Neit (královna)

Verze z 1. 3. 2015, 22:38, kterou vytvořil Diana.Mickova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Neit''', někdy také '''Neit A''', byla zřejmě dcerou faraona Pepiho I. a manželka Pepiho II. <ref>Dodson, A.; Hilton D. 20…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Neit, někdy také Neit A, byla zřejmě dcerou faraona Pepiho I. a manželka Pepiho II. [1]

Pohřební komplex Tato královna byla pohřbena v Sakkáře poblíž pyramidy Pepiho II. V pohřební komoře pyramidy byly nalezeny čísti nádob z dioritu a alabastru, a na jejích stěnách se nacházely Texty pyramid, první dochované texty tohoto druhu v pyramidě královny.[2] Tělo královny zde ovšem nalezeno nebylo. K pyramidě přiléhal též zádušní chrám, a celý komplex byl obehnán zdí. Před chrámem se nacházely dva vápencové obelisky s královniným jménem a tituly, z další výzdoby se ve vestibulu dochovaly zbytky reliéfů se lvy. Za otevřeným pilířovým dvorem se nacházela obětní místnost s nepravými dveřmi, oltář, umístěný před nimi, se na svém původním místě nachází dodnes. K zajímavým a neobvklým nálezům z Neitiny pyrmidy patří 16 modelů lodí, které se dochovaly v prostoru poblíž kultovní pyramidky komplexu. [3] Poblíž královniny pyramidy byla také nalezena stéla, na níž je zmínen syn Pepiho II. jménem Nemtiemsaf. Na základě umístění této stély v Neitině komplexu bývá někdy tato žena označována za jeho matku.


Reference

  1. Dodson, A.; Hilton D. 2004 : The complete royal families of ancient Egypt. 1st published. New York: Thames and Hudson
  2. Lehner,M. 1997 : The Complete Pyramid, Thames and Hudson.
  3. Verner, M. 2008: Pyramidy. Praha.

Literatura

Berger el-Naggar, C. 2000 : Des Textes des Pyramides dans des tombes de reines à Saqqara. Les dossiers d'archéologie 257, 26-29.

Dodson, A.; Hilton D. 2004 : The complete royal families of ancient Egypt. 1st published. New York: Thames and Hudson.

Jéquier, G. 1933: Les pyramides des reines Neit et Apouit. - Le Caire : Impr. de l'IFAO.

Kanawati,N. 1974 : Notes on the Genealogy of the Late Sixth Dynasty, Archaeological and Historical Studies, Alexandria 5, 52-58.

Lehner,M. 1997 : The Complete Pyramid, Thames and Hudson


Verner, M. 2008: Pyramidy. Praha.


Portály: Egyptologie