Sociální média: Porovnání verzí

Řádek 21: Řádek 21:
  
 
=== Dělení podle zaměření: ===
 
=== Dělení podle zaměření: ===
Osobní: online prostředí pro komunikaci a sdílení multimediálního obsahu s přáteli, rodinou, členy komunity apod. (Facebook, Flickr)
+
* Osobní: online prostředí pro komunikaci a sdílení multimediálního obsahu s přáteli, rodinou, členy komunity apod. (Facebook, Flickr)
Profesionální: odborné sítě se zaměřením na poskytování příležitostí pro kariérní růst v rámci obecném nebo oborovém. (LinkedIn, Clasroom 2.0)
+
* Profesionální: odborné sítě se zaměřením na poskytování příležitostí pro kariérní růst v rámci obecném nebo oborovém. (LinkedIn, Clasroom 2.0)
Informační: komunity hledají stejný druh informací, jejich informační potřeba vzniká na základě řešení každodenních problému. (Super Green Me)
+
* Informační: komunity hledají stejný druh informací, jejich informační potřeba vzniká na základě řešení každodenních problému. (Super Green Me)
Vzdělávací: vzájemná spolupráce studentů na školních projektech, výzkumech. Může se jednat o školní síť např. v podobě nástěnek, nebo může být zaměřena na vzdělávání v oblastech jednotlivých oborů, a to jak na úrovni jedné školy, tak v rámci spolupráce. (Student Room)
+
* Vzdělávací: vzájemná spolupráce studentů na školních projektech, výzkumech. Může se jednat o školní síť např. v podobě nástěnek, nebo může být zaměřena na vzdělávání v oblastech jednotlivých oborů, a to jak na úrovni jedné školy, tak v rámci spolupráce. (Student Room)
Záliby: komunity lidí zaměřující se na konkrétní zájem, např. sport, zahrádkaření apod. (Spor Shouting)
+
* Záliby: komunity lidí zaměřující se na konkrétní zájem, např. sport, zahrádkaření apod. (Spor Shouting)
Akademické: sdílení výsledků výzkumů na vědecké úrovni (Academia.edu) (7)
+
* Akademické: sdílení výsledků výzkumů na vědecké úrovni (Academia.edu) (7)
  
 
=== Další možné rozdělení: ===  
 
=== Další možné rozdělení: ===  

Verze z 23. 1. 2015, 14:34

Peru se s tím


Charakteristika

Sociální média jsou komunikační nástroje, využívající prostředí nových médii na technologickém základě Web 2.0. Komunikace se odehrává v online prostoru prostřednictvím webových a mobilních technologii. (1) Interakce mezi subjeky probíhá podle komunikačního modelu many-to-many (e1), jehož typickými znaky jsou možnost simultánně sdělit individualizovanou informaci potenciálně neomezenému množství lidí a možnost zasahování do obsahu všemi zúčastněnými. (2) Sociální média jsou dynamicky se rozvíjející oblastí. Téměř všechny webové stránky jsou již dnes (r. 2015) spojeny se sociálními účty.

Definice

The social media bible definuje sociální média jako média vztahující se k aktivitám, postupům a chování lidí v online komunitách. Kde uživatelé sdílejí informace, vědomosti a názory prostřednictvím konverzačních médií. Konverzační média jsou založena na webových aplikacích, jenž umožňují vytvářet a jednoduše předávat obsah v podobě slov, obrázků, videa a audia. (3)

Ve svém projevu na konferenci Supports Blogs and Social Media Conference pořádané The Chartered Institute of Library and Information Professionals definovala Victoria Bush, ředitelka VNU Exhibitions Europe, sociální média jako nástroje, které poskytují jednoduché užití kolaborativních pracovních prostor za užití různých komunikačních nástrojů…(9)


Typologie sociálních médií

Dělení podle převažující funkce:

  • Publishing: publikování digitálního obsahu (Blogger).
  • Sharing: sdílení digitálně uložených informací v textové, vizuální a audiální podobě (YouTube, Pinterest). (5)
  • Networking: vytváření vztahů mezi lidmi, vzájemná výměna informací a udržování kontaktů, vedoucích k vytvoření sítě konexí. Bývá realizován v síťových strukturách. Ve virtuálním prostředí je zastoupen sociálními sítěmi (Facebook). (4)
  • Discussing: internetové diskuze (diskuzní fóra), kam lidé vkládají své názory a reakce, ty se následně na stránce zobrazují. Diskuse jsou většinou řazeny podle kategorií, a pak podle jednotlivých témat. (Warfórum) (10)

Dělení podle zaměření:

  • Osobní: online prostředí pro komunikaci a sdílení multimediálního obsahu s přáteli, rodinou, členy komunity apod. (Facebook, Flickr)
  • Profesionální: odborné sítě se zaměřením na poskytování příležitostí pro kariérní růst v rámci obecném nebo oborovém. (LinkedIn, Clasroom 2.0)
  • Informační: komunity hledají stejný druh informací, jejich informační potřeba vzniká na základě řešení každodenních problému. (Super Green Me)
  • Vzdělávací: vzájemná spolupráce studentů na školních projektech, výzkumech. Může se jednat o školní síť např. v podobě nástěnek, nebo může být zaměřena na vzdělávání v oblastech jednotlivých oborů, a to jak na úrovni jedné školy, tak v rámci spolupráce. (Student Room)
  • Záliby: komunity lidí zaměřující se na konkrétní zájem, např. sport, zahrádkaření apod. (Spor Shouting)
  • Akademické: sdílení výsledků výzkumů na vědecké úrovni (Academia.edu) (7)

Další možné rozdělení:

Michael Haenlein a Andreas M. Kaplan v článku Users of the world, unite! The challenges and opportunities of Social Medi.dělí sociální média do šesti kategorií: Kolaborativní projekty: umožňují simultánní spolupráci mezi více uživateli. (wiki, socila bookmarking) Blogy: určené k publikování digitálního obsahu. (blog, microblog) Obsahové komunity: sdílení mediálních obsahů různého typu (texty, videa, fotografie, prezentace) Sociální sítě Virtuální herní a sociální světy: 3D prostředí pro vzájemnou interakci mezi uživateli. Fyzický subjekt ve virtuálním prostředí reprezentuje avatar. (hry na hrdiny, Second Life) (6)


Sociální sítě

Facebook

A tady něco bude




Blogy

Bloger

A tady taky






Mikroblogy

Twitter

A tady taky






Něco

Pinterest

Možná i tady





Odkazy

Reference

Zdroje