Charakterizujte údaj „Unifikovaný název“, jeho význam a vyložte principy jeho tvorby a souvislost s názvovým záhlavím podle AACR2R/RDA

Unifikovaný název = název obsahující nejznámější, konvenční, často až standardizovanou podobu názvu zpracovávaného dokumentu. U monografií usnadňuje přístup k záznamům jednoho díla, publikovaného pod různými názvy (variantní názvy, název originálu a překladu apod.) A v různých jazycích. Jde např. O klasická anonymní díla, posvátné dokumenty, zákony a smlouvy, hudebniny apod. Kromě tohoto individuálního unifikovaného názvu, který se týká i dokumentů popisovaných pod autorem, např. Shakespeare, William [Hamlet], se užívá také skupinový unifikovaný název, např. Shakespeare, William [Sebraná díla]. U seriálových dokumentů (včetně edice), u nichž se vyskytují neindividuální (shodné) názvy, unifikovaný název umožňuje jejich rozlišení tím, že se za individuální název připojí do kulatých závorek název vydávající korporace, např. Informace (Knihovna Akademie věd České republiky) nebo jiné rozlišující údaje.

Funkce

  • Shromažďovací
  • Identifikační
  • Rozlišovací (rozlišuje stejně pojmenované dokumenty)

Dříve: názvové záhlaví pro dokumenty anonymní (bez uvedení autora) a kolektivní (4 a více autorů), tj. pro dokumenty, kde nemohlo být vytvořeno osobní nebo korporativní záhlaví Dnes: názvové záhlaví se nevytváří, výjimkou jsou některé případy právě tzv. UN V r. 2006 byl zahájen zkušební provoz tvorby a využívání názvových autorit pro českou knižní produkci a hudební díla (hudebniny a zvukové záznamy). Pod názvové autority řadíme autority pro unifikované názvy a metodikou i autority typu autor/název. Názvové autority se využívají ve jmenném i věcném zpracování.

Příklady: 130 0 $abible.$ps.Z.$pknihy Paralipomenon 430 0 $aknihy Kronik 430 0 $aknihy Letopisů 430 0 $aknihy Paralipomenon Bible. Česky Bible: Pismo svate Stareho a Noveho zakona (včetně deuterokanonickych knih) : česky ekumenicky překlad / [pře-ložily ekumenicke komise pro Stary a Novy zakon].

Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova