Elektronická tržiště - typologie, příklady a možnosti využití: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „O elektronickém tržiště je virtuální místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Tato tržiště jsou určena především pro rychlé pořizová…“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
O elektronickém tržiště je virtuální místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Tato tržiště jsou určena především pro rychlé pořizování standardizovatelných a opakovaně pořizovaných komodit (např. kancelářských potřeb, počítačů apod.) Umožňují plně elektronické zadávání ve vybraných zadávacích řízeních s využitím automatických metod hodnocení a elektronických aukcí.
+
Elektronické tržiště je virtuální místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Tato tržiště jsou určena především pro rychlé pořizování standardizovatelných a opakovaně pořizovaných komodit (např. kancelářských potřeb, počítačů apod.) Umožňují plně elektronické zadávání ve vybraných zadávacích řízeních s využitím automatických metod hodnocení a elektronických aukcí.<ref>https://amsp.cz/elektronicka-trziste-sance-pro-male-a-stredni-podniky/?lang=3<br /></ref>  Může se jednat o poměrně robustní řešení, která mohou být i součástí CRM. Za využíváním elektronických tržišť může být i snaha snížit náklady z pomoci využití IT technologií.
 +
 
 +
===Využití===
 +
 
 +
==== '''1.vyhledávání dodavatelů a odběratelů''' ====
 +
V případě, že firma potřebuje získat nebo rozšířit síť svých partnerů/ dodavatelů, je možné využít databází elektronických tržišť. Díky tomu má firma přístup  k velkému množství kontaktů, které může pro svůj byznys využít. Atributy, podle kterých lze vyhledávat dodavatele jsou převážně tyto: místo působení, sektor, ceny... Dodavatelé by měli uvádět co nejdetailnější informace a vhodně volit klíčová slova, aby byli pro odběratele snadno k nalezení. Elektronická tržiště mohou být zaměřena i na dodavatele v určitém sektoru:  Chem Buyers Guide, Lumitos (chemie).
 +
<br />
 +
 
 +
==== 2. Vyjednávání obchodu ====
 +
 
 +
 
 +
 
 +
<br /><references />

Verze z 30. 7. 2020, 17:00

Elektronické tržiště je virtuální místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Tato tržiště jsou určena především pro rychlé pořizování standardizovatelných a opakovaně pořizovaných komodit (např. kancelářských potřeb, počítačů apod.) Umožňují plně elektronické zadávání ve vybraných zadávacích řízeních s využitím automatických metod hodnocení a elektronických aukcí.[1] Může se jednat o poměrně robustní řešení, která mohou být i součástí CRM. Za využíváním elektronických tržišť může být i snaha snížit náklady z pomoci využití IT technologií.

Využití

1.vyhledávání dodavatelů a odběratelů

V případě, že firma potřebuje získat nebo rozšířit síť svých partnerů/ dodavatelů, je možné využít databází elektronických tržišť. Díky tomu má firma přístup k velkému množství kontaktů, které může pro svůj byznys využít. Atributy, podle kterých lze vyhledávat dodavatele jsou převážně tyto: místo působení, sektor, ceny... Dodavatelé by měli uvádět co nejdetailnější informace a vhodně volit klíčová slova, aby byli pro odběratele snadno k nalezení. Elektronická tržiště mohou být zaměřena i na dodavatele v určitém sektoru: Chem Buyers Guide, Lumitos (chemie).

2. Vyjednávání obchodu