Služba e-výpůjčky: Porovnání verzí

 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Poskytování '''služeb e-výpůjčky''' je reakcí knihoven na nástup rozšiřujících se alternativ k tištěné knize – e-knihám a dalším elektronicky dostupným dokumentům.
+
Poskytování '''služeb e-výpůjčky''' je reakcí knihoven na nástup rozšiřujících se alternativ k tištěné knize – e-knihám a dalším elektronicky dostupným dokumentům. Definice pojmu e-výpůjčka se liší od definice výpůjček knih tištěných. Lze ji definovat spíše jako „díla určená k volnému užití, což jsou díla, k jejichž zpřístupnění dal autor souhlas, nebo díla, kde od smrti autora či dalšího tvůrce uplynula zákonná lhůta pro možnost volného zveřejnění“.(Modřanská, 2017, str. 12) Tato díla si lze půjčovat prostřednictvím stahování z webových stránek knihovny, nebo si je půjčovat v konkrétní knihovně fyzicky, tzn. společně se zařízením určeným ke čtení.
 
 
== Pojem e-výpůjčka ==
 
Definice pojmu e-výpůjčka se liší od definice výpůjček knih tištěných. Lze ji definovat spíše jako „díla určená k volnému užití, což jsou díla, k jejichž zpřístupnění dal autor souhlas, nebo díla, kde od smrti autora či dalšího tvůrce uplynula zákonná lhůta pro možnost volného zveřejnění“.(Modřanská, 2017, str. 12) Tato díla si lze půjčovat prostřednictvím stahování z webových stránek knihovny, nebo si je půjčovat v konkrétní knihovně fyzicky, tzn. společně se zařízením určeným ke čtení.
 
  
 
== Půjčování ==
 
== Půjčování ==
Řádek 27: Řádek 24:
  
  
== Reference ==
+
==Zdroj==
 +
Článek vychází z:
 +
MODŘANSKÁ, Gabriela. Popis a evaluace projektu nové služby e-výpůjčky v Městské knihovně Úvaly [online]. 2017 [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/176591. Vedoucí práce Radka Johnová.
 +
==Odkazy==
 +
===Reference ===
 
<references />
 
<references />
  
== Použité zdroje ==
+
=== Použité zdroje ===
HÁJKOVÁ, Zuzana. E-knihy v knihovnách [online]. In: . [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: http://docplayer.cz/16288030-E-knihy-v-knihovnach-zuzana-hajkova-jihoceska-vedecka-knihovna-v-ceskych-budejovicich-hajkova-cbvk-cz.html
+
* HÁJKOVÁ, Zuzana. E-knihy v knihovnách [online]. In: . [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: http://docplayer.cz/16288030-E-knihy-v-knihovnach-zuzana-hajkova-jihoceska-vedecka-knihovna-v-ceskych-budejovicich-hajkova-cbvk-cz.html
https://wikisofia.cz/wiki/P%C5%AFj%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_e-knih_v_%C4%8CR
+
* MODŘANSKÁ, Gabriela. Popis a evaluace projektu nové služby e-výpůjčky v Městské knihovně Úvaly [online]. 2017 [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/176591. Vedoucí práce Radka Johnová.
 
+
* SUDOVÁ, Miroslava. E-Knihy a zkušenosti knihoven. Inflow [online]. 2011 [cit. 2018-01-14]. ISSN 1802–9736. Dostupné z: http://www.inflow.cz/eknihy-zkusenosti-knihoven
MODŘANSKÁ, Gabriela. Popis a evaluace projektu nové služby e-výpůjčky v Městské knihovně Úvaly [online]. 2017 [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/176591. Vedoucí práce Radka Johnová.
+
* ''Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou'' [online]. 9. 4. 2015 [cit. 2018-01-14]. Dostupné z: http://ebookexpert.cz/vypujcovani-e-knih-z-knihovny-v-cr-realitou/
 
 
SUDOVÁ, Miroslava. E-Knihy a zkušenosti knihoven. Inflow [online]. 2011 [cit. 2018-01-14]. ISSN 1802–9736. Dostupné z: http://www.inflow.cz/eknihy-zkusenosti-knihoven
 
 
 
''Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou'' [online]. 9. 4. 2015 [cit. 2018-01-14]. Dostupné z: http://ebookexpert.cz/vypujcovani-e-knih-z-knihovny-v-cr-realitou/
 
 
 
== Článek vychází z: ==
 
MODŘANSKÁ, Gabriela. Popis a evaluace projektu nové služby e-výpůjčky v Městské knihovně Úvaly [online]. 2017 [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/176591. Vedoucí práce Radka Johnová.
 
  
 
== Klíčová slova ==
 
== Klíčová slova ==

Aktuální verze z 26. 1. 2018, 13:58

Poskytování služeb e-výpůjčky je reakcí knihoven na nástup rozšiřujících se alternativ k tištěné knize – e-knihám a dalším elektronicky dostupným dokumentům. Definice pojmu e-výpůjčka se liší od definice výpůjček knih tištěných. Lze ji definovat spíše jako „díla určená k volnému užití, což jsou díla, k jejichž zpřístupnění dal autor souhlas, nebo díla, kde od smrti autora či dalšího tvůrce uplynula zákonná lhůta pro možnost volného zveřejnění“.(Modřanská, 2017, str. 12) Tato díla si lze půjčovat prostřednictvím stahování z webových stránek knihovny, nebo si je půjčovat v konkrétní knihovně fyzicky, tzn. společně se zařízením určeným ke čtení.

