Odhady pracností. Metody, postupy a úskalí: Porovnání verzí

m
m
Řádek 1: Řádek 1:
 
'''Odhad pracnosti''' a trvání, respektive jejich stanovení je důležitou součástí projektového managementu. '''Odhady jsou vstupem do tvorby nabídek, stanovení ceny projektu, plánování i řízení projektu'''. Tvorba odhadů je úzce spojena s porozuměním rozsahu projektu, kvalitativním kritériím a také stanovením způsobu jak bude dohodnutý výsledek projektu vytvořen a dodán.
 
'''Odhad pracnosti''' a trvání, respektive jejich stanovení je důležitou součástí projektového managementu. '''Odhady jsou vstupem do tvorby nabídek, stanovení ceny projektu, plánování i řízení projektu'''. Tvorba odhadů je úzce spojena s porozuměním rozsahu projektu, kvalitativním kritériím a také stanovením způsobu jak bude dohodnutý výsledek projektu vytvořen a dodán.
  
== Odhad pracnosti ==
+
Je potřeba analyzovat rizika projektu, požadavky projektu (technologické, dovednostní), obchodní a politická rizika a další. Hofstadtlerův „zákon“: ''”V softwaru vše stojí více a trvá déle, a to i tehdy, když provedeme na tuto skutečnost korekci původního odhadu.“''
# Dekompozice na dílčí funkce
 
# Odhad pracnosti jednotlivých etap vývoje pro jednotlivé funkce
 
# Stanovení nákladů na pracovní sílu pro jednotlivé etapy
 
# Stanovení celkové pracnosti a nákladů
 
  
=== Analýza rizik - identifikace===
+
== Důvody problémů ==
* rizika projektu (rozpočet, doba, …),
 
* požadavků, technologická, dovednostní,
 
* obchodní a „politická“ rizika
 
Metoda: např. sada otázek (kontrolní seznam rizikových faktorů)
 
  
==== Projekce rizika a opatření k zabránění ====
+
* Lidé obecně mají tendenci být příliš optimističtí a očekávají, že se záležitosti budou vyvíjet spíše příznivě.
* pravděpodobnost, důsledky, opatření
+
* Dosavadní zkušenosti se berou v úvahu jen zčásti. Jestliže se projektuje nějaký systém, odhaduje se jeho rozsah analogií s podobným systémem.
  
==Use case team project estimation==
+
== Metody odhadu ==
Vychází z pravidla, že projekt má být tzv. „use case driven“, tj. '''řízen případy užití'''. Znamená to, že vedoucí projektu se při řízení projektu opírá zejména o tvorbu modelu případu užití jako o nezbytný dokument nejenom pro vývoj, ale také pro řízení projektů.<br />
 
  
Název této velmi jednoduché metodiky odhadu pracnosti zvolme nejlépe jako Use Case Team Project Estimation. Její princip je velmi jednoduchý primitivní: Po vyhotovení modelu případů užití a scénářů se provede verifikace jeho úplnosti (tento postup je podrobně vysvětlen na našich školeních), následně se členové realizačního týmu (tj. technologové a programátoři) seznámí s případy užití a jejich scénáři. Odhad pracnosti se provádí jednoduše tak, že na základě kolektivního posouzení v poradách se pod vedením vedoucího projektu v týmu provedou návrhy brainstormingovou metodou. U každého případu užití se navrhují dvě hodnoty: Odhad pracnosti minimální a odhad pracnosti maximální v člověkodnech. Znamená to, že u každého případu užití se hledají hodnoty pracnosti dolní mez a horní mez odhadu (například „za 4 až 5 člověkodnů“).  
+
# '''Work breakdown structure (WBS)''' - dokument používaný v projektovém managementu. Obsahuje hierarchický rozklad cíle projektu (předmětu plnění projektu) na jednotlivé dodávané výsledky a dále postupně na jednotlivé produkty a podprodukty na úroveň jednotlivých pracovních balíků, které musí být vytvořeny v průběhu projektu. Pojem WBS nemá jednoznačně přijímaný český překlad. Používá se pojem Hierarchická struktura prací nebo Hierarchická struktura činností, který ale může být zavádějící.
 +
# '''Delfská metoda''' - Delfská metoda je expertní, resp. prognostická metoda skupinového hledání řešení. Zpravidla se do ní zapojují skupiny odborníků, kteří vytváří odhady a prognózy nezávisle na sobě, přičemž výstupy posléze shrnuje prostředník. Ty pak distribuuje pro další kola. Používají se standardizované dotazníky posílané i elektronickou poštou. Postup se opakuje tak dlouho, dokud nedojde k přibližné shodě účastníků.
 +
# '''Funkční bod''' - též Metoda funkčních bodů, je metoda odhadování pracnosti vývoje software založená na hodnocení jeho složitosti. V angličtině se používá zkratka FP, popřípadě FPA (Functional Point Analysis). Cílem metody je poskytovat objektivní metriku použitelnou pro plánování, řízení vývoje a vyhodnocování software.
 +
# '''Tříčíselný odhad''' - metodika používaná v projektovém managementu pro zpřesnění odhadů. Požívá se v kombinaci s dalšími metodikami odhadu. Pracuje s rozdělením pravděpodobnosti.
 +
# '''Cocomo'''
 +
# '''Cosysmo'''
 +
 
 +
== Obtíže odhadů ==
 +
# Silná závislost všech parametrů výsledného produktu, jako jsou náklady, kvalita řešení atd., na kvalitě řešitelského týmu.
 +
# Rychle se měnící podmínky (vlastnosti hardwaru, měnící se způsoby používání počítačů,.) silně snižují opakovatelnost řešení. Jedná se tedy o stanovení pracnosti úkolu, který je do značné míry unikátní.
 +
# V programování se dosud neustálily pracovní postupy.
 +
# Rychlý vývoj - ke změnám podmínek řešení (know - how, hardware) může dojít i během řešení jediného úkolu.
  
