Výběrová řízení na implementaci informačních systémů, jejich příprava a realizace

Dalo by se říci, že výběrové řízení na implementaci informačního systému je jedna z částí pomyslného životního cyklu podnikového informačního systému. Zmiňovaný cyklus je složen z jednotlivých etap od započetí prací na jeho vzniku, až po samotný konec systému způsobený například jeho výměnou za jiný. Samotný proces bývá v literatuře označován různými termíny, ale v zásadě se jedná o totéž.

Etapy cyklu

1. Zpracování analytických podkladů

Úplně prvním hybatelem procesu je rozhodnutí, že bude do podniku informační systém vůbec pořízen (případně vyměněn stávající za nový). Po takovémto rozhodnutí následují analytické práce, které mají shromáždit veškeré požadavky[1] Rozhodnutí zda vůbec pořídit takovýto systém ovlivňují zejména odpovědi na tyto otázky:  Je potřeba vylepšit sběr, zpracování, distribuci a prezentaci informací a dat?  Je potřeba lepší spolehlivost, přesnost a bezpečnost informací?  Jsou potřeba lepší podklady pro řízení jednotlivých aktivit podniku?  Je potřeba snadnější vykazování nadřízeným orgánům?  Je potřeba zvýšit konkurenceschopnost podniku?  Jaké problémy v podniku jsou, a mohl by s nimi pomoct ERP systém?  Množství zakázek se zvyšuje a už je podnik nezvládá plnit? [2]

2. Výběrové řízení systému

Zvolení vyhovujícího informačního systému je spojeno i s výběrem dodavatele. Při samotném výběru je důležité se zaměřit na podnikové procesy , které má systém pokrývat. V současnosti se nabízí několik typů řešení od All- in- One po Best-of- breed. Rozdíl spočívá ve schopnosti pokrýt a integrovat interní procesy. Systémy, které pokryjí všechny interní procesy, nazýváme All-in-One, tedy vše v jednom. Best-of-Breed systémy nepokrývají všechny interní procesy, ale jsou specializované na určitý segment či na jeden konkrétní interní proces. Tyto systémy bývají nasazovány buď samostatně, nebo tvoří součást podnikové ERP koncepce s jinými informačními systémy podniku. Nabízí se tak tři možná řešení podnikových systémů:

  • Velká nadnárodní řešení
  • Menší řešení, pokrývající všechny oblasti podnikové infrastruktury
  • Menší řešení, dobře integrovatelné s kancelářským balíčkem

V této fázi je zapotřebí zvážit i jakou formou bude podnikový systém pořízen. Opět je zde několik možností:

  • Pořízení vlastní silou

Výhoda volby implementace vlastními silami, tkvi v dobré znalosti podnikového prostředí, procesů a stávajícího stavu. Je zde možnost upravení systému na míru a dle přesných potřeb uživatelů. Nevýhodou tohoto řešení je zablokování vlastních lidských zdrojů a velmi častá nezkušenost pracovníků ve tvorbě takového systému a implementaci, to vše bývá spojeno s velkou časovou náročností na implementaci, která se zpravidla odráží i v ceně projektu.

  • Vývoj na zakázku

Jedná se o celkem nákladný způsob pořízení, nicméně jeho výhodou je, že podnik využívá znalosti zkušených externích specialistů. Při tomto řešení je potřeba dobré nastavení smlouvy. Takto vytvořený produkt je pak unikátní.

  • Pořízení systému nákupem hotového softwaru

Další možností, jak pořídit informační systém je nákup již hotového softwaru nebo jeho části. Nákupem celého softwaru podnik získá systém, který je možné ještě upravit dle svých potřeb a přání. Software je složen z více modulů, které ale podnik nemusí pořizovat úplně všechny. Oproti vývoji systému na zakázku, bývají náklady na pořízení nižší. Toto řešení má i svá rizika, ale jejich částečná eliminace je možná dobrým nastavením smlouvy.

  • Outsourcing

Jedná se o dodání systému jako služby. Výhodou outsourcingu informačního systému může být snížení nároků na provozní personál a na pořizování technologií. Nevýhodou může být závislost na dodavateli a vyšší riziko úniku důvěrných informací. Takovýto způsob dodání se může lišit v rozsahu dodávaných služeb:

  • Dodavatel poskytuje dílčí aplikační části systému, nebo komplexně integrovaný systém včetně následných služeb.
  • Je zabezpečována správa a provoz některých informačních technologií, nebo je v majetku a péči dodavatele kompletní informační technologie potřebná pro zajištění provozu ERP systému.
  • Dodavatel poskytuje své služby pouze v některé části, nebo v průběhu celého životního cyklu ERP systému.
  • Dodavatel ERP systému má v pronájmu prostory a zařízení, tento majetek spravuje a zákazníkovi poskytuje službu.
  • Prostory a zařízení jsou prodány dodavateli a ten je spravuje.
  • Dodavatel vlastní vše, co je potřebné k provozu ERP systému a dodává data/informace jako službu.[2]

Uzavření smlouvy

Legislativa: Nový občanský zákoník 2014

Uzavírání smluv je velkým milníkem každého projektu, kterému předchází pečlivé nastavení smlouvy. Jedná se o místo, které je možné považovat za kritické místo životního cyklu informačního systému, nicméně dobře sestavená smlouva může být i velmi dobrým nástrojem na řízení rizik.

Účastníci, v procesu uzavírání smlouvy:

Projektový manažer

Má na starosti



  1. KUBELKA,T. (2007) Implementační metodika jako Best Practice českého výrobce ERP systémů. In Svět informačních systémů: Sborník Zlín, 16.- 17. duben, 2007. Centrum pro výzkum informačních systémů, UTB ve Zlíně. ISBN 80- 7318- 561-9.
  2. 2,0 2,1 ŠIKOVÁ,P. (2017) Podnikové informační systémy na trhu v ČR – předimplementační analýza ERP. Brno, Masarykova univerzita.