Knihovna jako vydavatel: Porovnání verzí

 
(Není zobrazeno 22 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Knihovna jako vydavatel ==
+
[[Knihovna | Knihovny]] jsou místem, kam lidé chodí, aby zjistili [[Informace | informaci]], aby získali pomoc s jejím [[Vyhledávače, vyhledávací nástroje | vyhledáním]]. Knihovny a [[Knihovník | knihovníci]] jsou důvěryhodní partneři odborné i laické veřejnosti, a tak vydavatelská činnost je jen přirozeným důsledkem jejich práce.
Tato stránka je zatím torzo, na kterém se pracuje.
 
  
Podle serveru Library Publishing Coalition7 (Library Publishing Coalition, 2013) se jedná o soubor aktivit převážně pod vedením vysokoškolských a školních knihoven za účelem vytváření a šíření odborných, vzdělávacích a kreativních prací. Všeobecně platí, že vydavatelská činnost knihoven zahrnuje výrobní proces a prezentaci díla, jež nebylo dosud nikde zpřístupněno a soustředí se na certifikaci publikovaného obsahu.
+
== Vydávání knih ==
Knihovníci, jako důvěryhodní partneři univerzitních odborníků, vždy hledali způsob, jak jednoduše publikovat vědecká díla a některé nástroje k tomu určené mají již k dispozici (Scardilli, 2015). Některé české knihovny mají vydavatelskou činnost zakomponovanou ve zřizovací listině, jako například Městská knihovna v Praze (Brožek, 2008).
+
Obecná představa o vydávání knih ještě v nedávné době předpokládala vydání [[Tisk | tištěné]] publikace prostřednictvím oficiálního, profesionálního vydavatele. Autor, který chtěl vydat vlastní dílo, hradil náklady s tím spojené. Daná myšlenka není nová, na vydání svých knih se finančně podíleli například Mark Twain nebo Lewis Carroll. <ref name="lachowska">LACHOWSKA, V. 2012. Self-publishing dla początkujących. ''Elektroniczny biuletyn informacyjny bibliotekarzy'' [online], issue 133, pp. 1. Dostupné z: Library & Information Science Source, EBSCOhost [cit. 2015-03-12].</ref>
V dnešní době všeobecně dostupného internetu se čím dál častěji rozmáhá publikační činnost obyčejných uživatelů internetu, a to z větší části zcela zdarma. Virtuální prostor nabízí řadu možností také pro autory, kteří nemohou nebo nechtějí spolupracovat s tradičním vydavatelstvím (Lachowska, 2012).
 
Pokud autor napíše knihu a nikdo ji nechce v papírové podobě vydat, existuje několik možností. Za prvé, autor si může celý proces, od napsání až po distribuci, zařídit sám, tzv. self-publishing. K tomuto postupu však potřebuje znalosti vydavatelského procesu, příslušné technické zázemí a v neposlední řadě hodně času. Většina autorů ale tyto dispozice nemá a proto existuje druhá možnost, tzv. „Vanity Press“8. Do odvětví Vanity Press patří vydavatelství, která fungují stejně jako klasická vydavatelství, jen s tím rozdílem, že pracují na podnikatelské riziko autora a z větší části jsou již online. Poskytují celkové služby procesu vydání knihy, na jejímž konci získá autor profesionálně vyhlížející knihu v nákladu, který si sám zvolí. Dlouho byla jedinou nevýhodou tohoto odvětví cena, která byla u publikací s malým nákladem za jeden kus vždy velmi vysoká. V současné době je tato služba stále dostupnější a to hlavně díky rozšíření digitálního tisku a jiných moderních metod, např. elektronických knih. (Bednář, 2010)
 
Největší výhodou publikování vlastních elektronických knihy je čas potřebný k vydání samotné knihy. Tento proces není tak zdlouhavý jako u vydávání knih klasických. Na trh se tedy dostane značně dříve. Tato nesporná výhoda potěší zejména autory píšící o velmi aktuálních tématech. Mezi jiné výhody patří, mimo jiné, zachování veškerých autorských práv k vlastnímu dílu, možnost plné kontroly nad celým procesem a v neposlední řadě taktéž vyšší honoráře z prodeje. Velkou výhodou elektronických knih je také to, že se nemohou nikdy vyprodat a budou kdykoli dostupné pro všechny zájemce. (Lachowska, 2012)
 
Dnes publikují knihovny víceméně po celém světě, ať už pro vlastní propagační účely nebo pro potřeby odborníků, studentů či veřejnosti. Knihovnám, jakožto klíčovým dodavatelům informací se otevřely nové možnosti.  
 
