Steve Jobs: Porovnání verzí

Řádek 41: Řádek 41:
  
 
Následně pracoval jako vývojář pro Atari. Po určité době se ovšem rozhodl odjet do Indie. To má spojitost s Jobsovým dřívějším zájmem o spiritualitu a východní kultury.
 
Následně pracoval jako vývojář pro Atari. Po určité době se ovšem rozhodl odjet do Indie. To má spojitost s Jobsovým dřívějším zájmem o spiritualitu a východní kultury.
 
  
 
===Apple===
 
===Apple===

Verze z 10. 1. 2016, 19:06

Steven Paul Jobs známý jako Steve Jobs (*24. 2. 1955 San Francisco, USA – †5. 10. 2011 Palo Alto, USA). Byl světoznámý vizionář v počítačovém průmyslu. Zakladatel a hlavní člen představenstva firmy Apple Copmuter Corporation, kterou založil v roce 1976 se Stevem Wozniakem. Firma vymyslela jeden z 1. osobních počítačů na světě.[1]

Steve Jobs při jedné z prezentací (2008), San Francisco, USA

Život a kariéra

Dětství

Steve Jobs (celým jménem Steven Paul Jobs) byl synem syrského odborného asistenta Abdulfattaha Jandaliho, který pracoval na univerzitě ve Wisconsinu, a Joanne Schieblové, studentky s německými kořeny.

Obě rodiny velmi lpěly na vzdělání a otec Joanne Schieblové byl proti jejímu vztahu s Abdulfattahem. Joanne později zjistila, že je těhotná. Joanne i Abdulfattahovi bylo 23 let, Joannin otec jí hrozil vyděděním. Rozhodla se tedy odjet do San Francisca, kde ji odrodil lékař, který později Steva předal k adopci. Joanne měla pouze jednu podmínku… aby se dítě dostalo do rukou vysokoškolsky vzdělaného páru.

Doktor byl již s jedním takovým párem smluven, ale adopce neproběhla, a tak se Steve dostal do rodiny automechanika Paula Jobse a Clary Jobs, jež pracovala v knihkupectví. Tehdy získává Steve své celé jméno, Steven Paul Jobs.

Joanne byla nejdříve proti, ale později svolila s tím, že rodiče Stevovi založí spořicí účet, aby on sám jednou mohl studovat.

K elektronice měl Steve vztah již od útlého věku. Se svým otcem občas pracoval v garáži a pozoroval jeho práci s auty. Nejvíce byl však fascinován elektronikou v nich.

Když byly Stevovi dva roky, přestěhoval se s rodinou do Moutain View, které leží poblíž Palo Alto (v Mountain View dnes nalezneme kupříkladu Googleplex, který je hlavním pracovištěm firmy Google).

Když Steve nastoupil do školy, začal si uvědomovat, že je chytřejší než jeho rodiče a spolužáci, což vedlo k tomu, že se ve škole nudil, a proto vymýšlel různé žertíky. Později bylo jeho rodičům nabídnuto, že by Steve mohl přeskočit dva roky studia, souhlasili však pouze s jedním.

To bylo v době, kdy Steve navštěvoval čtvrtou třídu. Po jejím dokončení nastoupil do šesté třídy, která byla ovšem v jiné budově a také ve čtvrti, kde docházelo k potyčkám mezi gangy. Ve škole byl šikanován. Rodina se tedy znovu stěhovala.

Střední škola

Po dokončení základní školy nastoupil Steve na Homestead High. Při studiu sbíral zkušenosti s elektronikou v dílnách Hewllet-Packard a měl bohužel také zkušenost s drogami.

Na střední škole poznává, ve své době elektronicky vzdělaného, Stephena Wozniaka, se kterým sdílí nejen zájem o elektrotechniku, ale také hudbu Boba Dylana.

Jedním z jejich společných projektů, který později vedl ke vzniku společnosti Apple, byl takzvaný „Blue Box“. Tato krabička fungovala na bázi píšťalky, která byla přibalována k cereáliím a měla přesnou frekvenci pro ošálení přepojovacích signálů.

Vysoká škola a období před Applem

V roce 1972 začal Steve navštěvovat Reed College v Oregonu. Tuto školu ovšem nedodělal a poté, co již oficiálně nebyl studentem, navštěvoval kurzy kaligrafie, které podle jeho slov dopomohly pozdějšímu Macu k lepší práci s písmem.

Později se rozhodl působení na Reed College ukončit. Po ukončení studia žil velmi nevázaným životem a peníze získával vracením lahví od sodovek. Pak ovšem získal práci v laboratoři, kde se staral o techniku, včetně jejích oprav.

Následně pracoval jako vývojář pro Atari. Po určité době se ovšem rozhodl odjet do Indie. To má spojitost s Jobsovým dřívějším zájmem o spiritualitu a východní kultury.

Apple

Apple začínal jako klasický garážový projekt. Firma byla oficiálně založena v roce 1976. Spojením schopnosti obchodu a osobnosti Steva Jobse, výborných hardwarových znalostí Stephena Wozniaka a Ronalda Wayna vytvořila firma první počítač Apple I. Ten byl revoluční zejména díky zabudování klávesnice přímo do těla počítače, což byla invence Stephena Wozniaka.

Později byl uveden jeho nástupce, Apple II, který přinášel firmě stabilní zisky i v 80. letech a prodával se v různých modifikacích.

Firma potřebovala finance a zlomovým momentem se stalo setkání s Mikem Markullou, který firmě nabídl investici výměnou za podíl. Od této chvíle společnost velmi rychle rostla.

