Quora: Porovnání verzí

m
Řádek 1: Řádek 1:
 
[http://quora.com '''Quora'''] je [[sociální síť]] (podobně jako [[Facebook]] či [[Twitter]]) založená na sdílení znalostí pomocí ''Questions & Answers'', neboli Otázek a Odpovědí. Uživatelé mohou pokládat otázky na věci, které je zrovna zajímají, a odborníci z příslušného oboru jim odpovídají. Kvalita odpovědí je stanovena na hlasovacím systému, do kterého se může zapojit jakýkoliv již registrovaný uživatel. Pomocí tlačítka ''Upvote'' se posouvají nejkvalitnější odpovědi stále výše, a tak se časem vyfiltrují nejpřínosnější odpovědi.
 
[http://quora.com '''Quora'''] je [[sociální síť]] (podobně jako [[Facebook]] či [[Twitter]]) založená na sdílení znalostí pomocí ''Questions & Answers'', neboli Otázek a Odpovědí. Uživatelé mohou pokládat otázky na věci, které je zrovna zajímají, a odborníci z příslušného oboru jim odpovídají. Kvalita odpovědí je stanovena na hlasovacím systému, do kterého se může zapojit jakýkoliv již registrovaný uživatel. Pomocí tlačítka ''Upvote'' se posouvají nejkvalitnější odpovědi stále výše, a tak se časem vyfiltrují nejpřínosnější odpovědi.
 
<br /><br />
 
<br /><br />
Podle zakladatelů je její mise ve sdílení a růstu lidského vědění. Většina informací a zkušeností je v současné době uzavřená v myslích lidí, nebo přístupná pouze pro limitovanou skupinu vybraných. <ref name="quora-about">[https://www.quora.com/about Quora.com]</ref>
+
Podle zakladatelů je její mise ve sdílení a růstu lidského vědění. Většina informací a zkušeností je v současné době uzavřená v myslích lidí, nebo přístupná pouze pro limitovanou skupinu vybraných. <ref name="quora-about">NEZNÁMÝ, autor. Why Quora Exists. Quora.com. [online]. [cit. 2017-01-15]. Dostupné z: <https://www.quora.com/about></ref>
  
 
== Historie ==
 
== Historie ==

Verze z 15. 1. 2017, 19:40

Quora je sociální síť (podobně jako Facebook či Twitter) založená na sdílení znalostí pomocí Questions & Answers, neboli Otázek a Odpovědí. Uživatelé mohou pokládat otázky na věci, které je zrovna zajímají, a odborníci z příslušného oboru jim odpovídají. Kvalita odpovědí je stanovena na hlasovacím systému, do kterého se může zapojit jakýkoliv již registrovaný uživatel. Pomocí tlačítka Upvote se posouvají nejkvalitnější odpovědi stále výše, a tak se časem vyfiltrují nejpřínosnější odpovědi.

Podle zakladatelů je její mise ve sdílení a růstu lidského vědění. Většina informací a zkušeností je v současné době uzavřená v myslích lidí, nebo přístupná pouze pro limitovanou skupinu vybraných. [1]

Historie

(Zleva) Marc Bodnick (VC), Adam D'Angelo, Charlie Cheever

Historie Quory je velice úzce spjata s Facebookem. Její zakladatelé Adam D'Angelo a Charlie Cheever byli součástí Facebooku na jeho počátcích i při pozdějším raketovém růstu. Charlie Cheever vystudoval Computer Science na Harvardu a poté začal pracovat pro Amazon. V roce 2005 (během expanze Facebooku po všech univerzitách v USA a Kanadě) obdržel pozvánku na interview, na kterou zpočátku neodpověděl. Podle jeho vlastních slov[2] nechtěl pracovat s lidmi, kteří jsou mladší než on sám, a zároveň si nebyl jistý, zda je Facebook vůbec schopen rozumné expanze do zahraničí a budoucího výdělku. Později však na jednom večírku potkal dva dřívější kamarády, kteří oba zrovna končili v Microsoftu a nastupovali do Facebooku. Charlie se rozhodl, že tohle je ten správný impuls a ještě ten večer přijal pozvánku na pohovor do Facebooku. Nabídku práce poté přijal a v kancelářích se potkal s budoucím spoluzakladatelem Quory Adamem D'Angelem. Adam D'Angelo získal titul na Cal Techu a během svého studia pomáhal Marku Zuckerbergovi s vývojem Facebooku, což mu později získalo funkci prvního technického ředitele (CTO).

