Nápověda:Obsah: Porovnání verzí

m (oprava nadpis)
 
(Není zobrazeno 19 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Na této stránce najdete stručný přehled a výklad jednotlivých nástrojů a možností wiki, se kterými budete mít možnost po přihlášení pracovat. Je dobré využívat co nejvíce z těchto nástrojů, protože pak získáte více prostoru při vytváření a editaci stránek, ty pak budou strukturovanější, přehlednější a tedy kvalitnější.<br />
+
== Seznamte se s Wikisofií ==
* '''[[Nápověda:Obsah#Jak vytvořit stránku?|Jak vytvořit stránku?]]'''
+
{{Položka portálu
* '''[[Nápověda:Obsah#Jak editovat stránku?|Jak editovat stránku?]]'''
+
|nadpis=Základní nápověda
* [[Kognitivní psychologie|VZOROVÁ STRÁNKA]]
+
|text=základní
== Navigace na webu ==
+
|velikost_nadpisu=
[[Soubor:Panel_Navigace.jpeg|rám|vpravo|Panel Navigace]]
+
}}
Panel Navigace naleznete na levé straně stránek a slouží k jako hlavní orientační nástroj. Obsahuje:
+
{{Položka portálu
* '''Hlavní strana''' - odkaz na [[Hlavní strana|úvodní stranu]] wiki
+
|nadpis=Pro pokročilé
* '''Portál Wikisofia''' - odkaz na rozcestník do jednotlivých portálů
+
|text=pokročilé
* '''Aktuality''' - aktuální informace důležité pro uživatele wiki
+
|velikost_nadpisu=
* '''Poslední změny''' - zobrazuje seznam veškerých [[Speciální:Poslední změny|editačních změn]], které na wiki (nejen) v poslední době proběhly
+
}}
* '''Náhodná stránka''' - generuje náhodnou stránku ze [[Speciální:Všechny stránky|seznamu všech stran]] na wiki
+
{{Položka portálu
* '''Nápověda''' - odkaz na tuto stranu obsahující nápovědu
+
|nadpis=Jak pracovat s Wikisofií?
=== Nástroje ===
+
|text=jak pracovat
* '''Odkazuje sem''' - užitečný odkaz, který zobrazuje seznam stránek odkazujících na zadanou stránku
+
|velikost_nadpisu=
* '''Související změny''' - zobrazuje seznam stránek odkazovaných ze zadané stránky (nebo patřících do dané kategorie), které byly v poslední době změněny. Stránky, které máte ve Sledovaných stránkách, se zobrazují tučně
+
}}
* '''Načíst soubor''' - umožňuje nahrávat obrázky i další soubory
+
 
* '''Speciální stránky''' - zobrazuje [[Speciální:Speciální stránky|seznam speciálních stránek]], tzn. stránek s předponou "Speciální:". Tento typ stránek obsahuje např. [[Speciální:Nekategorizované stránky|seznamy nekategorizovaných stránek]], [[Speciální:Všechny stránky|všech stránek]], [[Speciální:Uživatelé|všech uživatelů]] apod.
+
[[Kategorie:Nápověda]]
* '''Verze k tisku''' - připraví danou stránku k tisku, tzn. "oseká" nadbytečné informace a vloží do stránky informace požadované (tzn. licenci atd.)
 
* '''Trvalý odkaz''' - umožňuje zobrazit URL na současnou revizi stránky, tzn. i po změně stránky budete pomoci skrze toto URL odkázat na požadovanou revizi. Tento nástroj se používá zejména u citací, kdy je potřeba odkázat nejen na konkrétní stránku, ale i na konkrétní verzi stránky. Všechny starší verze stránky jsou dostupné v historii stránky (viz kapitolu [[Nápověda:Obsah#Z.C3.A1lo.C5.BEky|Záložky]]) 
 
Pokud se dostanete na stránku uživatele, některé nástroje z panelu zmizí a naopak se objeví některé nové:
 
* ''Příspěvky uživatele'' - zobrazuje seznam všech běžných příspěvků uživatele
 
* ''Protokolovací záznamy'' - zobrazuje zvláštní záznamy jako přesun stránek, založení účtu uživatele apod. U většiny uživatelů tam bude jen datum založení účtu, nástroj je proto užitečný zejména např. u správců, kde i běžní uživatelé mohou kontrolovat jejich činnost
 
* ''Poslat e-mail'' – prostřednictvím jednoduchého rozhraní umožňuje posílání e-mailů mezi uživateli
 
== Záložky ==
 
[[Soubor:Zalozky.jpg|rám|vpravo|Přehled záložek]]
 
Záložky stránky jsou dostupné v horní části každé stránky na wiki s výjimkou některých speciálních stránek, které při své tvorbě většinou nevyužijete. Zleva doprava záložky zahrnují tyto položky:
 
