R - programovací jazyk: Porovnání verzí

Řádek 1: Řádek 1:
'''R''' je volně (zdarma) dostupný programovací jazyk. Je specializovaný hlavně na statické výpočty, statickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení. Výstupem jsou tedy nejčastěji 2D a 3D grafy. Podporuje také matice a maticové výpočty stejně jako podobný MATLAB. R se stalo standardem v oblastech statistiky a jeho prostředí je stále rozšiřováno přímo uživateli eRka. Je tím myšleno rozšíření funkcí R - knihovny (packages).  
+
'''R''' je volně (zdarma) dostupný programovací jazyk. Je specializovaný hlavně na statické výpočty, statickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení. Výstupem jsou tedy nejčastěji 2D a 3D grafy. Podporuje také matice a maticové výpočty stejně jako podobný MATLAB. R se stalo standardem v oblastech statistiky a jeho prostředí je stále rozšiřováno přímo uživateli eRka. Je tím myšleno rozšíření funkcí R - tzv. knihovny, nebo také balíčky (packages).  
  
 
=== Balíčky/Packages ===  
 
=== Balíčky/Packages ===  
Řádek 14: Řádek 14:
 
* Kód je možné propojit s dalšími jazyky (C, C++, Fortram).
 
* Kód je možné propojit s dalšími jazyky (C, C++, Fortram).
  
=== Důležité mylníky ===
+
=== Důležité milníky ===
'''*1997''': Vznik poslední funkční verze jazyka R, který je vyvinut z jazyka S. Je jeho nástupce, akorát má svobodnou licenci na rozdíl od S.  
+
* '''1997 - ''' Vznik poslední funkční verze jazyka R, který je vyvinut z jazyka S. Je jeho nástupce, akorát má svobodnou licenci na rozdíl od S.  
* Téhož roku se R stává oficiálně součástí projektu [http://www.gnu.org/ GNU].
+
* Téhož roku se R stává oficiálně součástí projektu [http://www.gnu.org/ GNU] (projekt zaměřený na svobodný software, inspirován OS unixového typu - OS se svobodnou licencí).
 +
* '''2001 - ''' První verze pro MacOS.
 +
* '''2005 - ''' Podpora kódování UTF-8 (způsob kódování znaků - zahrnuje čtení českých znaků) a počátky internacionalizace a lokace pro různé jazyky.
 +
* '''2010 - ''' Podpora pro 64 bitové MS Windows.

Verze z 19. 10. 2020, 22:05

R je volně (zdarma) dostupný programovací jazyk. Je specializovaný hlavně na statické výpočty, statickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení. Výstupem jsou tedy nejčastěji 2D a 3D grafy. Podporuje také matice a maticové výpočty stejně jako podobný MATLAB. R se stalo standardem v oblastech statistiky a jeho prostředí je stále rozšiřováno přímo uživateli eRka. Je tím myšleno rozšíření funkcí R - tzv. knihovny, nebo také balíčky (packages).

Balíčky/Packages

Sada základních balíčků je automaticky instalována společně s R. Dále je k dispozici více než 11 000 balíčků volně ke stáhnutí. Balíčky dat jsou prakticky funkce navíc, které jazyk rozšiřují o další možnosti. Jedná se například o nástroj na import či export dat, tvorba reportů, nebo speciálně vytvořené balíčky pro určitý druh projektu/projekt, ke kterému je R využíváno. Jsou k dispozici např. na stránkách Comprehensive R Archive Network (CRAN), Bioconductor (projekt, nabízí balíčky v oblasti pro analýzu genomických dat), GitHub, Omegahat...atd.

Programovací jazyk R je opravdu pouze jazyk! Tzv. interpretovaný jazyk, tzn. přístup pomocí příkazového řádku (interpret). Potřebuje tedy nějaké grafické uživatelské rozhraní (GUI - Graphical User Interface) ve kterém může uživatel R s jazykem pracovat. Je možné ho instalovat na operační systémy UNIX, Windows i MacOS.

Kladné vlastnosti

  • Silné objektově orientované programování na rozdíl od většiny ostatních statických počítačových jazyků.
  • Statická grafika díky které generuje grafy. Zahrnuje také matematické symboly.
  • Má svůj vlastní formát podobný LaTexu.
  • Kód je možné propojit s dalšími jazyky (C, C++, Fortram).

Důležité milníky

  • 1997 - Vznik poslední funkční verze jazyka R, který je vyvinut z jazyka S. Je jeho nástupce, akorát má svobodnou licenci na rozdíl od S.
  • Téhož roku se R stává oficiálně součástí projektu GNU (projekt zaměřený na svobodný software, inspirován OS unixového typu - OS se svobodnou licencí).
  • 2001 - První verze pro MacOS.
  • 2005 - Podpora kódování UTF-8 (způsob kódování znaků - zahrnuje čtení českých znaků) a počátky internacionalizace a lokace pro různé jazyky.
  • 2010 - Podpora pro 64 bitové MS Windows.