Městská knihovna v Praze: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s Národní knihovnou ČR k největším v…“)
 
 
(Není zobrazeno 18 mezilehlých verzí od 5 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s [[Národní knihovna ČR|Národní knihovnou ČR]] k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy.
+
'''Městská knihovna v Praze''' patří k největším [[veřejné knihovny|veřejným knihovnám]] v ČR a spolu s [[Národní knihovna ČR|Národní knihovnou ČR]] k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy<ref>O knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-02-03]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/</ref>. Její fond aktuálně obsahuje na 2 000 000 dokumentů.
 
+
[[Soubor:Mestska knihovna v Praze.jpg|náhled|vpravo|Ústřední budova MKP na Mariánském náměstí]]
 
==Historie knihovny==
 
==Historie knihovny==
  
První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový katalogizační systém.
+
První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový [[katalogizace|katalogizační]] systém.
Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení signatur a katalogů. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizace sítě.  
+
Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení [[signatura|signatur]] a katalogů. Během a krátce po druhé světové válce došlo ke stagnaci knihovny, v souvislosti s nacistickou a později totalitní ideologií. S uvolněním poměrů v šedesátých letech dostává i knihovnictví nový impulz a dochází k rozvoji služeb. V roce 1968 se MKP přihlásila k programu tzv. Pražského jara. K novému útlumu dochází za normalizace v 70.letech. Po pádu socialistického režimu mohla knihovna pokračovat ve své činnosti nezatížena tlakem ideologie. V polovině devadesátých let je budova Ústřední knihovny podrobena celkové rekonstrukci. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizaci sítě, dále také k několika rekonstrukcím a rozšíření poboček.<ref>Historie. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/</ref>
 +
[[Soubor:A municipal library, Prague - 8465.jpg|náhled|vpravo|Interiér Ústřední budovy MKP]]
 +
== Služby knihovny ==
  
== Služby knihovny ==
+
Knihovna nabízí klasické výpůjční i informační služby<ref>Služby. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/</ref>:
  
*Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky e-knih, deskové hry…)
+
*Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky [[Elektronické knihy|e-knih]], deskové hry...)
*Přístup k [[databáze|databázím]], ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem ([[Databáze EBSCOhost|EBSCOhost]], Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)
+
*Přístup k [[databáze|databázím]], ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem ([[Databáze EBSCOhost|EBSCOhost]], Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)<ref>Databáze v knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/</ref>.
 
*Wifi (bez nutnosti přihlášení)
 
*Wifi (bez nutnosti přihlášení)
 
*On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
 
*On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
 
*Kulturní a vzdělávací akce
 
*Kulturní a vzdělávací akce
*Meziknihovní služby
+
*[[Meziknihovní výpůjční služby|Meziknihovní služby]]
*Rešeršní služby
+
*[[Rešerše|Rešeršní]] služby
  
Součástí knihovny je digitalizační centrum (včetně služby digitalizace na zakázku), Kulturní a vzdělávací centurm (Lidová univerzita), specializované úseky (divadelní a filmové oddělní, hudební oddělení, Pragensia). MKP se účastní projektu [http://www.ptejteseknihovny.cz Ptejte se knihovny].
+
Součástí knihovny je digitalizační centrum (včetně služby [[digitalizace]] na zakázku), Kulturní a vzdělávací centurm (Lidová univerzita), specializované úseky (divadelní a filmové oddělní, hudební oddělení, Pragensia, artotéka). MKP se účastní projektu [http://www.ptejteseknihovny.cz Ptejte se knihovny].
  
 
MKP je zároveň podle §11 zákona č. 257/2001 Sb. o knihovnách tzv. krajskou knihovnou pro Kraj Praha. V rámci těchto služeb nabízí poradenskou a konzultační činnost, vytváří výměnný knižní fond nebo vzdělávání knihovníků.
 