Během coffee breaků začali Adam s Charliem více probírat téma získávání znalostí. Představovali si, jaký by byl jejich život, kdyby mohli získat jakoukoli informaci. Protože se oba vždy dívali dopředu, rozhodli se takové místo vybudovat. Q&A stránky již existovaly (Yahoo answers, reddit, Aardvark), nicméně žádný portál to podle nich nedělal dost dobře[3]. Tak vznikla Quora, kterou poprvé spustili v červnu roku 2009. Do prosince běžela v režimu uzavřené beta verze a oficiální spuštění pro veřejnost přišlo v červnu 2010. V lednu 2011 měla stránka již přes 500 000 registrovaných uživatelů. Následoval kompletní redesign a aplikace pro iOS a Android. Charlie Cheever se v září 2012 rozhodl odstoupit z denní aktivity v Quoře, ale nadále zůstává v roli poradce. V dubnu 2014 získali při investicích 80 miliónů dolarů od Tiger Global, což vyhouplo jejich valuaci na 900 miliónů dolarů. Také se později v létě úspěšně stali jedním z vybraných startupů do Y Combinatoru. V březnu 2016 oznámili první akvizici a to Q&A startup Parlio bývalého zaměstnance Googlu Waela Ghonima. V říjnu roku 2016 byla spuštěna Quora ve španělštině, neboť ne všechny země na světě mluví anglicky a španělština přicházela jako další logická možnost.

Otázky a odpovědi

Hlavní funkcí celého webu jsou Questions&Answers(Q&A), neboli otázky a odpovědi. Quora na své hlavní stránce vyžaduje po uživateli přihlášení nebo registraci. Podle vedení je to primárně pro zajištění co nejlepšího uživatelského zážitku. Pokud je známa identita, může se newsfeed přizpůsobit dle zájmů, zároveň také mohou chodit mnohem personalizovanější e-maily (Quora Digest). Obsah odpovědí už však již není uzavřený jenom pro registrované uživatele. Pokud vyhledáme na Googlu nějaké klíčové slovo, které se vyskytuje v odpovědi na Quoře, je možné přejít přímo na danou odpověď bez registrace. Není však již možné hlasovat pro užitečnost odpovědi pomocí tlačítka Upvote, nebo se zapojit do diskuse. Pro přidání nové otázky slouží vyhledávací pole v horní liště. Je to také často jedna z kritizovanějších částí webu. Lidé jsou zvyklí v horní liště vyhledávat, nikoli rovnou vytvářet obsah. Zároveň Quora přešla v březnu 2013 na full-textové vyhledávání, které funguje poměrně záludně. Je to jedna z oblastí, na které se nejvíce pracuje.

Při vytvoření nové otázky je potřeba zadat samotnou otázku, poté doplnit rozšiřující detaily, pokud chceme, a v posledním kroku přidat kategorie, do kterých otázka spadá. Při vybrání kategorií nám zároveň vyskočí seznam uživatelů, kteří mají v dané kategorii největší počet relevantních odpovědí a také nám nabídne možnost se jich jedním kliknutím zeptat, zda neznají odpověď. Vybranému uživateli poté vyskočí notifikace s tzv. Asked to answer (A2A) štítkem. Poté, co uživatelé začnou odpovídat, je možné jejich odpovědi tlačítkem Upvote označit za užitečné. Čím větší počet hlasů, tím relevantnější odpověď, tím výše se zobrazí. Zároveň u neodpovídajících odpovědí je možné kliknout na Downvote, čímž se jim sníží počet hlasů o jeden. Pokud odpověď porušuje pravidla Quory, můžeme ji nahlásit. Při odpovídání můžeme využít částečný WYSIWYG editor, rozšířený o automatické načítání obrázků a Youtube videí z url.