* '''Stránka''' – hlavní text stránky, který je automaticky zobrazován každému uživateli
 
* '''Diskuse''' – každá stránka (kromě [[Speciální:Speciální stránky|Speciálních stránek]] – viz kapitola [[Nápověda:Obsah#Nástroje|Nástroje]]) má svou vlastní diskusi, kde můžete diskutovat o podobě článku. V diskusích se nezapomeňte podepsat pomocí <nowiki>--~~~~</nowiki>! (viz kapitolu [[Nápověda:Obsah#Editační panel|Editační panel]])
 
* '''Číst''' - zobrazí hlavní text stránky ve čtecím módu, kdy není možno obsah měnit
 
* '''Editovat''' – slouží k úpravám stránek. Po kliknutí můžete takřka libovolnou stránku upravovat - blíže viz kapitolu ''[[Nápověda:Obsah#Jak editovat stránku?|Jak editovat stránku?]]''.
 
* '''Zobrazit historii''' – každá úprava stránky je uložena v historii stránky, která je dostupná přes tuto záložku. Navigace v ní může na první pohled vypadat složitě, avšak je celkem jednoduchá: každá revize má svůj vlastní řádek, kde k hlavním nástrojů patří (zleva) datum revize, jméno autora, v závorce počet bajtů a nakonec shrnutí změn, pokud bylo při editaci vyplněno shrnutí editace. Jednotlivé revize můžete porovnávat či rušit
 
* '''Přesunout''' – slouží k přesunu stránek na nový název. Při přesouvání nezapomeňte uvést důvod přesunu
 
* ''Přidat stránku mezi sledované'' ''(hvězdička)'' – pomocí této záložky přidáte určitou stránku mezi sledované stránky. Pokud již nechcete stránku sledovat, klikněte na Nesledovat
 
== Editační panel ==
 
[[Soubor:Edit-panel.jpg|rám|vpravo|Editační panel]]
 
Editační lišta se nachází v základním editačním rozhraní, tzn. po kliknutí na záložku '''Editovat''' v záhlaví stránky. Zleva doprava obsahuje záložka '''Wikitext''' tato tlačítka:
 
* '''Tučný text''' – umožňuje psát tučně
 
* '''Kurzíva''' – umožňuje psát kurzívou
 
* '''Podpis a datum''' - používá se hlavně u diskusí, kde je potřeba ho používat, aby bylo jasné, kdo psal daný příspěvek. Tlačítko vkládá 4 vlnovky: <nowiki>--~~~~</nowiki>, které se však v náhledu a hlavně po uložení zobrazí jako podpis: --Jméno uživatele + časový údaj (ve formě 18. 11. 2013, 22:04 (UTC))
 
* '''Odkaz''' (řetěz):
 
:* ''Na wiki stránku'' – umožňuje vkládat [[Speciální:Náhodná stránka|vnitřní odkazy]]
 
:* ''Na externí webovou stránku'' – vkládá [http://www.cuni.cz/ externí odkazy]
 
* '''Vložený soubor''' – vloží tagy pro obrázky (defaultní přípona .jpg). Aby bylo možné obrázek do stránky vložit, musí tento již být načten na wiki pomocí funkce [[Speciální:Načíst soubor|Načíst soubor]]!
 
* ''Poznámky'' - '''Nefunguje''', ačkoliv by měl vložit poznámku
 
* '''Další''': rozevře pomocný panel s dalšími funkcemi užitečnými pro přehlednou editaci stránky
 
:* '''Nadpis''' - vloží jeden ze čtyř úrovní nadpisů. V úvodu stránek se na základě nadpisů generuje obsah stránky, využívejte toho pro funkční členění a organizaci článků
 
:* '''Seznam s odrážkami''' - vloží znak pro seznam s odrážkami
 
:* '''Čísledný seznam''' - vloží znak pro číselný seznam
 
:* '''Odsazení''' - odsadí odstavec
 
:* ''Bez formátování wiki'' - vkládá základní tagy, mezi které lze vkládat obsah, který nebude formátován jako wiki text. Tzn. když když chcete slovo ohraničit třemi apostrofy, aniž by se označilo tučně, napíšete <nowiki>'''To je ale parádní nápověda!'''</nowiki> a bude to vypadat jako '''To je ale parádní nápověda!'''. Bez tagů "nowiki" by to software MediaWiki přečetl jako formátovací značku pro tučný text.
 
:* '''Nový řádek''' - zalomí řádek pomocí tagu <nowiki><br /></nowiki>
 
:* '''Větší''' - zvětší označený text (<big>příklad</big>)
 
:* '''Menší''' - zmenší označený text (<small>příklad</small>)
 
:* '''Horní index''' - označený text se stane horním indexem (<sup>příklad</sup>)
 
:* '''Dolní index''' - označený text se stane dolním indexem (<sub>příklad</sub>)
 
:* '''Galerie obrázků''' - vloží galerii více obrázků. Pro vložení obrázků do stránky je předtím nutno tyto obrázky na wiki nahrát pomocí funkce [[Speciální:Načíst soubor|Načíst soubor]]!
 
