Základní principy transparentní intenzionální logiky P. Tichého (TIL): Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „== Transparentní intensionální logika == Transparentní intenzionální logika označována také zkratkou "TIL" byla vytvořena českým logikem Pavl…“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
== Transparentní intensionální logika ==
 
== Transparentní intensionální logika ==
Transparentní intenzionální logika označována také zkratkou "TIL" byla vytvořena českým logikem [[Pavlem Tichý|Pavlem Tichým]]. Jisté základy uvedl již v roce 1968 ve stati Smysl a procedura (Filosofický časopis 16, 222-232). Systematizovanou podobu Tichý publikoval až v roce 1988 ve své knize "The Foundations of Frege ́s Logic". Lze jí zařadit 
+
Transparentní intenzionální logika označována také zkratkou "TIL" byla vytvořena českým logikem [[Pavlem Tichý|Pavlem Tichým]]. Jisté základy uvedl již v roce 1968 ve stati Smysl a procedura (Filosofický časopis 16, 222-232). Systematizovanou podobu Tichý publikoval až v roce 1988 ve své knize "The Foundations of Frege ́s Logic". <ref name="til">[http://www.cs.vsb.cz/duzi/aleph.pdf]</ref>
  
Transparentní intensionální logika patří mezi filozofické logiky a zasahuje také významně do [[modální logika|modálních logik]]. Intensionální logika je kombinace lambda-kategoriální gramatiky s kripkovskou možnosvětovou sémantikou [2]. Obecná intenzionální logika zavádí dva základní pojmy:
+
 
 +
Transparentní intensionální logika patří mezi filozofické logiky a zasahuje také významně do [[modální logika|modálních logik]]. Intensionální logika je kombinace lambda-kategoriální gramatiky s kripkovskou možnosvětovou sémantikou.  
 +
 
 +
V současné době má transparentní intenzionální logika nepostradatelný význam v informatice. Konkrétně v oblasti konceptuálního modelování v softwarovém inženýrství. V této oblasti je využívána pro formálně korektní transformaci uživatelských požadavků na datový model informačního systému. Transparentní intenzionální logika má uplatnění především v místech, kde je třeba analyzovat sémantiku, tedy význam tvrzení přirozeného jazyka se závislostí na možných světech.<ref name="til" />
 +
 
 +
Intenzionální logika zavádí dva základní pojmy:
 +
extenze (intenze 0. řádu) – funkce z možných světů do kategorie (pravdivostních hodnot, individuí, klasifikátorů individuí atd.)
 +
 
 +
intenze k. řádu (pro k>0 prostě „intenze“) – je-li T intezne k. řádu, pak funkce z možných světů do T je intezne (k+1). řádu.

Verze z 9. 6. 2020, 20:57

Transparentní intensionální logika

Transparentní intenzionální logika označována také zkratkou "TIL" byla vytvořena českým logikem Pavlem Tichým. Jisté základy uvedl již v roce 1968 ve stati Smysl a procedura (Filosofický časopis 16, 222-232). Systematizovanou podobu Tichý publikoval až v roce 1988 ve své knize "The Foundations of Frege ́s Logic". [1]


Transparentní intensionální logika patří mezi filozofické logiky a zasahuje také významně do modálních logik. Intensionální logika je kombinace lambda-kategoriální gramatiky s kripkovskou možnosvětovou sémantikou.

V současné době má transparentní intenzionální logika nepostradatelný význam v informatice. Konkrétně v oblasti konceptuálního modelování v softwarovém inženýrství. V této oblasti je využívána pro formálně korektní transformaci uživatelských požadavků na datový model informačního systému. Transparentní intenzionální logika má uplatnění především v místech, kde je třeba analyzovat sémantiku, tedy význam tvrzení přirozeného jazyka se závislostí na možných světech.[1]

Intenzionální logika zavádí dva základní pojmy: extenze (intenze 0. řádu) – funkce z možných světů do kategorie (pravdivostních hodnot, individuí, klasifikátorů individuí atd.)

intenze k. řádu (pro k>0 prostě „intenze“) – je-li T intezne k. řádu, pak funkce z možných světů do T je intezne (k+1). řádu.

  1. 1,0 1,1 [1]