Nápověda:Jak začít?

Verze z 17. 5. 2016, 21:44, kterou vytvořil Ondrej.Novak (diskuse | příspěvky) (Zamyká „Nápověda:Jak začít?“ ([Editace=Povolit jen správcům] (do odvolání) [Přesunutí=Povolit jen správcům] (do odvolání)))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Přihlášení

Studenti i přednášející by se měli vždy před vytvářením a upravováním článků přihlásit. Všichni ostatní uživatelé mohou využít možnosti se registrovat, nebo upravovat bez přihlášení.

Jak vytvořit stránku?

Pokud vytváříte novou stránku, nejprve se přesvědčte, zda již není na webu zpracována, např. přes vyhledávání či seznam stránek. Každou nově vytvořenou stránku přidejte do seznamu k odpovídajícím portálům.

 • Vytvoření stránky přes odkaz
  • Doporučeno: Využijte či vytvořte odkaz na již existujících stránkách. Po kliknutí na slepý odkaz se okamžitě dostanete do editace nové stránky.
 • Vytvoření stránky přes vyhledávání
  • Vpravo nahoře do kolonky Hledat zadáte název požadované stránky. Pokud stránka ještě není na webu přítomna, nabídne vám to její vytvoření.

Jakou strukturu má mít dobrý článek?

Doporučená struktura článku

Čím se řídit při práci na WikiSofii?

Zásady vypracování článků

Jak editovat stránku?

Při editaci vždy myslete na čtenáře. Účelem je vytvořit web nabitý informacemi, takže používejte co nejméně "omáčky". Informace podávejte ve srozumitelné formě, vyhněte se použití bodových a nicneříkajících výpisků.

 • Využívejte možností editačního panelu. Rozbalte menu Další a strukturujte text pomocí nadpisů, odrážek, číslování, zvětšeného a zmenšeného textu a indexů.
 • Používejte obrázky, grafy a tabulky. Pokud váš obrázek nenajdete na Wiki CommonsNebojte se vkládat soubory. Abyste mohli vložit dokument nebo obrázek, musíte jej nejprve na web nahrát pomocí Nástroje – Načíst soubor (dbejte na jednoduchost názvů souborů). Pomocí tlačítka Vložený soubor pak obrázek vložte na stránku.
 • Pokud editujete již existující stránku, pročtěte si nejprve její obsah, ať zbytečně neduplikujete informace. Při mazání obsahu dbejte prosím zvýšené pozornosti, co likvidujete. V ideálním případě dolů na stránku přidejte seznam zdrojů, ze kterých jste čerpali.
 • Kdykoliv je to možné, využijte možnosti vytvořit na stránce křížové odkazy. Neváhejte vytvářet ani odkazy na externí stránky

Jak najít, kam odkázat?

Křížové odkazy
Křížové odkazy jsou odkazy spojující jednotlivé stránky webu. Propojení všech stránek je zde rozhodující, neboť jde o jednu z největších výhod systému wiki. Věnujte zvýšenou pozornost vytváření takových odkazů. Pokud se v textu zmíníte např. o inteligenci, vytvořte z tohoto slova odkaz (tlačítko s řetězem) na článek Inteligence.
 1. Využívejte přehledu všech stran na webu. Na přehled se dostanete přes levé menu. V rozbalovacím menu Nástroje zvolte Speciální stránky. Pod částí Seznamy stránek naleznete odkaz na Všechny stránky.
 2. Zde využijte funkce vyhledávání na stránce (klávesová zkratka CTRL-F na PC). Takovým způsobem snadno naleznete každou případnou stránku, na kterou byste mohli odkázat.

V případě, že byste nenašli stránku, na kterou byste chtěli odkázat, nebojte se vytvořit slepý odkaz na novou stránku s rozumným názvem. Je pak pravděpodobnější, že ji někdo vytvoří.