Hlasové systémy: Porovnání verzí

Řádek 4: Řádek 4:
  
 
==Pojem rozpoznání hlasu==
 
==Pojem rozpoznání hlasu==
Rozpoznání hlasu znamená další možnou komunikaci s počítači. Počítač zde musí zachytit a rozpoznat hlas uživatele a pomocí různých slovníků pochopit a vykonat zadaný příkaz. Rozpoznání hlasu jedné osoby je vceklu jednoduché, ale vytvořit systém, který vezme v potaz několik tisíc možných hlasů, emoce, intonaci či rychlost řeči, už tak snadný není. Nynější myšlenkou je nesoustředit se na slova, ale na jednotlivé fonémy. V Evropě je v každém jazyce rozpětí fonémů zhruba 30 - 60. Z nich se vytváří naprostá většina slov. Dále jsou pak hlásky znělé a neznělé, každá je jinak dlouhá a v různých jazycích zní jinak.
+
Rozpoznání hlasu znamená další možnou komunikaci s počítači. Počítač zde musí zachytit a rozpoznat hlas uživatele a pomocí různých slovníků pochopit a vykonat zadaný příkaz. Rozpoznání hlasu jedné osoby je vceklu jednoduché, ale vytvořit systém, který vezme v potaz několik tisíc možných hlasů, emoce, intonaci či rychlost řeči, už tak snadný není. Nynější myšlenkou je nesoustředit se na slova, ale na jednotlivé fonémy. V Evropě je v každém jazyce rozpětí fonémů zhruba 30 - 60. Z nich se vytváří naprostá většina slov. Dále jsou pak hlásky znělé a neznělé, každá je jinak dlouhá a v různých jazycích zní jinak.Mimo různých úrovní jednotlivých fonémů se pak musí řešit i větší úseky jako slova, fráze či věty. Rozeznání hlasu je tedy víceúrovňová problematika.
 +
Průběh rozpoznání hlasu má tři etapy. První je základní zpracování hlasového signálu a řeči. V druhé se rozeznávají jednotlivé fonémy a slova. Ve třetí už jde o samotné porozumění tomu, co chtěl mluvčí říci.

Verze z 22. 1. 2017, 20:22

Využívání hlasových systémů a jejich uplatnění v informační společnosti.

Způsob komunikace mezi lidmi se v posledních letech změnil. Díky vzestupu mobilů můžeme vše potřebné vyřešit, aniž bychom se s danou osobou museli setkat. Firmy používají pro poradny a vůbec i pro vše ostatní (mimo online spojení) také telefonický přístup. Vznikla tak obrovská telefonní centra. Pro usnadnění práce zaměstnancům a usnadnění telefonních cest uživatelům se čím dál víc využívá metody strojového rozpoznávání hlasů. To postupně nahrazuje číslicové volby a zdlouhavé přehazování zakazníka přes různá oddělení při dovolání se na telefonní ustřednu firmy. Rozeznávání hlasu má ale mnohem větší potenciál. V dnešní době už můžeme pomocí hlasu ovládat mobil, televizi, auto i dům. A možnosti se dále rozšiřují.

Pojem rozpoznání hlasu

Rozpoznání hlasu znamená další možnou komunikaci s počítači. Počítač zde musí zachytit a rozpoznat hlas uživatele a pomocí různých slovníků pochopit a vykonat zadaný příkaz. Rozpoznání hlasu jedné osoby je vceklu jednoduché, ale vytvořit systém, který vezme v potaz několik tisíc možných hlasů, emoce, intonaci či rychlost řeči, už tak snadný není. Nynější myšlenkou je nesoustředit se na slova, ale na jednotlivé fonémy. V Evropě je v každém jazyce rozpětí fonémů zhruba 30 - 60. Z nich se vytváří naprostá většina slov. Dále jsou pak hlásky znělé a neznělé, každá je jinak dlouhá a v různých jazycích zní jinak.Mimo různých úrovní jednotlivých fonémů se pak musí řešit i větší úseky jako slova, fráze či věty. Rozeznání hlasu je tedy víceúrovňová problematika. Průběh rozpoznání hlasu má tři etapy. První je základní zpracování hlasového signálu a řeči. V druhé se rozeznávají jednotlivé fonémy a slova. Ve třetí už jde o samotné porozumění tomu, co chtěl mluvčí říci.