==Postupy u metodiky odhadu Use case team project estimation==
 
I když je daný postup metodiky Use Case Team Project Estimation velmi jednoduchý, přesto při jejím použití je dobré dbát na některá pravidla:
 
* Konečné slovo má sice vedoucí projektu, avšak přitom by měl zohlednit zejména názor vedoucího technologa projektu, který by měl být guru na danou technologii a který zná velmi dobře „poměry“ na straně technologické realizace ve firmě.
 
* Při určení pracnosti je třeba uplatnit objektové paradigma (viz naše školení) a proto nemá být odhad pracnosti stanoven za „celý“ případ užití z pohledu zvně, ale je určen pouze za scénář, který je v něm obsažen bez případů užití volaných z tohoto případu užití pomocí interakce «include».
 
* Pro vyhodnocení celkové pracnosti u metody Use Case Team Project Estimation je dobré použít pomocnou utilitu. Doporučuji použít za tím účelem výstup z EA do Excelu, o čemž bude další pokračování tohoto článku.
 
 
==Zdroje==
 
==Zdroje==
 
===Reference===
 
===Reference===

Verze z 11. 8. 2016, 18:19

Odhad pracnosti a trvání, respektive jejich stanovení je důležitou součástí projektového managementu. Odhady jsou vstupem do tvorby nabídek, stanovení ceny projektu, plánování i řízení projektu. Tvorba odhadů je úzce spojena s porozuměním rozsahu projektu, kvalitativním kritériím a také stanovením způsobu jak bude dohodnutý výsledek projektu vytvořen a dodán.

Je potřeba analyzovat rizika projektu, požadavky projektu (technologické, dovednostní), obchodní a politická rizika a další. Hofstadtlerův „zákon“: ”V softwaru vše stojí více a trvá déle, a to i tehdy, když provedeme na tuto skutečnost korekci původního odhadu.“

Důvody problémů

  • Lidé obecně mají tendenci být příliš optimističtí a očekávají, že se záležitosti budou vyvíjet spíše příznivě.
  • Dosavadní zkušenosti se berou v úvahu jen zčásti. Jestliže se projektuje nějaký systém, odhaduje se jeho rozsah analogií s podobným systémem.

Metody odhadu

  1. Work breakdown structure (WBS) - dokument používaný v projektovém managementu. Obsahuje hierarchický rozklad cíle projektu (předmětu plnění projektu) na jednotlivé dodávané výsledky a dále postupně na jednotlivé produkty a podprodukty až na úroveň jednotlivých pracovních balíků, které musí být vytvořeny v průběhu projektu. Pojem WBS nemá jednoznačně přijímaný český překlad. Používá se pojem Hierarchická struktura prací nebo Hierarchická struktura činností, který ale může být zavádějící.
  2. Delfská metoda - Delfská metoda je expertní, resp. prognostická metoda skupinového hledání řešení. Zpravidla se do ní zapojují skupiny odborníků, kteří vytváří odhady a prognózy nezávisle na sobě, přičemž výstupy posléze shrnuje prostředník. Ty pak distribuuje pro další kola. Používají se standardizované dotazníky posílané i elektronickou poštou. Postup se opakuje tak dlouho, dokud nedojde k přibližné shodě účastníků.
  3. Funkční bod - též Metoda funkčních bodů, je metoda odhadování pracnosti vývoje software založená na hodnocení jeho složitosti. V angličtině se používá zkratka FP, popřípadě FPA (Functional Point Analysis). Cílem metody je poskytovat objektivní metriku použitelnou pro plánování, řízení vývoje a vyhodnocování software.
  4. Tříčíselný odhad - metodika používaná v projektovém managementu pro zpřesnění odhadů. Požívá se v kombinaci s dalšími metodikami odhadu. Pracuje s rozdělením pravděpodobnosti.
  5. Cocomo
  6. Cosysmo

Obtíže odhadů

  1. Silná závislost všech parametrů výsledného produktu, jako jsou náklady, kvalita řešení atd., na kvalitě řešitelského týmu.
  2. Rychle se měnící podmínky (vlastnosti hardwaru, měnící se způsoby používání počítačů,.) silně snižují opakovatelnost řešení. Jedná se tedy o stanovení pracnosti úkolu, který je do značné míry unikátní.
  3. V programování se dosud neustálily pracovní postupy.
  4. Rychlý vývoj - ke změnám podmínek řešení (know - how, hardware) může dojít i během řešení jediného úkolu.

Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova