Systémy šedé literatury v digitálních informačních systémech. Obecný úvod. Charakteristika jednoho vybraného českého systému. Jeho institucionální zakotvení, obsahová charakteristika, softwarová platforma...: Porovnání verzí

Řádek 52: Řádek 52:
  
 
==== Charakteristika hlavních skupin druhů dokumentů šedé literatury ====
 
==== Charakteristika hlavních skupin druhů dokumentů šedé literatury ====
 
+
Národní úložiště šedé literatury používá vlastní typologii šedé literatury, která zároveň vymezuje obsah Digitálního repozitáře NUŠL z hlediska druhu přijímaných dokumentů. Typologie vznikla v rámci projektu Digitální knihovna pro šedou literaturu - funkční model a pilotní realizace.  V průběhu ostrého provozu repozitáře NUŠL byla typologie drobně upravována.
*'''Vysokoškolské kvalifikační práce:'''dokumenty, které jsou výsledkem studia jednotlivých studijních programů a oborů vysokých škola a vedou k získání vědecké hodnosti či jiné odborné kvalifikace vyššího stupně. Jedná se o: disertační práce, habilitační práce, bakalářské práce, diplomové práce, rigorózní práce.  
+
*'''Vysokoškolské práce:'''dokumenty, které jsou výsledkem studia jednotlivých studijních programů a oborů vysokých škola a vedou k získání vědecké hodnosti či jiné odborné kvalifikace vyššího stupně. Jedná se o: disertační práce, habilitační práce, bakalářské práce, diplomové práce, rigorózní práce.  
*'''Zprávy:''' nová, souhrnná či cílená jednorázová informace o projektech, výzkumných záměrech, nebo institucích. Jedná se o zprávy: výroční, výzkumné, závěrečné, průběžné, technické, grantové, zprávy z průzkumu, statistické, zprávy  
+
*'''Zprávy:''' nová, souhrnná či cílená jednorázová informace o projektech, výzkumných záměrech, nebo institucích. Jedná se o zprávy: výroční, výzkumné, závěrečné, průběžné, technické, grantové, zprávy z průzkumu, statistické a zprávy o stavu. 
 
*'''Konferenční materiály:''' dokumenty vznikající v souvislosti s konáním konferencí. Jedná se o: sborníky, příspěvky z konferencí, postery, programy.  
 
*'''Konferenční materiály:''' dokumenty vznikající v souvislosti s konáním konferencí. Jedná se o: sborníky, příspěvky z konferencí, postery, programy.  
 
*'''Autorské práce:''' dokumenty, které jsou výsledkem intelektuální činnosti jednotlivých osob. Jedná se o: preprint, referát, tematický sborník, monografie.
 
*'''Autorské práce:''' dokumenty, které jsou výsledkem intelektuální činnosti jednotlivých osob. Jedná se o: preprint, referát, tematický sborník, monografie.
*'''Firemní literatura:''' dokumenty vznikající v komerčních i nekomerčních organizacích v rámci pracovního procesu a informující veřejnost o produktech, poskytovaných službách a činnostech organizace. Jedná se o: firemní tisk, katalogy výrobků, věstníky.  
+
*'''Firemní literatura:''' dokumenty vznikající v komerčních i nekomerčních organizacích v rámci pracovního procesu a informující veřejnost o produktech, poskytovaných službách a činnostech organizace. Jedná se o: firemní tisk, katalogy výrobků a věštníky.  
 
*'''Propagační a vzdělávací materiály:''' dokumenty vzdělávacího, reklamního, marketingového a informativního charakteru určené k propagaci. Jedná se o: letáky, brožury, tiskové zprávy, průvodce expozicí, katalogy výstav,  
 
*'''Propagační a vzdělávací materiály:''' dokumenty vzdělávacího, reklamního, marketingového a informativního charakteru určené k propagaci. Jedná se o: letáky, brožury, tiskové zprávy, průvodce expozicí, katalogy výstav,  
 
*'''Analytické a studijní materiály:''' analýzy, metodiky, studie.
 
*'''Analytické a studijní materiály:''' analýzy, metodiky, studie.

Verze z 19. 11. 2019, 17:31

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Šedá literatura

Šedá literatura (tzv. nepublikovaná či polopublikovaná) jsou informace produkované na všech úrovních vládních, akademických, obchodních a průmyslových institucí jak v elektronické, tak v tištěné podobě, které neprošly standardním vydavatelským procesem či nejsou distribuovány do standardní prodejní sítě.

Konkrétně jde o:

  • zprávy (výzkumné, technické, výroční),
  • vysokoškolské kvalifikační práce,
  • konferenční materiály (sborníky, příspěvky, postery),
  • firemní literaturu (katalogy),
  • preprinty a další typy.

Dokumenty, které nejsou publikovány obvyklým způsobem a nejsou proto dostupné na běžném knižním trhu (např. diplomové a dizertační práce, výzkumné zprávy, interní dokumenty, oficiální publikace atd.). Pro vyhledávání a distribuci šedé literatury existují specializované informační systémy (např. databáze SIGLE)

Vlastnosti

  • není dostupná prostřednictvím tradičních kanalů
  • složitější získávání (není běžně dostupná ve veřejných knihovnách)
  • složitější vyhledávání
  • specifická pravidla zpřístupnění

Šedá literatura může být

  • nepublikovaná – nevydává ji nakladatelství nebo vydavatelství, produkují ji jednotlivé instituce při své činnosti;
  • polopublikovaná – může mít i ISBN nebo ISSN, často vydána v malém nákladu.