Blogy

V lednu 2013 byly představeny Blogy, jakožto nová funkce a Quora se tedy připojila do blogovací sféry. Novinky týkající se vývoje již zmiňuje primárně na svém vlastním blogu. Každý uživatel má možnost založit si vlastní blog, přičemž limit není omezen. Layout stránky je velmi jednoduchý a intuitivní. Hlavička se skládá pouze s profilové fotky, názvu blogu, popisku, počtu sledujících a sledovacího tlačítka. Obsah je již tvořen pouze příspěvky, které mají identický vzhled s odpověďmi. Nevzniká tedy žádný zmatek a uživatelé se nemusí učit nic nového. O novém příspěvku na blogu jsou sledující informováni pomocí notifikace.

Statistiky

V listopadu 2013 byla představena další funkce v podobě statistik. Každý uživatel může v menu pod svým jménem dohledat kolonku Stats, po kliknutí přesměruje na stránku, kde v levém panelu jsou vypsány všechny odpovědi, které za svou historii na webu napsal. Vpravo už jsou v grafu přehledně zobrazeny počty views (zobrazení) pro danou otázku. V pravém horním rohu je poté možnost přepnout z odpovědí na otázky, nebo příspěvky. Zobrazení jsou brána jako otevření unikátním uživatelem. Zároveň je také možné vyfiltrovat počet zobrazení pouze za určitou dobu.

Knowledge prizes

V lednu 2016 přišla poměrně nečekaná novinka, tzv. Knowledge prizes. Jedná se o otázky pokládané externími firmami. Ty si poté určí, která odpověď pro ně byla nejpřínosnější a autora odmění peněžní částkou. Tuto částku je buď možné přijmout, nebo darovat na některou z nabízených neziskových organizací. Jedná se většinou o částky $500, $1000 a $2000, není však stanovena pevná hranice.
Ukázky Knowledge prizes:

Monetizace

Pro Quoru je momentálně nejdůležitějším cílem hlavně růst, rozvoj témat a přilákání kapacit do aktivního dění na stránce. Monetizace je tedy až na druhém místě, i díky investicím v řádu desítek miliónů dolarů z několika investičních kol. Sám CEO Adam D'Angelo v rozhovoru[4] zmínil, že mají momentálně dostatek financí na hladký chod firmy ještě na několik let. Neznamená to však, že by se na výdělek vůbec nezaměřovali. Již testují zobrazování relevantních reklam u otázek. Jsou to však jiné typy reklam, než na jaké jsou uživatelé zvyklí například z Facebooku. Zobrazené reklamy zdaleka nejsou tak výrazné, neobsahují obrázky a přesměrování zajišťuje tlačítko Learn more (Zjistěte více).

Zajímavosti

Odkazy

Reference

  1. NEZNÁMÝ, autor. Why Quora Exists. Quora.com. [online]. [cit. 2017-01-15]. Dostupné z: <https://www.quora.com/about>
  2. BLAIR, Kelsey. The New American Dream Boys: Adam D’Angelo & Charlie Cheever of Quora. SocialTimes. [online]. [2011] [cit. 2017-01-14]. Dostupné z: <http://www.adweek.com/socialtimes/the-new-american-rock-stars-adam-dangelo-charlie-cheever-of-quora/44521>
  3. SHONTELL, Alyson. Why I Quit My CTO Job At Facebook And Started Quora. [online]. [2010] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z: <http://www.businessinsider.com/what-i-learned-from-being-cto-of-facebook-why-i-started-quora-and-this-is-why-gen-y-kicks-ass-at-entrepreneurship-2010-9>
  4. GANNEZ, Liz. Quora CEO Adam D’Angelo: We’re Playing a Long-Term Game. [online]. [2013] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z: <http://allthingsd.com/20130520/quora-ceo-adam-dangelo-were-playing-a-long-term-game/>

Zdroje obrázků

  1. Wikimedia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Quora_logo_2015.svg/2000px-Quora_logo_2015.svg.png
  2. NY Times http://graphics8.nytimes.com/images/2014/04/10/business/dbpix-quora/dbpix-quora-tmagArticle.jpg

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

quora, Q&A, startup, internet