Hudební kultury Latinské Ameriky

Latinská Amerika je jedním z kulturních okruhů vyučovaných v rámci předmětu Etnomuzikologie na FF UK doc. PhDr. Zuzanou Jurkovou, Ph.D. Mezi další areály probírané během přednášek mimoevropské etnomuzikologie patří: Severní Amerika, Subsaharská Afrika, Austrálie, Dálný východ a Arabsko-islámský svět.

Funkce hudby u obyvatel Latinské Ameriky

Původní etnika Jižní Ameriky

Současná hudební kultura Latinské Ameriky je ovlivněna historií, jakou tento kulturní areál procházel, ale také geografickými faktory a přírodními podmínkami. Od doby příchodu Evropanů v Latinské Americe najdeme tři typy obyvatelstva.

  • Indiáni
  • Afroameričani
  • Evropani

Jejich původní hudební kultury se mísily a ovlivňovaly navzájem, nebo se v jiných případech uzavíraly vůči cizím prvkům a uchovávaly si tak své tradiční rysy. Mezi nejméně ovlivněné hudební kultury pak patří ty, které nalezneme v odlehlých, těžko dostupných oblastech vysokých hor nebo amazonských pralesů, zatímco za oblast, kde dochází k největší synkrezi můžeme označit mnohonárodnostní Mexiko.

Hudba obyvatel Latinské Ameriky tak obsahuje především jiné funkce než je funkce estetická. Kromě silného spirituálního charakteru hudby, nese v sobě hudební kultura v této oblasti důležitý aspekt pro vytváření a uchovávání kolektivní identity dané společnosti.

Mezi typické prvky hudební kultury v oblasti Latinské Ameriky můžeme zařadit jak flétnové nástroje Indiánů v horských oblastech nebo "tradiční" hudbu z Mexika - mariači, tak i hudbu karibskou, pro niž se ujalo označení latinsko-americká hudba.

Hudba Indiánů horských oblastí

Hudebník hrající na panovy flétny a na kytaru

Indiáni horských oblastí Latinské Ameriky žijí především v pohoří Andy, jež se táhne podél západního pobřeží celého jihoamerického kontinentu. Tato horská oblast zasahuje do států Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

Strunný nástroj charango

Pro hudební kulturu těchto domorodých etnik je charakteristické, že hrají pouze muži. Mimo to se vyznačuje především hudebními nástroji, které jsou typické pro Indiány horských oblastí. Nejcharakterističtějším prvkem jejich hudby je hra na flétnové nástroje, přičemž se zde setkáme především s panovými flétnami, také nazývanými jako sikuris, nebo s flétnami s hmatovými otvory. Hra na flétnové nástroje je často doplňovaná bubnem a charangem. Charango je strunný (chordofonní) nástroj, charakteristický pro tuto oblast, který se vyrábí z těla pásovce.

Všeobecně o hudební kultuře jihoamerických Indiánů horských oblastí platí, že jejich hudba funguje jako nástroj pro potvrzování kolektivní identity dané společnosti. V jejich hudbě můžeme vnímat, že síla zvuku nástrojů se nemění, což vypovídá o faktu, že hudebníci hrají sami pro sebe, nikoli pro publikum.


Hudba Indiánů tropických pralesů

Hudba Mexika

Karibská hudba