:* '''Přesměrování''' - automaticky přesměruje čtenáře na jinou stránku
 
:* '''Tabulka''' - vloží tabulku, vhodné využívat pro různé přehledy, datace apod.
 
* Zvláštní znaky: otevře seznam symbolů z latinky, řecké abecedy, cyrilice apod.
 
* Nápověda: slouží k rychlé orientaci v panelu editačních nástrojů
 
Záložka '''Náhled''' sloužící pro zkontrolování vizuální podoby stránky bez nutnosti změny uložit. Nakonec, záložka změny umožňuje zobrazit vámi provedené změny v rámci aktuální editace (před uložením změn)
 
<hr>
 
== Jak vytvořit stránku? ==
 
Pokud vytváříte novou stránku, nejprve se přesvědčte, zda již není na webu zpracována, např. přes vyhledávání či [[Speciální:Všechny stránky|seznam stránek]]. Každou nově vytvořenou stránku přidejte do seznamu k odpovídajícím [[Wikisofia:Portál Wikisofia|portálům]].
 
* '''Vytvoření stránky přes odkaz'''
 
:* '''Doporučeno:''' Využijte či vytvořte odkaz na již existujících stránkách. Po kliknutí na slepý odkaz se okamžitě dostanete do editace nové stránky.
 
* '''Vytvoření stránky přes vyhledávání'''
 
:* Vpravo nahoře do kolonky ''Hledat'' zadáte název požadované stránky. Pokud stránka ještě není na webu přítomna, nabídne vám to její vytvoření.
 
== Jak editovat stránku? ==
 
Při editaci vždy myslete hlavně na čtenáře. Účelem je vytvořit web nabitý informacemi, takže pokud možno co nejméně omáčky. Informace však podávejte srozumitelně, ne v nicneříkajících výpiscích
 
* Využívejte možností '''[[Nápověda:Obsah#Editační panel|editačního panelu]]'''. Rozbalte menu ''Další'' a strukturujte text pomocí nadpisů, odrážek, číslování, odsazení (pro vytvoření další úrovně odrážek a číslování), zvětšeného a zmenšeného textu a indexů.
 
* Nebojte se '''vkládat soubory'''. Abyste mohli vložit dokument nebo obrázek, musíte jej nejprve na web nahrát pomocí Nástroje – [[Speciální:Načíst soubor|Načíst soubor]] (dbejte na jednoduchost názvů souborů). Pomocí tlačítka ''Vložený soubor'' pak obrázek vložte na stránku.
 
* Pokud editujete již '''existující stránku''', pročtěte si nejprve její obsah, ať zbytečně neduplikujete informace. Při mazání obsahu dbejte prosím zvýšené pozornosti, co likvidujete. V ideálním případě dolů na stránku přidejte '''seznam zdrojů''', ze kterých jste čerpali.
 
* Kdykoliv je to možné, využijte možnosti vytvořit na stránce '''křížové odkazy'''. Neváhejte vytvářet ani odkazy na externí stránky
 
{| class="wikitable"
 
|-
 
! Křížové odkazy
 
|-
 
|
 
Křížové odkazy jsou odkazy '''spojující jednotlivé stránky''' webové sítě. Propojení všech stránek je zde rozhodující, neboť jde o jednu z největších výhod systému wiki. Proto věnujte zvýšenou pozornost právě vytváření takových užitečných odkazů. Pokud se například v textu na stránce zmíníte o inteligenci, je dobré z tohoto slova vytvořit odkaz (''tlačítko s řetězem'') na stránku Inteligence. Nezapomínejte ověřit, zda existuje stránka, na kterou odkazujete!
 
|}
 
=== Jak najít, kam odkázat? ===
 
# Využívejte přehledu všech stran na webu. Na přehled se dostanete přes levé menu. V rozbalovacím menu ''Nástroje'' zvolte [[Speciální:Speciální stránky|Speciální stránky]]. Pod částí ''Seznamy stránek'' naleznete odkaz na [[Speciální:Všechny stránky|Všechny stránky]].
 
# Zde využijte funkce '''vyhledávání na stránce''' (klávesová zkratka '''CTRL-F''' na PC). Takovým způsobem snadno naleznete každou případnou stránku, na kterou byste mohli odkázat.
 
V případě, že byste nenašli stránku, na kterou byste chtěli odkázat, nebojte se vytvořit slepý odkaz na novou stránku s rozumným názvem. Je pak pravděpodobnější, že ji někdo vytvoří.
 

Aktuální verze z 5. 2. 2016, 11:32

Seznamte se s Wikisofií

otevřít editovat

Pro pokročilé

otevřít editovat

Jak pracovat s Wikisofií?