E-book: Porovnání verzí

(Přesměrování na Elektronické knihy)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
E-book z anglického originálu electronic book, je výraz pro knihu v elektronické podobě. V dnešní době se e-book stále více rozšiřují a mnoho čtenářů právě e-knihy, jak zní český ekvivalent pro název z anglického jazyka, stále více vyhledává.
+
#PŘESMĚRUJ [[Elektronické knihy]]
 
 
== Historie ==
 
 
 
Vznik elektronických knih je připisován projektu Gutenberg, jedná se o snahu digitalizovat a archivovat a distribuovat kulturní díla. Většina těchto děl jsou tzv. volná díla, tedy dílo po uplynutí autorských práv.
 
Nejprve se e-knihy zaměřovali především na obory související s počítači. Díky rozvoji internetu se e-knihy začaly rychleji přenášet, většina těchto přenosů patřila mezi nelegální činnost. Vytvoření a umožnění distribuce e-knih také využívají autoři, jejichž díla odmítla vydat nakladatelství, ale přesto autoři chtějí svá díla nabídnout svým čtenářům.
 
V roce 1998 začali americké knihovny nabízet některé své knihy na svých webových stránkách zdarma, knihy však nešly stáhnout a jednalo se o knihy naučné, odborné, vědecké a technické.
 
Od roku 2003 nabízejí i beletristické knihy a je zaveden pojem e-půjčování.
 
Bodem zlomu elektronických knih je označován rok 2010, v tomto roce nabízí 66% amerických knihoven elektronické vypůjčování.[http://cs.wikipedia.org/wiki/Ebook]
 
 
 
== Čtení e-knih ==
 
 
 
Čtení elektronických knih je omezeno jejich digitální podobou, je tedy potřeba zařízení, na kterých je knihu možno číst. Existuje několik formátů, ve kterých se e-knihy vytváří podle výsledného zařízení určeného ke čtení.
 
 
 
* Formát .pdf – formát e-knih pro čtení na PC (lze ale i na tabletech s aplikací podporující čtení .pdf souborů)
 
* Formát .MOBI – pro čtečky kindle
 
* Formát .epub – pro čtečky krom Kindle, tablety a kapesní počítače[http://www.databook.cz/jak-vydat-elektronickou-knihu]
 
 
 
E-knihy můžeme číst na PC, tabletu nebo speciálních elektronických čtečkách určených pouze ke čtení literatury. Elektronická čtečka funguje na principu elektronického inkoustu, který šetří baterii a zařízení tak vydrží podstatně déle než třeba tablet s po svíceným displayem. Pro mnoho uživatelů je však rozhodující cena a ekonomický dopad. V ceně elektronické čtečky se dá pořídit i tablet, který má mnohem rozšířené využití než jen pouhé čtení elektronických knih (např. prohlížení internetových stran, přehrávání videa, prezentace fotek, hraní her).
 
 
 
== E-reading – výpůjčky knih elektronicky přes internet ==
 
 
 
V dnešní době se také rozmáhá čtení knih elektronicky, tedy bez nutnosti knihu koupit, je to jako výpůjčka v knihovně, s tím rozdílem, že si čtenář vybranou knihu stáhne do svého čtecího zařízení. Výpůjčka je na 21 dní, po vypršení této doby už není dále možné knihu číst.
 
Výhodou e-výpůjček je ten, že čtenář nemusí do knihovny, může si knihu stáhnout v pohodlí domova a odpadá starost s dodržením termínu vrácení knihy.[http://www.ereading.cz/cs/vypujcky-navod]
 
 
 
== Vydání e-knih ==
 
Pro začínající autory je vydání jejich díla jako e-knihy prvním startem jejich literární kariéry. Důvodem je nižší cena pořízení, některá nakladatelství, která se zabývají vydáváním elektronických knih, nabízejí vydání e-knihy za cenu v řádu několika tisíc korun. I elektronicky vydaná kniha beletrie je hodnotnou knihou a její kopie je uložená v Národní knihovně. [http://www.databook.cz/jak-vydat-elektronickou-knihu]
 
 
 
* V České republice se cena e-knih dražší než například v Americe, kde se cena elektronických knih pohybuje i v řádu desítek korun.  Přestože odpadá starost s papírem a tiskem, jak je tomu u tištěné knihy, stále je potřeba reakce na vydání knihy (překladatel, korektor, grafik) a své zaměstnance nakladatelství platit musí. Dále je potřeba platit za server či správu e-shopu. Ceny e-knih jsou tedy o pár desítek korun levnější než jejich tištěná podoba. Což svádí k nelegálnímu šíření knih. Nelegální stahování je také jedním z důvodů, proč jsou české e-knihy dražší než knihy v anglickém jazyce.[http://kultura.idnes.cz/e-knihy-rozpocet-0km-/literatura.aspx?c=A140116_090550_literatura_ts]
 
 
 
== Výhody a nevýhody ==
 
Jako většina elektronických spotřebičů i elektronické knihy mají svá pro a proti. Ač jsou E-booky v současné velkým trendem, najde se stále spousta jejich odpůrců, kteří si nemohou vynachválit knihu v pevné vazbě.
 