  
RZYMANOVÁ, Tereza. Ediční a nakladatelská činnost knihoven. Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí práce PhDr. Hana Landová, Ph.D.
+
== Vydávání knih knihovnami ==
 +
=== Legislativa ===
 +
Tzv. [[Knihovní zákon | knihovní zákon]] (zákon č. 257/2001 Sb. ze dne 29. června 2001 o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb) nakladatelskou činnost knihoven nijak zvlášť nespecifikuje. Pouze v § č. 4, v odstavci 3 c) zákona je uvedeno, že ''„provozovatel knihovny může poskytovat další služby spočívající zejména ve vydávání publikací.“'' Knihovny v České republice tedy mají vydavatelskou činnost oficiálně umožněnu. Pokud ovšem disponují potřebnými finančními prostředky.
 +
 
 +
[[Soubor:Mil libros en la mesita de noche (4966442645).jpg|thumb|Elektronické knihy]]
 +
=== Možnosti realizace ===
 +
Vlastní vydavatelská činnost knihoven představuje klasický výrobní proces, ale zároveň se věnuje též prezentaci díla a svou autoritou mu zajistí certifikaci publikovaného obsahu. Problematickým článkem vydavatelského procesu zůstává jeho financování. Možnost finančně se spolupodílet na vydávání publikací je pro knihovny nemyslitelná navzdory různým možnostem financování (granty, dotace). Jako výhodnější se tedy ukazuje vydávání vlastních [[Elektronická kniha | elektronických publikací]].
 +
 
 +
 
 +
== Vydavatelské možnosti internetu ==
 +
 
 +
Všeobecná dostupnost [[Internet | internetu ]] na počátku 21. století umožňuje v podstatě neomezenou publikační činnost kteréhokoli uživatele, navíc většinou bez nutnosti finančního vkladu. Virtuální prostor nabízí řadu možností také pro autory, kteří nemohou nebo nechtějí spolupracovat s tradičním vydavatelstvím. <ref name="lachowska" /> Autor své dílo může samostatně publikovat např. formou [[Self-publishing | self-publishing]] nebo jako tzv. [[Vanity Press | Vanity Press]].
 +
=== Self-publishing ===
 +
 
 +
Pro formu self-publishing musí autor zajistit celý výrobní proces po vlastní ose. Musí tedy mít kromě financí potřebné znalosti jak z vydavatelské praxe, tak po technické stránce. Tato metoda vyžaduje také značné časové možnosti.
 +
=== Vanity Press ===
 +
 
 +
Podnikatelské riziko zůstává opět na straně autora, ale ze strany vydavatele, který poskytuje služby v odvětví tzv. Vanity Press (příp. Vanity Publisher, tj. zakázkové vydavatelství), obdrží autor potřebné znalosti a zajištění, která v rámci výrobního procesu sám neumí či nechce dělat. Míra vkladu vydavatelství je odvislá od potřeb autora. Tato metoda je dnes ještě dostupnější než dříve díky zlevnění výroby v podobě digitálního tisku či např. v případě vydání elektronické knihy. Také převážně online komunikace s vydavatelstvím proces vydání knihy zefektivní. <ref name="bednar">[http://www.lupa.cz/clanky/vydejte-si-vlastni-knihu-pres-internet/ Vydejte si vlastní knihu přes internet],BEDNÁŘ, Vojtěch © 1998 - 2015. Vydejte si vlastní knihu. Přes Internet. ''Lupa.cz'' [online]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/vydejte-si-vlastni-knihu-pres-internet/ [cit. 2015-03-12].</ref>
 +
=== Elektronické knihy ===
 +
Elektronické knihy požívají všech výhod virtuálního světa stejně jako všechny ostatní informace, které online prostředí hostí. Jsou to především úspory - časové a finanční. Zároveň však autorovi zůstávají i některé hodnoty jako v případě tištěné publikace - např. zachování [[Autorské právo | autorských práv]] k dílu. '''Velkou výhodou elektronických knih je také to, že se nemohou nikdy vyprodat a budou kdykoli dostupné pro všechny zájemce.''' <ref name="lachowska" />
 +
 
 +
== Knihovna v roli vydavatele ==
 +
[[Soubor:Mestska knihovna v Praze.jpg|thumb|Městská knihovna v Praze]]
 +
Publikační a zároveň vydavatelská činnost knihoven se rozšířila přes informační platformu, tj. především přes časopisy a odborné publikace. V zahraničí je možné najít různé příklady dobré praxe - často z produkce akademických knihoven. V našem prostředí jsou podobným způsobem vydávána výuková skripta. <ref name="rzymanova">RZYMANOVÁ, Tereza. ''Ediční a nakladatelská činnost knihoven.'' Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Kapitola 4, s. 22-25.</ref> Vybrané knihovny v České republice mají dnes vydavatelskou činnost již ve své zřizovací listině - např. [[Městská knihovna v Praze | Městská knihovna v Praze]].<ref name="mestskaknihovnavpraze">[https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/ Zřizovací listina Městské knihovny v Praze]. [online]. Dostupné z: https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/ [cit. 2017-12-10].</ref>
 +
 
 +
 
 +
== Otevřené téma ==
 +
 
 +
Vydavatelská činnost knihoven je stále ještě otevřené téma a pole působnosti. Existuje řada zajímavých zkušeností a podnikatelských záměrů různých světových knihoven, rozhodně však všechny možnosti nejsou vyčerpány. Knihovny plní v mnohých případech roli komunitního centra. Právě ve vztahu k místní společnosti může knihovna vystupovat nejen jako informační základna, ale také jako zprostředkovatel publikační činnosti členů komunity. <ref name="rzymanova" />
 +
 
 +
== Zdroj ==
 +
Článek je založen na práci: RZYMANOVÁ, Tereza. ''Ediční a nakladatelská činnost knihoven.'' Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Kapitola 4, s. 22-25.
 +
 
 +
== Odkazy ==
 +
=== Reference ===
 +
<references />
 +
 
 +
=== Související články ===
 +
[[Online služby pro publikování v ČR | Online služby pro publikování v ČR]]
 +
 
 +
=== Klíčová slova ===
 +
vydavatelská činnost, nakladatelská činnost, knihovny, publikace, self-publishing, Vanity Press
 +
 
 +
[[Kategorie:Informační studia a knihovnictví]]

Aktuální verze z 19. 1. 2018, 21:01

Knihovny jsou místem, kam lidé chodí, aby zjistili informaci, aby získali pomoc s jejím vyhledáním. Knihovny a knihovníci jsou důvěryhodní partneři odborné i laické veřejnosti, a tak vydavatelská činnost je jen přirozeným důsledkem jejich práce.

Vydávání knih

Obecná představa o vydávání knih ještě v nedávné době předpokládala vydání tištěné publikace prostřednictvím oficiálního, profesionálního vydavatele. Autor, který chtěl vydat vlastní dílo, hradil náklady s tím spojené. Daná myšlenka není nová, na vydání svých knih se finančně podíleli například Mark Twain nebo Lewis Carroll. [1]

Vydávání knih knihovnami

Legislativa

Tzv. knihovní zákon (zákon č. 257/2001 Sb. ze dne 29. června 2001 o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb) nakladatelskou činnost knihoven nijak zvlášť nespecifikuje. Pouze v § č. 4, v odstavci 3 c) zákona je uvedeno, že „provozovatel knihovny může poskytovat další služby spočívající zejména ve vydávání publikací.“ Knihovny v České republice tedy mají vydavatelskou činnost oficiálně umožněnu. Pokud ovšem disponují potřebnými finančními prostředky.

Elektronické knihy

Možnosti realizace

Vlastní vydavatelská činnost knihoven představuje klasický výrobní proces, ale zároveň se věnuje též prezentaci díla a svou autoritou mu zajistí certifikaci publikovaného obsahu. Problematickým článkem vydavatelského procesu zůstává jeho financování. Možnost finančně se spolupodílet na vydávání publikací je pro knihovny nemyslitelná navzdory různým možnostem financování (granty, dotace). Jako výhodnější se tedy ukazuje vydávání vlastních elektronických publikací.