MKP je zároveň podle §11 zákona č. 257/2001 Sb. o knihovnách tzv. krajskou knihovnou pro Kraj Praha. V rámci těchto služeb nabízí poradenskou a konzultační činnost, vytváří výměnný knižní fond nebo vzdělávání knihovníků.
Řádek 24: Řádek 26:
 
Městská knihovna v Praze je významným objektem v oblasti informačního vzdělávání. Nabízí vzdělávací lekce pro školní skupiny a připravuje dlouhodobé projekty, kde významnou roli hraje právě informační vzdělávání.  
 
Městská knihovna v Praze je významným objektem v oblasti informačního vzdělávání. Nabízí vzdělávací lekce pro školní skupiny a připravuje dlouhodobé projekty, kde významnou roli hraje právě informační vzdělávání.  
  
Kromě dětí se soustředí i na vzdělávání dospělých a seniorů. Pravidelně pořádá PC kluby, kde učí uživatele nejenom základům informačních technologií. Od roku 2014 se účastní projektu Senioři píší wikipedii, jehož cílem je zapojit seniory do tvorby a editace wikipedie (například i v ohledu doplňování citačních informací).
+
Kromě dětí se soustředí i na vzdělávání dospělých a seniorů. Pravidelně pořádá PC kluby, kde učí uživatele nejenom základům informačních technologií. Od roku 2014 se účastní projektu Senioři píší wikipedii, jehož cílem je zapojit seniory do tvorby a editace wikipedie.
 +
 
 +
==Partnerské organizace==
 +
Městská knihovna v Praze je součástí několika mezinárodních organizací, které napomáhají  spolupráci mezi knihovnami.
 +
*IFLA (''International Federation of Library Associations and Institutions'') - mezinárodní organizace reprezentující zájmy knihoven a uživatelů informačních služeb
 +
*IAML (''International Association of Music Libraries Archives and Documentation Centres'') – mezinárodní asociace hudebních knihoven
 +
*SIBMAS (''International Association of Libraries and Museums of the Performing Arts'') – mezinárodní organizace divadelních knihoven a muzeí
  
 
==Odkazy==
 
==Odkazy==
  
*http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/
+
===Reference===
*http://www.mlp.cz/cz/sluzby/
+
 
*http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/
+
<references />
*http://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/e-zdroje/
+
 
*http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Senio%C5%99i_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii
+
=== Použitá literatura ===
 +
*Senioři píší Wikipedii: Zájemci. In: Wikipedie [online]. 11. 12. 2014, 9. 1. 2015 [cit. 2015-02-03]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Senio%C5%99i_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii/Z%C3%A1jemci
 +
*Městská knihovna v Praze. In: Wikipedie [online]. 1. 6. 2010, 27. 10. 2014 [cit. 2015-02-03]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bstsk%C3%A1_knihovna_v_Praze
 +
 
 +
=== Externí odkazy ===
 +
 
 +
* [http://www.mlp.cz Městská knihovna v Praze]
 +
 
 +
=== Související články ===
 +
 
 +
* [[Veřejné knihovny]]
 +
* [[Meziknihovní výpůjční služby]]
 +
* [[Národní knihovna ČR]]
 +
 
 +
=== Klíčová slova ===
 +
 
 +
veřejné knihovny, městská knihovna, databáze, informační vzdělávání
 +
 
 +
[[Kategorie: Informační studia a knihovnictví]]
 +
[[Kategorie:Knihovny jako fyzické sbírky]]
 +
[[Kategorie:Články k ověření učitelem Římanová]]

Aktuální verze z 7. 4. 2017, 09:33

Městská knihovna v Praze patří k největším veřejným knihovnám v ČR a spolu s Národní knihovnou ČR k největším veřejným knihovnám v Praze. Působí od roku 1891 a v současné době čítá 42 poboček, tři bibliobusy[1]. Její fond aktuálně obsahuje na 2 000 000 dokumentů.

