde je popsán počátek jeho vlády, donace pro různé chrámy, ale také panovníkova výprava do Asie (viz níže).

Stavební aktivity

Amenemhet II. měl přestavěn poničený chrám v Hermopoli, dále stavěl ve Východní deltě a různé nápisy dokládají jeho aktivitu v Héliopoli, odkud také zřejmě pochází faraonova socha v podobě sfingy, nalezená v Tanidě, kam bylo přemístěna v pozdějších obdobích.

Styky se zahraničím

V análech z Mit Rahíny je popsána Amenemhetova výprava do Sýrie, kde byly zničeny pevnosti Ivai a Iasi a do Egypta přivedeno na 1500 zajatců. Z doby tohoto panovníka jsou známy také výpravy do Libanonu pro cedrové dřevo a oleje, na Sinaj pro tyrkys. Zachyceno máme také scény, kdy potomci asijských knížat přinášejí panonvíkovi tribut, podobná scéna pak zobrazuje i tributy z Kuše. Ve 28. roce panovník zorganizoval také výpravu do Puntu, dále máme doklady o výpravách do Wádí Gasús a Wádí el-Húdí. Amenemhet II. udržoval s asijskou oblastí i čilé obchodní styky - např. v Ugaritu byly nalezeneny sochy jedné z Amenemhetových dcer a významného hodnostáře Senusretancha, častým nálezem se Syropalestiny jsou také skaraby se jménem tohoto panovníka.

Poklad z Todu

Nejznámějším objevem z doby Amenemheta II. je tzv. poklad z Moncuova v Todu. Poklad objevil F. de la Roque v roce 1936. Jedná se o čtyři bedny, plné šperků, pohárů, pečetidel a amuletů, z nichž mnohé pochází z Kréty nebo Syropalestiny, případně tyto předměty napodobují.