Vydavatelské možnosti internetu

Všeobecná dostupnost internetu na počátku 21. století umožňuje v podstatě neomezenou publikační činnost kteréhokoli uživatele, navíc většinou bez nutnosti finančního vkladu. Virtuální prostor nabízí řadu možností také pro autory, kteří nemohou nebo nechtějí spolupracovat s tradičním vydavatelstvím. [1] Autor své dílo může samostatně publikovat např. formou self-publishing nebo jako tzv. Vanity Press.

Self-publishing

Pro formu self-publishing musí autor zajistit celý výrobní proces po vlastní ose. Musí tedy mít kromě financí potřebné znalosti jak z vydavatelské praxe, tak po technické stránce. Tato metoda vyžaduje také značné časové možnosti.

Vanity Press

Podnikatelské riziko zůstává opět na straně autora, ale ze strany vydavatele, který poskytuje služby v odvětví tzv. Vanity Press (příp. Vanity Publisher, tj. zakázkové vydavatelství), obdrží autor potřebné znalosti a zajištění, která v rámci výrobního procesu sám neumí či nechce dělat. Míra vkladu vydavatelství je odvislá od potřeb autora. Tato metoda je dnes ještě dostupnější než dříve díky zlevnění výroby v podobě digitálního tisku či např. v případě vydání elektronické knihy. Také převážně online komunikace s vydavatelstvím proces vydání knihy zefektivní. [2]

Elektronické knihy

Elektronické knihy požívají všech výhod virtuálního světa stejně jako všechny ostatní informace, které online prostředí hostí. Jsou to především úspory - časové a finanční. Zároveň však autorovi zůstávají i některé hodnoty jako v případě tištěné publikace - např. zachování autorských práv k dílu. Velkou výhodou elektronických knih je také to, že se nemohou nikdy vyprodat a budou kdykoli dostupné pro všechny zájemce. [1]

Knihovna v roli vydavatele

Městská knihovna v Praze

Publikační a zároveň vydavatelská činnost knihoven se rozšířila přes informační platformu, tj. především přes časopisy a odborné publikace. V zahraničí je možné najít různé příklady dobré praxe - často z produkce akademických knihoven. V našem prostředí jsou podobným způsobem vydávána výuková skripta. [3] Vybrané knihovny v České republice mají dnes vydavatelskou činnost již ve své zřizovací listině - např. Městská knihovna v Praze.[4]


Otevřené téma

Vydavatelská činnost knihoven je stále ještě otevřené téma a pole působnosti. Existuje řada zajímavých zkušeností a podnikatelských záměrů různých světových knihoven, rozhodně však všechny možnosti nejsou vyčerpány. Knihovny plní v mnohých případech roli komunitního centra. Právě ve vztahu k místní společnosti může knihovna vystupovat nejen jako informační základna, ale také jako zprostředkovatel publikační činnosti členů komunity. [3]

Zdroj

Článek je založen na práci: RZYMANOVÁ, Tereza. Ediční a nakladatelská činnost knihoven. Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Kapitola 4, s. 22-25.

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 LACHOWSKA, V. 2012. Self-publishing dla początkujących. Elektroniczny biuletyn informacyjny bibliotekarzy [online], issue 133, pp. 1. Dostupné z: Library & Information Science Source, EBSCOhost [cit. 2015-03-12].
  2. Vydejte si vlastní knihu přes internet,BEDNÁŘ, Vojtěch © 1998 - 2015. Vydejte si vlastní knihu. Přes Internet. Lupa.cz [online]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/vydejte-si-vlastni-knihu-pres-internet/ [cit. 2015-03-12].
  3. 3,0 3,1 RZYMANOVÁ, Tereza. Ediční a nakladatelská činnost knihoven. Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Kapitola 4, s. 22-25.
  4. Zřizovací listina Městské knihovny v Praze. [online]. Dostupné z: https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/ [cit. 2017-12-10].

Související články

Online služby pro publikování v ČR

Klíčová slova

vydavatelská činnost, nakladatelská činnost, knihovny, publikace, self-publishing, Vanity Press