NodeXL: Programovací jazyky Ruby a C++ očima Twitter diskuzí

Členové projektu

Zuzana Dostálová, Studia nových médií, e-mail: dostalovaz@gmail.com

Popis projektu

Cíl této práce je porovnat programovací jazyky Ruby a C++ tak, jak jsou v současnosti probírané na sociálních sítích, konkrétně na Twitteru. Pro svou analýzu jsem si vybrala nástroj NodeXL - volně dostupný doplňěk pro Excel, který importuje data přímo z různých sociálních sítí a zpracovává na jejich základě vizualizace sociálních sítí.

Mou hypotézou byla domněnka, že moderní jazyk, jako je Ruby, bude mít odlišný diskurz, než jazyk více tradiční a také podstatně více nízkoúrovňový jako je C++. Ruby vzniklo v roce 1995 (ruby-lang.org) ale široké a globální pozornosti veřejnosti se mu dostalo až s příchodem Ruby on Rails, frameworku pro dělání webových aplikací, v roce 2003. Jedná se o jazyk s jednoduchou syntaxí, který je přístupný začátečníkům. C++ je oproti tomu jazyk s dlouhou (přes 30 let) historií a širokým polem působnosti, který je však mnohem obtížnější na naučení. V programovací komunitě je považován za mnohem spolehlivější a výkonější, kdežto Ruby je někdy vnímáno až hanlivě, viz. například výňatek ze slavného blogpostu Bjorna Tiplinga:

Soubor:NodeXL C++.png, NodeXL Ruby.png NodeXL Ruby.png

Obrázek č. 1 Ruby versus C++ (http://bjorn.tipling.com/)

Analýzu jsem prováděla na full-text vyhledávání pojmů "ruby programming" a "c++ programming". Po vygenerování socilní sítě jsem se zaměřila na její tvar, obsah diskuzí ve formě nejčastěji používaných slov a tzv. hashtagů a na nejvýznamnější účatsníky diskuzí. Pracovala jsem s 2000 tweetu pro obě téma z doby za poslední týden (Twitter uplatňuje své vlastní omezení a není bohužel možné pracovat se staršími daty (dev.twitter.com)).

Dle výzkumů spoluautorů NodeXL Marca Smitha, Lee Rainee, Bena Shneidermana a Itai Himelboim se dají Twitter sociální sitě kategorizovat do 6 hlavních skupin dle jejich tvaru. Jedná se o “divided, unified, fragmented, clustered, and inward and outward hub and spoke” (Smith 2014), volně přeloženo jako polarizované, sjednocené, fragmentované, shlukované, směřující ven a směřující dovnitř.

NodeXL typy siti.png

Obrázek 2. Typy sítí sociálních médií (Smith 2014

Jelikož jsem neanalyzovala konkrétní termín, ale více obecný, vztahující se k celému jazyku, očekávála jsem fragmentovanou síť, která znamená, že lidé se lidé o tématu zmiňují, ale nerozebírají ho mezi sebou. Výkřiky typu “Začala jsem se učit #Ruby” jsou typickým příkladem neadresného tweetu, který daný termín jen zmiňuje izolovaně.

Zde jsou výsledné sítě Twitter diskurzů pro jednotlivé jazyky:

NodeXL Twitter C++.png

Obrázek 4. Sociální síť Twitteru pro dotaz "C++ programming"

NodeXL Twitter Ruby.png

Obrázek 5. Sociální síť Twitteru pro dotaz "Ruby programming"

Na první pohled je zřejmé, že jsou si diagramy nápaditě podobné. Oba případy se vyznačují dominantním množstvím izolovaných jedinců, jak bylo popsáno výše a jak bylo očekáváno. Nicméně je nutné prozkoumat výsledky podrobněji, v tabulce 1. jsou hodnoty tzv. “graph density”, což je ukazatel hustoty sítě. Formálněji pak:

"Network density is a general indicator of how connected people are in a network. Network density is the proportion of links in a network relative to the total number of links possible”"(Social Network Analysis).

Ruby programming C++ programming
Hustota sítě 0,00106595461370655 0,000641017490771467

Tabulka 1. hustota sítě


Reference