Projekt Arduino Painstation

Členové projektu

Jakub Sedláček, Studia nových médií, e-mail: jakubsed@email.cz

David Vávra, Studia nových médií, e-mail: vavra.dav@gmail.com

Karel Nejedlý, Studia nových médií, e-mail: karel.nejedly@email.cz

Motivace vzniku projektu a jeho význam

Projekt Arduino Painstation vychází z původního díla umělecké skupiny "/////////fur//// art entertainment interfaces" s názvem Painstation. Originální projekt je založen na arkádové hře Pong, která je však obohacena o prvek zpětné vazby ve formě mírné bolesti působené hráčům . K tomuto účelu slouží tzv. PEU (Pain execution unit), na které má hráč položenu ruku dlaní dolů a která využívá elektrických šoků, tepelných impulzů a miniaturního mechanického "biče". Bolest je použita jako trest za hráčův neúspěch a její intenzita a podoba se mění v závislosti na postupu ve hře.

Smyslem zařízení je vnést do triviální interakce člověka a počítače, která se odehrává především v rovině symbolů, prvek reality. V digitálním světě jsou naše činy často zcela oproštěny od přímé, skutečné a hmatatelné zpětné vazby, která nás jinak motivuje k přemýšlení o našich činech a jejich důsledcích. Projekt Painstation tak tomuto pohodlnému způsobu komunikace nastavuje zrcadlo k čemuž využívá populárního a přístupného formátu arkádové hry Pong, kde je strojem zprostředkovaná interakce mezi hráči konfrontována s realitou tímto, sice netradičním, ale symbolickým způsobem. Naším cílem je tento projekt napodobit a s využitím možností open hardware i zpřístupnit dalším zájemcům.

V naší verzi tohoto uměleckého herního zařízení budeme rovněž vycházet z arkádové hry Pong a využívat bolest jako formu zpětné vazby za hráčův neúspěch. Zásadní rozdíl bude představovat použitý hardware - tím je v našem případu Arduino Uno s přidaným shieldem Tinker Kit. Samotná hra bude ovládána prostřednictvím dvou analogových slide faderů a bude probíhat na notebooku Lenovo Y500.

Zpětná vazba bude tvořena elektrošoky, které vytvoří připojené zařízení na elektrickou stimulaci svalstva a čtyři elektrody (2 pro každého hráče), které budou umístěny na hráčově předloktí. Součástí zpětné vazby jsou také svítící LED diody, které indikují, který hráč právě dostal šok / gól.

Použitý hardware a software

Vývojová deska Arduino UNO

Shield TinkerKit Sensor Shield V.2

Tinker Kit relé

Baterie 2200-3S (11,1V)

Arduino TinkerKit T000150 lineární tahový potenciometr

6x 2Pin Propojovací Kabel F-F 30cm RepRap Arduino

Elektronický svalový stimulátor HT-329L

1x Žlutá LED Dioda

1x Zelená LED Dioda

Programovací jazyk Processing

Arduino software IDE

Odkazy na knihovnu arduina a vlastní zdrojový kód

Popis vývoje a konečné verze vlastního produktu

Videodokumentace