Charakterizujte specifika popisu pokračujících zdrojů, porovnejte je se specifiky popisu monografií

Dle ISBD: seriálovým dokumentem se rozumí publikace (na jakémkoli médiu), vydávaná pravidelně nebo nepravidelně v částech po sobě jdoucích, určena pro stálé pokračování (příkladem jsou periodika, noviny, ročenky a edice). Patří sem: periodika, noviny, ročenky (výroční zprávy, adresáře atd.), odborné časopisy, zprávy, sborníky atd., proceedings a monografické edice). Nepatří sem: tato definice nezahrnuje díla vydávaná po částech s předem stanovenou dobou ukončení.

Pokračující zdroj (dříve seriál) = publikace na jakémkoli médiu, postupně vydávaná po částech, číselné či chronolo-gické označení, bez předem stanovené doby ukončení vydávání. Pokračující zdroj zahrnuje seriály a integrační zdroje.

U popisu pokračujících zdrojů lze pracovat dvěma metodami: metoda postupně zřetězených záznamů a metoda dle posledního vydání.

Specifika popisu: Pokračující zdroje Monografie Seriály integrující zdroje Zdroj se popisuje jako celek; Rok vydání = rok vydání 1. Čísla Aut. Odpovědnost NE (max. Korporace) ISSN (NTK) – nemá obsahový význam Řeší se velké x malé změny (kdy nový zázn.) Množství propojovacích polí Soubory autorit ANO, výjimečně (Producent databáze) Údaj o periodicitě údaj o poslední provedené Popis podle 1. Čísla, které je k dispozici Zdroj se popisuje jako celek; Časový údaj je různý dle druhu dk Konkrétní svazek; rok na svazku Aut. Odpovědnost ANO (je-li známa, i personální) Vždy 1 záznam každé vydání 1 nový záznam Soubory autorit ANO (edice, nakladatel) Údaj o číslu vydání Popis podle posledního vydání -staré údaj do pozn.

Základní prameny popisu:

  • Seriály – první sešit nebo část nebo první dostupný sešit nebo část.
  • Integrační zdroje – základním pramenem jsou kromě údajů z první části dokumentu též všechny postupně vydávané části (aktualizace, iterace).

Seriály jsou vydávány po jednotlivých částech, bez předem stanovené doby ukončení (deníky, časopisy, elektronické časopisy, adresáře na pokračování, monografické edice atd.). V případě popisu seriálů existují malé a velké změny – velká změna = bbg záznam se mění.

  • Velké změny – změna v prvních 5 slovech v hlavním názvu (když název obsahuje člen, tak 6 slovech), pokud dojde ke změně v dalších slovech názvu a význam názvu se zcela změní, změna autorské odpovědnosti.
  • Malé změny – změna vydavatele, podnázvu, formátu, periodicity, změna spojek. Předložek v hlavním názvu (of x for).

Integrační zdroj je doplňován nebo pozměňován aktualizacemi, aktualizace nestojí samostatně a jsou integrovány do jednoho celku; konečné nebo na pokračování, př.: aktualizace na volných listech a aktualizace webů. Vždy je tvořen jen 1 záznam (v katalogu: existuje jenom 1 záznam s nejnovějšími údaji = katalogizace podle posledního vydání), ten je aktualizován podle potřeby. Starší údaje se dávají do poznámek, či jiných polí (např. Pole 247 – předcházející název) dle katalogizátora.

MARC 21 – připravena pole pro takový způsob katalogizace, např.:

  • Pozice 07 v leaderu – hodnota “i” – integrační zdroj.
  • Možnost měnění pomocí hodnoty indikátoru status nakladatele: nový, původní.
  • Terminologicky již plně odpovídá pokračujícím zdrojům.


Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova