Proces informatizace společnosti

Úvod

Informatizace probíhá v našich časech neuvěřitelným tempem. Byla předpovídána už v minulém století mnoha vizionáři. Mezi ně patří i Rob Kling nebo Howard Rosenbaum. Následující text je shrnutím článku, který na toto téma uveřejnil PhD. Aleš Bednařík ve studii Centra pro sociální a ekonomické strategie Univerzity Karlovy v roce 2000. Studie nese název Vize rozvoje České republiky do roku 2015.[1]

Výchozí stav a vývojové trendy

V roce 2000 roste význam informačních a komunikačních technologií – rizikový, ale velmi výnosný průmysl (před prasknutím dot.com bubliny). Fúzují firmy z oblasti informačních a komunikačních technologií a společnosti z oblasti zábavního průmyslu, vznikají silné podnikatelské subjekty s velkým kapitálem. Osobní počítače se rozšiřují mimo armádu a akademická pracovitě do podniků a středních i základních škol, kde slouží ke zvládnutí počítačové gramotnosti. V domácnostech jsou využívány především textové a tabulkové editory a aplikace sloužící k zábavě, zatím nejvíce počítačové hry. World Wide Web umožňuje konvergenci médií – rozhlasu a televize - na internetu.

Praktická využití internetu v roce 2000

Čerstvou novinkou jsou internetové obchody orientované na B2C (pro koncové zákazníky), už tehdy byla možnost platby bankovní kartou. Přes internet probíhá také B2C komunikace mezi výrobcem a odběratelem – koordinace objednávek. Na internetu vznikají první vzdělávací programy. Informační technologie se dostávají i do státní správy, už proběhly přípravy na zavedení elektronického podpisu. Kromě rychlého růstu IT probíhá i rozvoj telekomunikací – textové zprávy, telefonické bankovnictví, GPS - globální navigační systém.

Internetová kriminalita

Spolu s internetovým obchodem vznikají nové formy kriminality, především dochází k poškozování autorských práv. To plyne ze samotné architektury internetu - volné stahování dokumentů. Digitální informace jsou kopírovány a distribuovány bez jakékoli kontroly. Na internetu se objevuje pornografie. Negativní jevy vyvolávají diskuze o globální regulaci obsahu, ty jsou však bezpředmětné, protože regulace je v současnosti (v roce 2000) technicky i politicky nemožná.

Internetová kriminalita

Celý článek vyznívá poměrně pesimisticky, rizika nad pozitivy budoucího vývoje výrazně převažují. Jediné pozitivní možnosti pan Bednařík vidí v digitalizaci televize a rozhlasu a urychlení a zefektivnění komunikace mezi občany, občanskými organizacemi, podnikovými subjekty a institucemi veřejné správy. Další šance je, že vyšší informovanost a možnost přístupu k informacím přinese vyšší zainteresovanost stran, ať už se jedná o obchod či politická rozhodnutí. Jako rizika pan Bednařík uvádí nutnost vybudování potřebné sítě a vzdělaných odborníků nejen na straně poskytovatelů obsahu, ale také na straně uživatelů. Je nutné umožnit přístup k internetu všem, aby se nebudovaly sociální nerovnosti. Obává se také rizik odosobněné komunikace, a to jak z hlediska možných psychických potíží, tak z hlediska komunikace pouze za osobním prospěchem, rizika zahlcení informacemi, šíření lží, obtížnosti interpretace informací, zveřejňování utajovaných a důvěrných informací, závislosti na užívání technologie, ale i možných nemocí z neznalosti dopadu nových technologií na lidský organismus. Jako hrozbu vidí i konvergenci médií, kde spatřuje riziko v zneužití velkého vlivu vlasníků médií a velkých inzerentů a obtížnou regulaci obsahu internetu.[2]


Odkazy

Reference

  1. http://www.inflow.cz/socialni-informatika
  2. BEDNAŘÍK, Aleš. Procesy informatizace společnosti. Sociální komunikace. Vize rozvije České republiky do roku 2015. 2000, , 120-124.

Související články

Klíčová slova

informatizace, komunikační technologie, rizika používání internetu, média