Rychlé čtení: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Rychlé čtení“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
Rychlé čtení
+
'''Rychlé čtení, rychločtení, racionální čtení''' (anglicky: „speed reading“, „rapid reading“), (francouzsky: „lecture rapide") je technika pro zrychlení čtení.
 +
Technika spočívá v tzv. rozšíření zrakového pole, společně se snížením počtu očních fixací v textu; dále pak v omezení tzv. subvokalizace a regrese očního pohybu, tedy vracení se v textu zpět.
 +
Rychlé čtení je vhodné kombinovat s jinými styly čtení, jako čtení „kurzorické“ (anglicky: „skimming“), „informační“, „selektivní“ (anglicky: „skipping“, francouzsky: „lecture d´ecremage“), „statarické“, nebo „kombinované“.
 +
Technika není vhodná pro počáteční učení čtení, např. u dětí, zrovna tak jako u negramotných dospělých.
 +
Technika rychlého čtení má kořeny zejména ve Francii konce 19.století; následně se rozvíjela ve Spojených státech v 1. polovině 20. století a poté v ostatních zemích Evropy, vč. Československa.

Verze z 8. 11. 2016, 21:36

Rychlé čtení, rychločtení, racionální čtení (anglicky: „speed reading“, „rapid reading“), (francouzsky: „lecture rapide") je technika pro zrychlení čtení. Technika spočívá v tzv. rozšíření zrakového pole, společně se snížením počtu očních fixací v textu; dále pak v omezení tzv. subvokalizace a regrese očního pohybu, tedy vracení se v textu zpět. Rychlé čtení je vhodné kombinovat s jinými styly čtení, jako čtení „kurzorické“ (anglicky: „skimming“), „informační“, „selektivní“ (anglicky: „skipping“, francouzsky: „lecture d´ecremage“), „statarické“, nebo „kombinované“. Technika není vhodná pro počáteční učení čtení, např. u dětí, zrovna tak jako u negramotných dospělých. Technika rychlého čtení má kořeny zejména ve Francii konce 19.století; následně se rozvíjela ve Spojených státech v 1. polovině 20. století a poté v ostatních zemích Evropy, vč. Československa.