Využití formátu XML v knihovnických aplikacích: Porovnání verzí

m (Ondrej.Dousa přesunul stránku Využití formátu XML v knihovnických aplikacích. na Využití formátu XML v knihovnických aplikacích: V názvu byla navíc tečka, myslím si, že by to tak nemělo být.)
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
[[XML]], neboli Extensible Markup Language (česky rozšiřitelný značkovací jazyk) je všeobecný značkovací jazyk, který je standardizován organizací W3C (ta standardizuje například i [[HTML]]). XML je primárně určeno pro serializaci dat a jejich výměnu.
+
[[XML]]<ref>PŘISPĚVATELÉ, Wikipedie. <i>Extensible Markup Language</i>. Wikipedie: Otevřená encyklopedie, 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Markup_Language</ref>, neboli Extensible Markup Language (česky rozšiřitelný značkovací jazyk) je všeobecný značkovací jazyk, který je standardizován organizací W3C (ta standardizuje například i [[HTML]]). XML je primárně určeno pro serializaci dat a jejich výměnu.
  
 
[[XML]] je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například [[UNIMARC]], [[MARC21]] či [[BIBFRAME]]).
 
[[XML]] je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například [[UNIMARC]], [[MARC21]] či [[BIBFRAME]]).
 +
 +
Je důležité si hned v začátku říci, že [[XML]] '''NENÍ''' vhodný formát pro ukládání práci s daty přímo v [[Knihovnické automatizované systémy a knihovnický software|AKS]] (automatizovaném knihovním systému). [[XML]] '''JE URČEN''' pro přenos dat mezi informačními systémy.
  
 
==Aktuální využití v knihovních aplikacích==
 
==Aktuální využití v knihovních aplikacích==
  
===[[OAI-PMH]]===<ref>HANOUSEK, Tomáš. <i>OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004</i>. Národní archiv České Republiky, 21 s.</ref>
+
===[[OAI-PMH]]<ref>HANOUSEK, Tomáš. <i>OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004</i>. Národní archiv České Republiky, 21 s.</ref><ref>THE, Library of Congress. <i>Sample OAI-PMH requests: Sample Requests Using the Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH v 2.0)</i>. The Library of Congress. Dostupné také z: https://memory.loc.gov/ammem/oamh/oai_request.html</ref>===
Protokol OAI-PMH je výměnný[[Metadata|metadatový]] systém založený na kombinaci [[HTML]] a [[XML]]. Jedná se o obecný protokol, formát je navržen tak aby bylo možné jej flexibilně upravovat pro komunitu, která jej využívá. V prostředí českého knihovnictví využívá protokolu OAI například [[harvester]] [[SKČR]] ([[Souborný katalog České republiky]] - [[Caslin]], http://www.caslin.cz/). Dalším nově vzniklým systémem, který využívá protokolu [[OAI-PMH]] je [[Centrální portál knihoven]] (https://www.knihovny.cz). Oba projekty využívají [[OAI-PMH]] ke sběru nových a upravených titulů v partnerských knihovnách, aby bylo možné tituly vystavit na jednotném místě (globálním online katalogu). Protokol jednou za čas zažádá server (knihovnu) o určitý metadatový set (souhrn nový či změněných dat) za určité období, tento set stáhne a vystaví či aktualizuje svůj katalog. [[OAI-PMH]] v českých knihovnách slouží ke stahování datových balíků s bibliografickými záznamy. Data pro [[harvester]] [[OAI-PMH]] jsou vystavována pomocí HTTP protokolu, nejčastěji pomocí katalogů typu [[OPAC]].
+
OAI-PMH je protkol pro sklízení [[Metadata|metadat]] z dostupných repozitářů. Jedná se o obecný protokol, formát je navržen tak aby bylo možné jej flexibilně upravovat pro komunitu, která jej využívá. V prostředí českého knihovnictví využívá protokolu OAI například [[harvester]] [[SKČR]] ([[Souborný katalog České republiky]] - [[Caslin]], http://www.caslin.cz/). Dalším nově vzniklým systémem, který využívá protokolu [[OAI-PMH]] je [[Centrální portál knihoven]] (https://www.knihovny.cz). Oba projekty využívají [[OAI-PMH]] ke sběru nových a upravených titulů v partnerských knihovnách, aby bylo možné tituly vystavit na jednotném místě (globálním online katalogu). Protokol jednou za čas zažádá server (knihovnu) o určitý metadatový set (souhrn nový či změněných dat) za určité období, tento set stáhne a vystaví či aktualizuje svůj katalog. [[OAI-PMH]] v českých knihovnách slouží ke stahování datových balíků s bibliografickými záznamy. Data pro [[harvester]] [[OAI-PMH]] jsou vystavována pomocí HTTP protokolu, nejčastěji pomocí katalogů typu [[OPAC]].<ref><i>Koha: česká komunita, OAI-PMH</i>. Koha, česká komunita. Dostupné také z: http://www.knihovni-system-koha.cz/index.php/funkce/oai-pmh</ref>
 +
 
 +
===Sdílení záznamů IS===
 +
Některé moderní [[Knihovnické automatizované systémy a knihovnický software|AKS]] umí využívat přenosu XML souborů z jiných [[IS]] ([[Informační systémy]]). Například [[AKS]] [[Tritius]] v rámci svých [[REST|RESTových]] služeb umí stahovat či nabízet studentské práce<ref><i>Tritius: Open Tritius</i>. Tábor: LANius a.s, 2016. Dostupné také z: http://www.tritius.cz/open-tritius</ref>.
 +
 
 +
===Migrace, konverze a přenos dat===
 +
Při změně [[Knihovnické automatizované systémy a knihovnický software|AKS]] či při konverzi záznamů (např. v roce 2015/2016 docházelo ke konverzím z UNIMARC na MARC21) je vhodné umístit záznamy mimo databázi, kde bude možné s nimi pracovat. Zde se jeví použití [[XML]] formátu jako naprosto vhodné. Díky systému a struktuře XML, včetně možnosti zavedení vlastních značek, je možné záznamy uložit mimo databázi [[Knihovnické automatizované systémy a knihovnický software|AKS]], zde je zpracovat přímo v [[Knihovnické automatizované systémy a knihovnický software|AKS]] formátu a poté nahrát zpět do databáze.
 +
 
 +
Dříve se poměrně běžně užíval export knihovních jednotek, které spadali do tzv. [[Výměnné soubory|výměnných souborů]]. Export proběhl ve formátu [[XML]] do souboru [[ISO]] a byl odeslán do jiné knihovny či pobočky mateřské knihovny. Takto fungoval (a na některých místech stále funguje) i systém, kdy ke katalogizaci jednotek docházelo v centrálních (krajských či městských) knihovnách, které distribuovali fyzické knihy i jejich metadatové záznamy do dalších, výrazně menších, knihoven. Jednalo se o spolupráci především mezi velkými [[Profesionální knihovna|profesionálními knihovnami]] a malými [[Neprofesionální knihovna|neprofesionálními (často obecními) knihovnami]]. Díky této spolupráci mohla velká knihovna nabízet ve svém katalogu knihy malé knihovny a malá knihovna nebyla administrativně zatížena [[Katalogizace|katalogizací]] titulů.
 +
 
 +
==Aplikované XML, projekty<ref>BANERJEE, Kyle. <i>How Does XML Help Libraries?</i>. Computers in Libraries, 2002. Dostupné také z: http://www.infotoday.com/cilmag/sep02/banerjee.htm</ref>==
 +
===The Washington Research Library Consortium===
 +
WRLC využívá [[XML]] k zpřístupnění částí svých databází (knihovní katalogy, digitální kolekce dat, atd.) pro komerční i [[Open Source]] [[aplikace]] a [[platformy]] třetích stran. Systém nazvali [[ALADIN]] (Access to Library And Database Information Network).
 +
 
 +
===Library of Congress, MARC XML===
 +
V roce 2002 zveřejnila [[Library of Congress]] specifikace formátu MARC XML<ref><i>MARC in XML</i>. Library of Congress, 2008. Dostupné také z: https://www.loc.gov/marc/marcxml.html</ref>. Specifikovány jsou čísti [[MODS]] (Metadata Object Description Schema, metadatové popisné údaje), [[MADS]] (metadatové autoritní záznamy) a XML DTD (Document Type Definition, definice typu dokumentu - odkaz na konkrétní schéma pro strukturu dat).
 +
 
 +
===The eScholarship initiative v California Digital Library===
 +
[[California Digital Library]] využívá XML k ukládání celých knih ve své digitální databázi. Využívají flexibility XML i k tomu, aby si uživatel sám mohl vytvořit preferovaný typ zobrazení záznamu i knihy.
 +
 
 +
==Budoucnost==
 +
[[XML]] je velice flexibilní formát, díky [[MARC XML]] specifikaci, jednoduchosti implementace a šíření dat pomocí protokolu [[HTTP]] je dost pravděpodobné, že se formát rozšíří hlavně jako zdroj dávkových dat (plánovaný/pravidelný sběr většího množství dat). Díky možnostem komprese a On Demand (na vyžádání) systémům je možné, že [[XML]] či [[MARC XML]] vstoupí i do protokolů pro okamžitou výměnu dat (kooperace při katalogizaci, sdílená katalogizace bibliografických a autoritních záznamů). Došlo by tak k nahrazení protokolu Z39.50 a jemu podobných.
  
 
===Reference===
 
===Reference===
 
<references/>
 
<references/>

Aktuální verze z 1. 2. 2017, 08:54

XML[1], neboli Extensible Markup Language (česky rozšiřitelný značkovací jazyk) je všeobecný značkovací jazyk, který je standardizován organizací W3C (ta standardizuje například i HTML). XML je primárně určeno pro serializaci dat a jejich výměnu.

XML je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například UNIMARC, MARC21 či BIBFRAME).

Je důležité si hned v začátku říci, že XML NENÍ vhodný formát pro ukládání práci s daty přímo v AKS (automatizovaném knihovním systému). XML JE URČEN pro přenos dat mezi informačními systémy.

Aktuální využití v knihovních aplikacích

OAI-PMH[2][3]

OAI-PMH je protkol pro sklízení metadat z dostupných repozitářů. Jedná se o obecný protokol, formát je navržen tak aby bylo možné jej flexibilně upravovat pro komunitu, která jej využívá. V prostředí českého knihovnictví využívá protokolu OAI například harvester SKČR (Souborný katalog České republiky - Caslin, http://www.caslin.cz/). Dalším nově vzniklým systémem, který využívá protokolu OAI-PMH je Centrální portál knihoven (https://www.knihovny.cz). Oba projekty využívají OAI-PMH ke sběru nových a upravených titulů v partnerských knihovnách, aby bylo možné tituly vystavit na jednotném místě (globálním online katalogu). Protokol jednou za čas zažádá server (knihovnu) o určitý metadatový set (souhrn nový či změněných dat) za určité období, tento set stáhne a vystaví či aktualizuje svůj katalog. OAI-PMH v českých knihovnách slouží ke stahování datových balíků s bibliografickými záznamy. Data pro harvester OAI-PMH jsou vystavována pomocí HTTP protokolu, nejčastěji pomocí katalogů typu OPAC.[4]

Sdílení záznamů IS

Některé moderní AKS umí využívat přenosu XML souborů z jiných IS (Informační systémy). Například AKS Tritius v rámci svých RESTových služeb umí stahovat či nabízet studentské práce[5].

Migrace, konverze a přenos dat

Při změně AKS či při konverzi záznamů (např. v roce 2015/2016 docházelo ke konverzím z UNIMARC na MARC21) je vhodné umístit záznamy mimo databázi, kde bude možné s nimi pracovat. Zde se jeví použití XML formátu jako naprosto vhodné. Díky systému a struktuře XML, včetně možnosti zavedení vlastních značek, je možné záznamy uložit mimo databázi AKS, zde je zpracovat přímo v AKS formátu a poté nahrát zpět do databáze.

Dříve se poměrně běžně užíval export knihovních jednotek, které spadali do tzv. výměnných souborů. Export proběhl ve formátu XML do souboru ISO a byl odeslán do jiné knihovny či pobočky mateřské knihovny. Takto fungoval (a na některých místech stále funguje) i systém, kdy ke katalogizaci jednotek docházelo v centrálních (krajských či městských) knihovnách, které distribuovali fyzické knihy i jejich metadatové záznamy do dalších, výrazně menších, knihoven. Jednalo se o spolupráci především mezi velkými profesionálními knihovnami a malými neprofesionálními (často obecními) knihovnami. Díky této spolupráci mohla velká knihovna nabízet ve svém katalogu knihy malé knihovny a malá knihovna nebyla administrativně zatížena katalogizací titulů.

Aplikované XML, projekty[6]

The Washington Research Library Consortium

WRLC využívá XML k zpřístupnění částí svých databází (knihovní katalogy, digitální kolekce dat, atd.) pro komerční i Open Source aplikace a platformy třetích stran. Systém nazvali ALADIN (Access to Library And Database Information Network).

Library of Congress, MARC XML

V roce 2002 zveřejnila Library of Congress specifikace formátu MARC XML[7]. Specifikovány jsou čísti MODS (Metadata Object Description Schema, metadatové popisné údaje), MADS (metadatové autoritní záznamy) a XML DTD (Document Type Definition, definice typu dokumentu - odkaz na konkrétní schéma pro strukturu dat).

The eScholarship initiative v California Digital Library

California Digital Library využívá XML k ukládání celých knih ve své digitální databázi. Využívají flexibility XML i k tomu, aby si uživatel sám mohl vytvořit preferovaný typ zobrazení záznamu i knihy.

Budoucnost

XML je velice flexibilní formát, díky MARC XML specifikaci, jednoduchosti implementace a šíření dat pomocí protokolu HTTP je dost pravděpodobné, že se formát rozšíří hlavně jako zdroj dávkových dat (plánovaný/pravidelný sběr většího množství dat). Díky možnostem komprese a On Demand (na vyžádání) systémům je možné, že XML či MARC XML vstoupí i do protokolů pro okamžitou výměnu dat (kooperace při katalogizaci, sdílená katalogizace bibliografických a autoritních záznamů). Došlo by tak k nahrazení protokolu Z39.50 a jemu podobných.

Reference

  1. PŘISPĚVATELÉ, Wikipedie. Extensible Markup Language. Wikipedie: Otevřená encyklopedie, 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Markup_Language
  2. HANOUSEK, Tomáš. OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004. Národní archiv České Republiky, 21 s.
  3. THE, Library of Congress. Sample OAI-PMH requests: Sample Requests Using the Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH v 2.0). The Library of Congress. Dostupné také z: https://memory.loc.gov/ammem/oamh/oai_request.html
  4. Koha: česká komunita, OAI-PMH. Koha, česká komunita. Dostupné také z: http://www.knihovni-system-koha.cz/index.php/funkce/oai-pmh
  5. Tritius: Open Tritius. Tábor: LANius a.s, 2016. Dostupné také z: http://www.tritius.cz/open-tritius
  6. BANERJEE, Kyle. How Does XML Help Libraries?. Computers in Libraries, 2002. Dostupné také z: http://www.infotoday.com/cilmag/sep02/banerjee.htm
  7. MARC in XML. Library of Congress, 2008. Dostupné také z: https://www.loc.gov/marc/marcxml.html