Pojednejte o studii „Funkční požadavky na bibliografické záznamy“; v jakém směru studie ovlivňuje katalogizační teorii i praxi?: Porovnání verzí

m
Řádek 61: Řádek 61:
  
 
[[Kategorie:Státnicové otázky UISK]]
 
[[Kategorie:Státnicové otázky UISK]]
 +
FRBR, Marc, Marc 21,

Verze z 17. 11. 2016, 20:45

FRBR = Functional Requirements for Bibliographic Records, 1998 publikováno jako IFLA doporučení, studie, katalogizační koncept pro nově vznikající pravidla RDA. FRBR vymezuje informační entity, atributy (znaky entit) a vazby mezi entitami.

Pro účely studie jsou funkční požadavky pro bibliografické záznamy definovány ve vztahu k následujícím uživatelským zájmům podle základních způsobů využití dat:

  1. Najít entitu, která koresponduje s vyhledávacími kritérii stanovenými uživatelem
  2. Určit entitu (potvrdit, že popsaná entita koresponduje s nalezenou entitou, nebo rozlišit mezi dvěma a více entitami s podobnými charakteristikami)
  3. Vybrat entitu, která odpovídá uživatelským potřebám (vybrat entitu, která souhlasí s uživatelským požadavkem, s přihlédnutím k obsahu, nebo pro nevhodnost odmítnout entitu)
  4. Zpřístupnit entitu (koupí, výpůjčkou apod., nebo získat přístup k entitě online)

Entity

Stěžejní část studie tvoří detailní popis modelu, kterému se dle studie též říká model FRBR. Základ modelu tvoří entity. Entity jsou rozděleny do tří skupin:

  1. Skupina zahrnuje produkty intelektuálního a uměleckého snažení, které se vyskytují v bibliografickém záznamu: dílo, vyjádření, provedení a jednotka.
  2. Skupina zahrnuje entity zodpovědné za intelektuální nebo umělecký obsah, výrobu a distribuci nebo dozor nad takovými produkty: osoba nebo korporace (agenti).
  3. Skupina obsahuje doplňkovou sadu entit, které slouží jako předmět intelektuálního nebo uměleckého sna-žení: pojem (matematika), objekt (chrám Sv. Víta), místo (ČR) a akce (bitva u Stalingradu).

DÍLO (vytváří osoba, korporace) je realizováno pomocí VYJÁDŘENÍ (realizuje osoba, korporace), je ztělesněno ve ZHMOTNĚNÍ (vyrábí osoba, korporace), je ilustrováno JEDNOTKOU (vlastní osoba, korporace).

Atributy (znaky) entit

  • Atributy díla = název, forma, datum, rozlišující vlastnost, ukončení, uživatelské určení, souvislosti s datem, obsazení, číselné označení, tónina, souřadnice
  • Atributy vyjádření = název, forma, datum, jazyk, rozlišující vlastnost, rozšiřitelnost, možnost revize, rozsah, sumarizace obsahu, souvislosti, kritická reakce, uživatelské omezení
  • Atributy zhotovení = název, odpovědnost, vydání, místo vydání, nakladatel, datum vydání, výrobce edice, nosič, identifikátor, dostupnost, písmo
  • Atributy jednotky = identifikátor, fingerprint (standardní číslo pro staré tisky), původ, značky/zápisy, histo-rie výstav, stav jednotky, historie ošetření, plánované ošetření, omezení přístupu
  • Atributy osoby = identifikátor, jméno, data, titul, jiné označení
  • Atributy korporace = identifikátor, jméno, číslo, místo, datum, jiné označení
  • Atributy pojmu, předmětu, akce, místa = identifikátor, výraz

Vztahy mezi entitami

Vztahy reflektované v bibliografickém záznamu poskytují dodatečné informace, které uživateli slouží k pochopení vazeb mezi nalezenými entitami a jinými příbuznými entitami. Vztahy existují na vyšší úrovni, obecné úrovni a nižší úrovni. Vyšší úroveň – primární vazby mezi dílem, vyjádřením, provedením a jednotkou a entitami druhé a třetí skupiny

  • Vztahy mezi entitami základní skupiny

Do druhé skupiny patři entity osoba a korporace. Tyto entity nesou vztah odpovědnosti za dílo (např. Autor), vyjád-ření (např. Autor, překladatel), provedení (např. Nakladatel) a jednotku (např. Knihovna).

  • Vztahy entit první a druhé skupiny
  • Entity třetí skupiny bývají označovány jako věcné entity, které umožňují vyjádřit předmět díla: pojem, objekt, akce, místo.

Dílo může mít jako předmět:

  • Dílo
  • Osobu, korporaci
  • Pojem, objekt, akci, místo

Model FRBR přinesl zcela nové hierarchické vnímání bibliografického záznamu v linii dílo-vyjádření provedení-jednotka. Dosavadní katalogizační postupy v sobě tuto hierarchii neobsahují. Současná katalogizační praxe probíhá na úrovni provedení. Katalogizátor se zabývá dílem až v té chvílí, kdy bylo vydáno, tzn. existuje jeho provedení, a neuvažuje při tom v intencích hierarchie. V ideálním případě obsahuje bibliografický záznam provedení všechny důležité údaje předchozích dvou entit dílo (unifikovaný název díla, původce díla aj.) A vyjádření (název, odpovědnost za vyjádření aj.), a pak z něj lze vytvořit hierarchicky uspořádanou strukturu údajů odpovídající modelu FRBR. Procesu transformace stávajících katalogizačních záznamů na model FRBR se říká frbrizace. Frbrizovat se mohou data nebo až jejich zobrazení, přičemž je doporučována druhá možnost. Frbrizace spočívá v určení algoritmu, podle nějž je ze záznamů generována hierarchie FRBR.

Z modelu FRBR vycházejí nová katalogizační pravidla Ressource Description and Access (RDA), která jsou v současnosti testována ve vybraných knihovnách USA a mají v nejbližší době nahradit stávající pravidla AACR2R.

V ČR v provozu od května 2015 (RDA)

  • Nejsou používány žádné zkratky.
  • Pouze v MARC 21 (ne UNIMARC) – v UNIMARC bude NK přijímat záznamy zhruba ještě půl roku, spolu s RDA se doporučuje přejít na MARC21.
  • Nakladatelské údaje – místo pole 260 bude pole 264.
  • Nahrazení podpole h v poli 245 speciálními poli 336, 337 a 338 (typologie dokumentů).

Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova

FRBR, Marc, Marc 21,