Podnikový informační systém: Porovnání verzí

(Vytvoření nového hesla.)
Řádek 1: Řádek 1:
Podnikový informační systém je typ [[informační systém|informačního systému]], který je podniky využíván k podpoře řízení a koordinace všech jejich disponibilních podnikových zdrojů a aktivit. Zároveň může sloužit také ke zvyšování efektivity, a tím i výkonnosti výroby.
+
'''Podnikový informační systém''' je typ [[informační systém|informačního systému]], který je podniky využíván k podpoře řízení a koordinace všech jejich disponibilních podnikových zdrojů a aktivit. Zároveň může sloužit také ke zvyšování efektivity, a tím i výkonnosti výroby.
  
 
== ERP systémy ==
 
== ERP systémy ==
Řádek 30: Řádek 30:
 
=== Reference ===
 
=== Reference ===
 
<references />
 
<references />
 +
 +
=== Zdroj ===
 +
* TLATLA, Petr. Analýza podnikových informačních systémů na českém trhu. Praha, 2011. Diplomová práce. Univerzita Karlova. Dostupná také z univerzitního digitálního archivu (URI): https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/93634/.
  
 
===Související články===
 
===Související články===

Verze z 9. 2. 2017, 10:04

Podnikový informační systém je typ informačního systému, který je podniky využíván k podpoře řízení a koordinace všech jejich disponibilních podnikových zdrojů a aktivit. Zároveň může sloužit také ke zvyšování efektivity, a tím i výkonnosti výroby.

ERP systémy

Zkratkou ERP se rozumí termín Enterprise Resource Planning. Jsou tak označována komplexní řešení informačních systémů, které zastřešují integraci všech hlavních podnikových procesů. Často také bývá označení „ERP systém“ používáno pro vyjádření podnikového informačního systému jako takového. ERP systémy zpravidla jednotlivými moduly nabízejí možnost sdílení dat a dokumentů mezi zaměstnanci a s tím související nastavení práv autorizace jednotlivých zaměstnanců pro přístup do systému. Zároveň umožňují standardizaci všech postupů v rámci celého podniku, zpřístupňování informací v reálném čase a vytváření reportů. [1]

Základní moduly

Detailní struktura ERP systémů
 • Řízení vztahu se zákazníky - Customer Relationship Management (CRM)
 • Plánování potřeby materiálu - Material Requirements Planning (MRP)
 • Řízení financí - Finance resource management
 • Řízení dodavatelského řetězce - Supply Chain Management (SCM)
 • Řízení lidských zdrojů - Human Resources Management (HRM)

Přínosy ERP

ERP systémy podnikům přinášejí především sjednocení a standardizaci procesů. Systémy eliminují výjimky a duplicity. Vytvářejí osobní odpovědnost, ale také umožňují zastupitelnost zaměstnanců. Zvyšují kvalitu využití podnikových informací automatickými výpočty a generovanými exporty dat. Dokáží optimalizovat výrobu, odhalovat kritická místa. Řešení ERP systémů velkých firem jsou takzvaně "Best Practice", což je označení pro již osvědčené způsoby řízení a metody plánování. Zároveň komplexnost systémů umožnuje například metodu řízení logistiky "just-in-time". Jedná se o optimalizaci dodávek komponentů do výroby tak, aby byly skladovací a dopravní náklady minimalizovány. [1]

Významné ERP řešení

 • Infor ERP
 • Microsoft Dynamics
 • SAP ERP
 • Epicor ERP
 • Oracle ERP

Odkazy

Reference

 1. 1,0 1,1 BASL, Josef, BLAŽÍČEK, Roman. Podnikové informační systémy: Podnik v informační společnosti. 2. výrazně přepracované a rozšířené vydání. Praha: Grada, 2008. 283s. ISBN 978-80-247-2279-5.

Zdroj

 • TLATLA, Petr. Analýza podnikových informačních systémů na českém trhu. Praha, 2011. Diplomová práce. Univerzita Karlova. Dostupná také z univerzitního digitálního archivu (URI): https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/93634/.

Související články

Klíčová slova

informační systém, podnikový informační systém, ERP systém