Průmyslový vzor

Verze z 24. 1. 2016, 09:54, kterou vytvořil Tereza.Hrychová (diskuse | příspěvky) (kategorizace)
Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


Průmyslový vzor je právní institut ochrany průmyslového designu jako předmětu intelektuálního vlastnictví. [1]

Průmyslový vzor

Průmyslový vzor je vzhled výrobku, jeho tvar, vzory a barvy. Jedná se o ochranu designu, vizuální stránku předmětu či grafiku spojenou s konkrétním předmětem. Průmyslový vzor lze chránit, je-li nový a má-li individuální povahu. Nový je, nebyl-li 12 měsíců přede dnem podání přihlášky zpřístupněn veřejnosti shodný průmyslový vzor. Přihláška průmyslového vzoru se podává poštou, elektronicky nebo osobně v Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Přihláška musí obsahovat údaje o přihlašovateli, projev jeho vůle o zápis průmyslového vzoru do rejstříku, vyobrazení průmyslového vzoru. Ochrana zapsaného průmyslového vzoru trvá 5 let ode dne podání přihlášky průmyslového vzoru. Obnovit jej lze na 5 let, až na celkovou dobu 25 let. Ochrana zabezpečuje vlastníkovi výlučné právo užívat průmyslový vzor. Průmyslový vzor chrání vzhled výrobku a je s výrobkem svojí podstatou spojen. Pokud neexistuje výrobek, nemůže být ani ochrana. Výrobkem může být jakýkoliv průmyslově nebo řemeslně vyrobený předmět včetně obalu, grafických symbolů a typografických znaků. Lze také chránit součástky výrobku, které lze rozložit a opětovně složit.

Průmyslový vzor Společenství

Pro ochranu průmyslových vzorů na teritoriu EU byl vytvořen institut průmyslového vzoru Společenství. Nařízení Rady (ES) č. 6/2002 ze dne 12. prosince 2001 o (průmyslových) vzorech Společenství založilo dvě formy vzoru Společenství: nezapsaný průmyslový vzor Společenství a zapsaný průmyslový vzor Společenství. Obě formy mají účinnost na celém jednotném (nedílném) teritoriu EU, tj. v rozsahu spojeného teritoria 27 členských států EU. (Je možné se setkat s tím, že se namísto oficiálního termínu „průmyslový vzor Společenství“ používá termín „komunitární vzor“ nebo „komunitární design“). [2]

RCD - registered community design

Výhody RCD
− silná jednotná ochrana v celé Evropské unii,
− jednoduchý postup při přihlášení průmyslového vzoru,
− využívání práv v celém Společenství,
− průmyslový vzor Společenství je možné převést na druhou osobu,
− je možné udělit licenci třetí osobě na využívání průmyslového vzoru Společenství,
− podání žaloby proti těm, kteří průmyslový vzor porušují,
− přístupná právní ochrana,
− řízení o porušení mohou probíhat u národních soudů s jurisdikcí pro průmyslové vzory Společenství, které jsou stanovené státy Evropské unie. [3]

Mohou se podávat hromadné přihlášky obsahující neomezené množství průmyslových vzorů, pokud jsou ve stejné třídě locarnského třídění výrobků – při podávání přihlášek elektronicky je omezen počet průmyslových vzorů na 99. Přihláška je možné podat na národním úřadu průmyslového vlastnictví dané země, nebo u OHIM v Alicante ve Španělsku. [3]

Průmyslové vzory Společenství dělíme na:

− zapsané
− nezapsané


Zapsaný průmyslový vzor
− poskytuje výlučné právo na vnější vzhled nebo součást výrobku,
− právo existuje od data podání přihlášky k OHIM po dobu 5 let, tuto dobu je možné prodloužit po 5 letech, maximálně však na dobu 25 let.


Nezapsaný průmyslový vzor
− chrání vzor po dobu 3 let od data, kdy byl zpřístupněn v EU,
− není potřeba podávat přihlášku,
− dává majitel právo bránit jeho kopírování,
− jedná se o majetek, který lze kupovat, prodávat, poskytovat licenci. [3]


Rešerše průmyslových vzorů Rešerše na průmyslový vzor je velmi obtížná a k jejímu úspěšnému provedení potřebujeme znát grafickou informaci z hlediska novosti. V databázi existuje možnost zobrazit grafickou podobu a varianty.

Odkazy

Reference

  1. MATUŠÍK, Zdeněk. Průmyslový vzor. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha: Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-11-05]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001030&local_base=KTD.
  2. Česko. Úřad průmyslového vlastnictví. Úřad průmyslového vlastnictví: hlavní stránka [online]. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, c2008, [cit. 2016-01-22]. Dostupné z: http://www.upv.cz.
  3. 3,0 3,1 3,2 Úřad průmyslového vlastnictví. Průmyslový vzor Společenství. 1. čes. vyd. Praha: Úřad průmyslového vlastnictví, 2006. 28 s. ISBN 80-7282-056-7.

Zdroj

MATUROVÁ, Klára. Analýza dostupnosti a přívětivosti uživatelských rozhraní elektronických informačních zdrojů v oblasti průmyslového vlastnictví. Praha, 2015. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze. Filozofická fakulta. Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí práce Richard PAPÍK.

Doporučená literatura

Externí odkazy

  • [sss]


Související články


Klíčová slova