V 80. letech zaujalo Jobse grafické rozhraní (GUI) a polohovací zařízení myš. Obě tyto technologie vyvíjela postupně společnost Xerox ve svém výzkumném středisku Xerox Palo Alto Research Center. Xerox ovšem neviděl v těchto technologiích potenciál, a tak bylo Applu dovoleno tyto technologie použít.

Pomocí myši a GUI vznikl nejprve projekt Apple Lisa. Lisa měla být počítačem určeným pro firmy a využívána k obchodu. Projekt Lisa byl ovšem neúspěšný, zejména díky vysoké pořizovací ceně přístroje.

Léta 1983 a 1984 byla revoluční. V roce 1983 dokončila společnost práci na jednom ze svých nejvýznamnějších projektů ve své historii, Macintoshi. Macintosh byl revoluční počítač, který vypadal jednoduše, využíval grafické rozhraní a myš a byl podstatně levnější než předchozí Lisa. První Macintosh 128K měl také tu výhodu, že byl stejně jako Apple II velmi dobře přenosný.

V roce 1985 však začaly vycházet najevo spory mezi Jobsem a jeho kolegou Sculleym. Představenstvo se shodlo, že dál Jobs nebude pokračovat a tak Jobs odešel. V té době byl v Applu známý jako přísný a náladový manažer, který více hledí na design, než na uživatelskou potřebu.[1]
[2]

NeXT

Po odchodu z Applu založil společnost NeXT computers s kapitálem 7 miliónů dolarů. Po roce však peníze Jobsovi došly. Jeho firmu však zaujal miliardář Ross Perot a rozhodl se ji zainvestovat do dalšího období. Až v roce 1990 byl na trh uveden počítač NeXT workstation. Později byl však zamítnut pro příliš velkou cenu a byl nabídnut pro vědecká odvětví. Na počítači NeXT vymyslel Tim Berners-Lee v CERNU World Wide Web. Dalším evolučním počítačem byl NeXT cube, který umožňoval posílat emaily s hlasovými, obrázkovými a video přílohami. V roce 1997 Apple firmu NeXT odkoupil a Jobs se vrátil do čela Applu, což vedlo později i ke vzniku operačního systému Mac OS.[1]
[2]

Návrat do Applu

Apple se bez Jobse potýkal se značnými problémy a další vytvořené produkty nebyly příliš populární. V roce 1996 ovšem Apple skupuje společnost NexT. A Jobs se vrací do Applu na pozici CEO, kde zůstane až do roku 2011, poté převezme pozici CEO Tim Cook.

Po návratu do Applu se v dalších etapách díky úspěchů počítače iMac, přehrávače iPod, mobilního telefonu iPhone a tabletu iPad se firma Apple stala největší světovou firmou. [1]

Druhý rozkvět Applu pod vedením Steva Jobse

Pod vedením Steva Jobse začaly vznikat produkty, které se staly velmi populárními.

V prvé řadě to byly počítače iMac, jejichž první provedení a generace vznikaly již koncem devadesátých let.

Dále přenosné počítače iBook a Powerbook, které později nahradila řada Macbook.

Apple také revolučně změnil přístup k hudbě a to díky produktu iPod, jehož první verze se sloganem „A thousand songs in your pocket“ se objevila již v roce 2001.

Dalšími významnými produkty byly iPhone (poprvé představen v roce 2007) a iPad (poprvé představen v roce 2010).

Skon

17. ledna 2011 odešel Steve Jobs z funkce CEO kvůli zdravotním problémům. Trpěl rakovinou pankreatu. Zemřel v kruhu rodiny 5. října 2011.

Osobní život

Jobs se proslavil svým vystupováním, kterým dokázal strhnout a přesvědčit publikum, zároveň byl údajně přísným manažerem a podle vyprávění se s ním báli zaměstnanci jezdit ve výtahu. Ve skutečnosti však propouštěl málokdy. Zanechal po sobě 4 děti. Na začátku 80. let byla dlouhou dobu partnerka písničkářka Joan Baez. Za ženu si vzal Laurene Powellovou (tři děti), z předchozího vztahu měl dceru. Lidé ho často mohli vídat v oblečení: černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992.[1]

V roce 2005 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, která se nedala operativně odstranit. Podstupoval alternativní léčbu, jak později přiznal, byla to chyba. V roce 2011 následkům nemoci podlehl.[1]
[2]

Další činnosti

V roce 1986 odkoupil od George Lucase studio Pixar, které pak později (2006) prodal Disneymu, čímž získal 7% akcií a křeslo v představenstvu.[1]

Steve Jobs ve světě filmu a knihy

O fenoménu Applu a osobě Steva Jobse bylo natočeno mnoho dokumentů a napsáno mnoho knih.

Z výčtu nejznámějších filmů:

• Pirates of Sillicon Valley (1999) • Jobs (2013) • Steve Jobs (dokument, 2015)

Z výčtu knih: • Steve Jobs (walter isaacson) • Jak myslí Steve Jobs

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Steve Jobs. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2015-02-02]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
  2. 2,0 2,1 2,2 Zemřel Steve Jobs. Zakladatel společnosti Apple, vynálezce a vizionář. In: Technet.cz [online]. 2011 [cit. 2015-02-02]. Dostupné z: http://technet.idnes.cz/zemrel-steve-jobs-zakladatel-spolecnosti-apple-vynalezce-a-vizionar-1jn-/tec_technika.aspx?c=A111006_015302_tec_technika_kuz

Použitá literatura

Klíčová slova

Steve Jobs, Steve Wozniak, Apple, NeXT, Macintosh, operační systém, osobní počítač