Půjčování

Knihovna k výpůjčce díla pouze zprostředkovává, sama uzavírá smlouvu s komerční firmou. Tento proces je tedy založen na spolupráci firmy a knihovny, včetně uživatele knihovny. Ten tvoří podstatnou koncovou část tohoto procesu, protože knihovna zde vystupuje pouze jako prostředník – tudíž uživatel knihovny si knihy půjčuje přímo od komerční firmy. Čtenář, který je v knihovně registrovaný, má možnost přes své uživatelské konto zdarma přes svou knihovnu tyto e-výpůjčky stahovat. Vše je prostřednictvím OPAC katalogu knihovny, přes které pak knihovna e-výpůjčky hradí dodavateli (firmě). Důležitou vazbou pro knihovnu je vazba mezi uživatelem knihovny, jeho informační potřebou a jeho informačním požadavkem. Knihovna bez tohoto vztahu nemůže nové služby zavádět. Čtenář se ke svému účtu přihlašuje pomocí e-mailové adresy, čísla čtenářského průkazu, nebo vlastního čísla, které mu je přiděleno k přístupu do systému. Ke stažení vybraného dokumentu do svého zařízení nepotřebuje kromě přihlášení a schválení podmínek e-výpůjček nic jiného.

Marketing

Veřejné knihovny z hlediska marketingu mají jako další neziskové organizace místo i pro své uživatele, tzn. jsou ve středu samotného prodeje a téměř jako součást výrobku. Nejedná se pouze o uživatele, nicméně zřizovatel nahlíží i na pracovníky instituce jako jeho součást. Míra spokojenosti uživatelů knihovny totiž přímo závisí s kvalitou pracovníků knihovny.

Marketingová strategie uplatňovaná v knihovně tvoří základ celé organizace. Nabídku určuje nejen pracovník knihovny, ale přání a potřeby uživatelů. Je proto velmi důležité věnovat marketingu v knihovnách velkou pozornost.

Legislativní rámec

Knihovna je povinna se řídit zákonem o půjčování dokumentů (č. 121/2000 Sb., o právu autorském).[1] Podle tohoto zákona má právo knihovna poskytovat pouze dokumenty, ke kterým má knihovní licenci, smluvní licenci nebo je to dílo určené k volnému užití.

Historie e-výpůjček

Beletristické knihy zatím nepatří mezi běžně poskytované služby, ty zatím tvoří e-výpůjčky publikací odborného charakteru, závěrečných prací a jiných odborných dokumentů. Je to způsobeno hlavně faktem, že e-výpůjčky tohoto charakteru u nás poskytují hlavně vysoké školy. Veřejná knihovna může použít zatím jen dvě možné varianty pro zprostředkování výpůjčky elektronické knihy beletrie, platformu eReading a portál Flexibooks. Poprvé se tato možnost veřejného půjčování beletrie objevuje v roce 2013, kdy firma eReading s.r.o. nabídla možnost komerčních výpůjček knihovnám. První knihovnou byla Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích. V současnosti nabízí možnost beletristických výpůjček 59 veřejných knihoven.

Zabezpečení e-výpůjček

DRM (Digital Rights Management – správa digitálních práv) je způsob, jakým lze elektronické knihy kontrolovat nebo omezovat jejich užívání. Limituje počet kopírování a tištění, stanovuje se na zařízení, IP adresu nebo jiné údaje uživatele. Jeho rozsah určuje nakladatel.[2]

Zařízení

Uživatelé eReading.cz mají na výběr ze dvou dostupných možností, jak s e-výpůjčkami nakládat. První variantou je vlastnictví mobilního telefonu nebo tabletu s iOS nebo Android operačním systémem, druhá užívání čtečky přímo od eReading.cz – eReading START 2, 3, 4 Touch Light. K používání mobilního telefonu je třeba si stáhnout aplikaci, která propojí uživatele s portálem eReading.cz, až následně pak čtenář uvidí možnost e-výpůjček a jejich seznam. Čtečky přímo jsou vybaveny funkcí přihlášení k účtu uživatele na eReading.cz, své výpůjčky pak nalezne přímo ve svém zařízení.


Zdroj

Článek vychází z: MODŘANSKÁ, Gabriela. Popis a evaluace projektu nové služby e-výpůjčky v Městské knihovně Úvaly [online]. 2017 [cit. 2018-01-13]. Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/176591. Vedoucí práce Radka Johnová.

Odkazy

Reference

  1. ČESKÁ REPUBLIKA. Autorský zákon 2017: aktuální úplné znění (zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském). In: . 2017. Dostupné také z: http://www.pracepropravniky.cz/zakony/autorsky-zakon-o-pravu-autorskem-uplne-znen
  2. Krátce o DRM [online]. 2016 [cit. 2018-01-14]. Dostupné z: http://www.databook.cz/DRM

Použité zdroje

Klíčová slova

e-výpůjčky, e-knihy, knihovna, služba

Související články

Elektronická čtečka knih

Elektronická kniha