Existují různí producenti šedé literatury jako např. Akademie věd ČR, univerzity nebo výzkumné instituce.[1]

Producenti šedé literatury

  • výzkumné a vývojové organizace
  • podnikatelské subjekty
  • vysoké školy
  • orgány státní správy, vládní organizace

Národní úložiště šedé literatury

Národní úložiště šedé literatury (NUŠL) je služba Národní technické knihovny. Jejím hlavním cílem je zpřístupňování, ukládání a archivace tzv. šedé literatury z České republiky. Zároveň se snaží tyto často informačně velmi hodnotné dokumenty zpřístupňovat široké veřejnosti.

Národní technická knihovna v souladu se svým statutem řeší otázky budování Národního úložiště šedé literatury (NUŠL), portálu pro sběr, uchování a zpřístupňování šedé literatury produkované v České republice. Vznikl za podpory Ministerstva kultury v rámci projektu Digitální knihovna pro šedou literaturu. Jde o projekt který probíhal v letech 2008-2011 a v současné době je standardní službou Národní technické knihovny. Hlavním cílem projektu byl návrh na vytvoření Národního uložiště šedé literatury, které by mělo sloužit jako centrální rozhraní pro vyhledávání tzv. nepublikovaných či polopublikovaných dokumentů. Projekt byl zaměřen na získávání metadat a případně plných textů z oblasti vzdělávání vědy a výzkumu.

Uživatelům NUŠL nabízí:

  • bezplatný online přístup bez registrace k informacím o šedé literatuře v ČR
  • intuitivní jednoduché vyhledávání
  • informace o umístění a dostupnosti dokumentů

Spolupracujícím institucím může přinést:

  • zajištění dlouhodobé archivace elektronických dokumentů a metadat
  • zviditelnění instituce a jejích výstupů v ČR i zahraničí
  • usnadnění povinného zveřejňování informací

Vedle samotného provozu systému je důležitým cílem NUŠL také podpora odborné diskuse o šedé literatuře. K té velkou měrou přispívá každoročně pořádaná Konference o šedé literatuře a repozitářích.[2]

Rozhraní

Invenio

Digitální repozitář je provozován v softwaru Invenio. Invenio je otevřený software pro správu digitálních knihoven a repozitářů. Jeho vývoj vede Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), kde je na základě Invenia provozováno několik repozitářů se záznamy z oblasti částicové fyziky. [3] Invenio patří mezi Open Source software. Je možné ho volně instalovat, používat i upravovat, což umožňuje jeho nastavení pro ukládání šedé literatury a následné šíření mezi spolupracující organizace.[4]


Charakteristika hlavních skupin druhů dokumentů šedé literatury

Národní úložiště šedé literatury používá vlastní typologii šedé literatury, která zároveň vymezuje obsah Digitálního repozitáře NUŠL z hlediska druhu přijímaných dokumentů. Typologie vznikla v rámci projektu Digitální knihovna pro šedou literaturu - funkční model a pilotní realizace. V průběhu ostrého provozu repozitáře NUŠL byla typologie drobně upravována.

  • Vysokoškolské práce:dokumenty, které jsou výsledkem studia jednotlivých studijních programů a oborů vysokých škola a vedou k získání vědecké hodnosti či jiné odborné kvalifikace vyššího stupně. Jedná se o: disertační práce, habilitační práce, bakalářské práce, diplomové práce, rigorózní práce.
  • Zprávy: nová, souhrnná či cílená jednorázová informace o projektech, výzkumných záměrech, nebo institucích. Jedná se o zprávy: výroční, výzkumné, závěrečné, průběžné, technické, grantové, zprávy z průzkumu, statistické a zprávy o stavu.
  • Konferenční materiály: dokumenty vznikající v souvislosti s konáním konferencí. Jedná se o: sborníky, příspěvky z konferencí, postery, programy.
  • Autorské práce: dokumenty, které jsou výsledkem intelektuální činnosti jednotlivých osob. Jedná se o: preprint, referát, tematický sborník, monografie.
  • Firemní literatura: dokumenty vznikající v komerčních i nekomerčních organizacích v rámci pracovního procesu a informující veřejnost o produktech, poskytovaných službách a činnostech organizace. Jedná se o: firemní tisk, katalogy výrobků a věštníky.
  • Propagační a vzdělávací materiály: dokumenty vzdělávacího, reklamního, marketingového a informativního charakteru určené k propagaci. Jedná se o: letáky, brožury, tiskové zprávy, průvodce expozicí, katalogy výstav,
  • Analytické a studijní materiály: analýzy, metodiky, studie.

Odkazy

Reference

  1. MARTINOVÁ, Olga. Šedá literatura. Národní technická knihovna [online]. [cit. 2019-11-13]. Dostupné z: https://ntkcz.cz/cs/83808-seda-literatura
  2. VYČÍTALOVÁ, Hana. Šedá literatura a NUŠL. Národní technická knihovna [online]. 2019 [cit. 2019-11-13]. Dostupné z: https://www.techlib.cz/cs/2947-seda-literatura-a-nusl
  3. Invenio, NUŠL [online]. [cit. 2019-11-13]. Dostupné z: https://nusl.techlib.cz/cs/nusl/invenio
  4. Technické řešení NUŠL, NUŠL [online]. [cit. 2019-11-13]. Dostupné z: https://nusl.techlib.cz/cs/nusl/technicke-reseni

Související články

Šedá literatura
Šedá literatura (vyjma VŠKP) v Evropě
Šedá literatura (vyjma VŠKP) v Americe

Klíčová slova

šedá literatura, NUŠL