Odborný text: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „V čem jsou odborné texty jiné než ostatní“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
V čem jsou odborné texty jiné než ostatní
+
== V čem jsou odborné texty jiné než ostatní ==
 +
K četbě přistupujeme '''aktivně''' nebo '''pasivně'''. V případě pasivního čtení jde o odpočinkovou beletrii s jednoduchou zápletkou, která nás ve volném čase pobaví. Naopak odborná literatura je nástrojem spolupráce a komunikace mezi badateli a odborníky, kteří rozvíjejí určitý obor lidského poznání. Při studiu odborné literatury musíme '''textu a problému porozumět''' a zároveň musíme '''číst efektivně (účinně)'''. Porozumět textu znamená umět odpovědět na tři základní otázky:
 +
# Jakým problémem se autor zabývá
 +
# K jakým závěrům dospěl
 +
# O co své závěry opírá.
 +
 
 +
Jakmile textu rozumíme můžeme přistoupit ke '''kritickému čtení'''. Zkoumáme logiku a hodnověrnost argumentů, smysluplnost východisek nebo předpokladů, z nichž autor vychází.
 +
Efektivnost četby se vyznačuje obeznámením se s texty, které jsou v dané oblasti považovány za základní (klasické) a s texty, které jsou obrazem současné doby o výsledcích bádání. Dále umět zběžně prolistovat a identifikovat pasáže, které jsou v kontextu práce podstatné. Vedení dokumentace o přečtených titulech a pořizování osobních záznamů a poznámek.

Verze z 10. 6. 2016, 13:08

V čem jsou odborné texty jiné než ostatní

K četbě přistupujeme aktivně nebo pasivně. V případě pasivního čtení jde o odpočinkovou beletrii s jednoduchou zápletkou, která nás ve volném čase pobaví. Naopak odborná literatura je nástrojem spolupráce a komunikace mezi badateli a odborníky, kteří rozvíjejí určitý obor lidského poznání. Při studiu odborné literatury musíme textu a problému porozumět a zároveň musíme číst efektivně (účinně). Porozumět textu znamená umět odpovědět na tři základní otázky:

  1. Jakým problémem se autor zabývá
  2. K jakým závěrům dospěl
  3. O co své závěry opírá.

Jakmile textu rozumíme můžeme přistoupit ke kritickému čtení. Zkoumáme logiku a hodnověrnost argumentů, smysluplnost východisek nebo předpokladů, z nichž autor vychází. Efektivnost četby se vyznačuje obeznámením se s texty, které jsou v dané oblasti považovány za základní (klasické) a s texty, které jsou obrazem současné doby o výsledcích bádání. Dále umět zběžně prolistovat a identifikovat pasáže, které jsou v kontextu práce podstatné. Vedení dokumentace o přečtených titulech a pořizování osobních záznamů a poznámek.