Ústřední budova MKP na Mariánském náměstí

Historie knihovny

První veřejná knihovna v Praze vznikla 1. července 1891 a navázala na předchozí činnost spolkových knihoven. V roce 1903 získala své sídlo na Mariánském náměstí, kde nyní stojí budova Ústřední knihovny. V letech 1898 – 1920 až byl jejím ředitelem Antonín Sova, který začal kromě jiného budovat i nový katalogizační systém. Po vytvoření Velké Prahy došlo k vzájemnému propojení místních knihoven – novou síť tvořilo 40 poboček a budova Ústřední knihovny. Do roku 1938 došlo k centralizaci agend a sjednocení signatur a katalogů. Během a krátce po druhé světové válce došlo ke stagnaci knihovny, v souvislosti s nacistickou a později totalitní ideologií. S uvolněním poměrů v šedesátých letech dostává i knihovnictví nový impulz a dochází k rozvoji služeb. V roce 1968 se MKP přihlásila k programu tzv. Pražského jara. K novému útlumu dochází za normalizace v 70.letech. Po pádu socialistického režimu mohla knihovna pokračovat ve své činnosti nezatížena tlakem ideologie. V polovině devadesátých let je budova Ústřední knihovny podrobena celkové rekonstrukci. V letech 1999 – 2009 došlo k plné automatizaci sítě, dále také k několika rekonstrukcím a rozšíření poboček.[2]

Interiér Ústřední budovy MKP

Služby knihovny

Knihovna nabízí klasické výpůjční i informační služby[3]:

 • Prezenční i absenční výpůjčky (knihy, časopisy, obrazy, hudebniny, CD, DVD, čtečky e-knih, deskové hry...)
 • Přístup k databázím, ať už přímo v knihovně (Aspi, Memoria, MediaSearch, Naxos Video Library atd.), ale i se vzdáleným přístupem (EBSCOhost, Naxos Music Library, Open Library, Oxford Art Online atd.)[4].
 • Wifi (bez nutnosti přihlášení)
 • On-line přístup ke službám (on-line konto nebo e-knihovna, kde je k volnému stažení díla autorsky volná nebo zpřístupněná na základě licenčních smluv)
 • Kulturní a vzdělávací akce
 • Meziknihovní služby
 • Rešeršní služby

Součástí knihovny je digitalizační centrum (včetně služby digitalizace na zakázku), Kulturní a vzdělávací centurm (Lidová univerzita), specializované úseky (divadelní a filmové oddělní, hudební oddělení, Pragensia, artotéka). MKP se účastní projektu Ptejte se knihovny.

MKP je zároveň podle §11 zákona č. 257/2001 Sb. o knihovnách tzv. krajskou knihovnou pro Kraj Praha. V rámci těchto služeb nabízí poradenskou a konzultační činnost, vytváří výměnný knižní fond nebo vzdělávání knihovníků.

Informační vzdělávání

Městská knihovna v Praze je významným objektem v oblasti informačního vzdělávání. Nabízí vzdělávací lekce pro školní skupiny a připravuje dlouhodobé projekty, kde významnou roli hraje právě informační vzdělávání.

Kromě dětí se soustředí i na vzdělávání dospělých a seniorů. Pravidelně pořádá PC kluby, kde učí uživatele nejenom základům informačních technologií. Od roku 2014 se účastní projektu Senioři píší wikipedii, jehož cílem je zapojit seniory do tvorby a editace wikipedie.

Partnerské organizace

Městská knihovna v Praze je součástí několika mezinárodních organizací, které napomáhají spolupráci mezi knihovnami.

 • IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) - mezinárodní organizace reprezentující zájmy knihoven a uživatelů informačních služeb
 • IAML (International Association of Music Libraries Archives and Documentation Centres) – mezinárodní asociace hudebních knihoven
 • SIBMAS (International Association of Libraries and Museums of the Performing Arts) – mezinárodní organizace divadelních knihoven a muzeí

Odkazy

Reference

 1. O knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-02-03]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/
 2. Historie. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/historie/
 3. Služby. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/
 4. Databáze v knihovně. Městská knihovna v Praze [online]. 2015 [cit. 2015-01-29]. Dostupné z: http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze-v-knihovne/

Použitá literatura

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

veřejné knihovny, městská knihovna, databáze, informační vzdělávání