 
 
=== Nevýhody ===
 
* E-kniha vyžaduje ke čtení další zařízení. (Ve většině případů to bývá specializovaná čtečka, mobilní aplikace, tablet, aj.)
 
* Zobrazení každé e-knihy se musí přizpůsobit displeji zařízení, což bývá v mnoha případech problém. Každý software většinou zobrazuje e-knihu jinak než jiný software stejného typu (např. prohlížeče PDF).
 
* Každý typ aplikace nebo zařízení pro čtení e-knih má od výrobce podporu jiných formátů elektronických knih. Tudíž je možné, že se změnou čtečky za čtečku jiného výrobce, nebude možné dříve zakoupenou e-knihu přečíst.
 
* Často se stává, že e-kniha je k sehnání pouze ve formátu, jenž nepodporuje konkrétní čtečka uživatele.
 
* Mnoho formátů e-knih (rozšířené PDB, ePub, MOBI) má v porovnání s možnostmi sazby klasických knih jen velice omezené schopnosti.
 
* Nejrozšířenější formát e-knih PDF ve většině případů není vhodný pro mobily a čtečky. Hlavním problémem bývá nemožnost přizpůsobení zobrazení obsahu malému displeji.
 
* Problémy licenčního typu.
 
* Jestliže prodejce elektronický knih používá tzv. tvrdé DRM, je kupující nucen trvale používat jeden druh čtečky nebo obchodu nebo speciální aplikace. (Využívání DRM je odůvodňováno tím, že bez DRM lze e-knihy snadno nelegálně kopírovat.)
 
*E-book nelze kvůli přísným licenčním podmínkám dále prodat, půjčit, odkázat či darovat (Malá část obchodů s e-knihami umožňuje e-knihu darovat zakoupením "dárkového poukazu").
 
*Největším problém je tzv. chladnost e-knihy. Nelze k ní mít citový vztah jako ke klasické knize. E-kniha se nikdy neponičí, neušpiní, nikdy nemá specifický zápach a nelze ji mít v poličce či jiné.
 
 
 
=== Výhody ===
 
* Prostorově šetrná
 
* Až 500 knih průměrného rozsahu může být uloženo na jednom CD-ROM.
 
* Čtenář si může manuálně měnit velikost a druh písma.
 
* E-knihy lze díky podsvícení displeje číst i při slabém osvětlení.
 
* S E-book readerem je manipuluje snadnější než s tištěnou knihou.
 
* Na displeji je zobrazena vždy jen jedna stránka, tudíž čtenář má dokonalý přehled.
 
* Je jednoduché vytvářet kopie knihy v libovolném množství.
 
* E-knihy lze snadno zálohovat a skladovat.
 
* Internetově dostupné.
 
* Chyby v textech mohou být velmi rychle a snadno opraveny.
 
* Nespotřebovává žádný papír či inkoust.
 
* Autoři mají možnost samostatně e-knihy vydávat a levně je distribuovat.
 
* Možnost rychle vyhledat zadaná slova v textu v rámci celé knihy či možnost vyhledání významu slova.
 
* Možnost vkládat poznámky a zvýrazňovat text.
 
* Možnost umístění odkazů v rámci knihy.
 
* Knihy nejsou nikdy vyprodány.
 
* Knihy mohou být poskytovány i zcela zdarma (bez nákladů na tisk, pokud se tak autor rozhodne.)
 
== Odkazy==
 
 
 
=== Reference: ===
 
 
 
1. E-book. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-01-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ebook
 
 
 
2. Publikujte s námi elektronickou knihu. [online]. [cit. 2015-01-27]. Dostupné z: http://www.databook.cz/jak-vydat-elektronickou-knihu
 
 
 
3. Půjčujeme e-knihy. EReading.cz: portál s elektronickými knihami [online]. [cit. 2015-02-12]. Dostupné z: http://www.ereading.cz/cs/vypujcky-navod
 
 
 
4. Publikujte s námi elektronickou knihu. [online]. [cit. 2015-01-27]. Dostupné z: http://www.databook.cz/jak-vydat-elektronickou-knihu
 
 
 
5. KUBÍČKOVÁ, Klára. Tři problémy e-knih aneb proč na nich nakladatelství nevydělávají. Idnes.cz [online]. [cit. 2015-01-27]. Dostupné z: http://kultura.idnes.cz/e-knihy-rozpocet-0km-/literatura.aspx?c=A140116_090550_literatura_ts
 
 
 
===Klíčová slova:===
 
E-book, e-kniha, elektronické čtečky, vydání knih
 
 
 
[[Kategorie: Informační studia a knihovnictví|*]]
 

Aktuální verze z 21. 4. 2015, 06:51

Přesměrování na: