Wikisofia:Článek týdne: Porovnání verzí

Řádek 7: Řádek 7:
 
<div style="clear: both"></div>
 
<div style="clear: both"></div>
  
zkouška 2
+
zkouška
  
 
== Následující článek ==
 
== Následující článek ==

Verze z 3. 9. 2019, 10:58

Tato stránka slouží pro údržbu periodicky se obměňujících článků na hlavní straně. Z tohoto důvodu je uzamčena.

Aktuální článek

Henry Evelyn Bliss

Henry Evelyn Bliss (28. ledna 1870, New York - 9. října 1955, Plainfield) byl americký knihovník, který vytvořil systém třídění známý pod názvem Blissovo bibliografické třídění. Jedná se o jeden z mnoha selekčních jazyků.

Za svůj život vydal mnoho dokumentů o bibliografickém třídění a postavil základ pro mnoho dalších třídících systémů a selekčních jazyků, které jsou dodnes využívány. Časopis American Libraries ho označil mezi sto nejvýznamnějších osobností na poli knihovnictví pro 20. století. Výrazně se tak svým působením podílel na vývoji oboru v Americe a poté i ve světě.

Z oboru Informační studia a knihovnictví.

Podívejte se také na předchozí články týdne.

zkouška

Následující článek

Erich Fromm (23. března 1900 Frankfurt nad Mohanem, Německo – 18. března 1980 Locarno, Švýcarsko) byl německý sociální psycholog, psychoanalytik, sociolog, humanistický filosof a demokratický socialista.

Pocházel z ortodoxně židovské rodiny a během svého mládí se setkal s antisemitismem a nenávistí vůči židům. Získal doktorát v psychologii, avšak věnoval se i sociologii a filosofii. Pokusil se o syntézu myšlenek Sigmunda Freuda a Karla Marxe. Marxovy pojmy tvořily obecný rámec, který naplnil Freudovými idejemi. V Berlíně získal psychoanalytický výcvik a seznámil se s Karen Horneyovou. Nejprve vycházel z klasické freudovské psychoanalýzy, později se však od ní odchýlil, stále se však pokládal za Freudova žáka.

Před nacismem uprchl do USA, kde stejně jako Horneyová učil psychoanalýzu. Ta se ale postavila proti tomu, aby učil psychoanalýzu bez lékařského vzdělání. Bylo jí dáno za pravdu, takže Fromm společně s několika dalšími kolegy na protest odešel. Nějakou dobu žil v Mexiku, pak se odstěhoval do Švýcarska, kde po několika letech zemřel.


Z oboru Psychologie.

Podívejte se také na předchozí články týdne.

Připravené články

Na této stránce jsou k dispozici již připravené články na další týdny.


Publikované články

Zde se nacházejí články, které se již na hlavní stránce objevily.