Šablona:Článek týdne/2020/04: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Slovo '''steganografie''' má svůj původ v řečtině, ve slovech stegos „skrytý“ a grafia „psaní“, čili „skryté psaní“ („cover writin…“)
 
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Slovo '''steganografie''' má svůj původ v řečtině, ve slovech stegos „skrytý“ a grafia „psaní“, čili „skryté psaní“ („cover writing“). Jedná se o odnož [[kryptografie]] a dříve byly steganografické postupy za kryptografii přímo označovány. Mezi oběma obory je však pevně stanovený rozdíl. Cílem steganografie je ukrýt zprávu ([[informace|informaci]], data) tam, kde by ji nikdo nečekal, a zároveň tak, aby její přítomnost nebyla detekována. Síla této komunikace závisí na jejím utajení, a proto zachycení skryté zprávy tak prakticky znamená její prolomení. Aby ani v tom případě nedošlo k prozrazení obsahu zprávy, zpravidla se kombinuje s dalšími metodami [[šifrování]].
+
Slovo '''[[Steganografie|steganografie]]''' má svůj původ v řečtině, ve slovech stegos „skrytý“ a grafia „psaní“, čili „skryté psaní“ („cover writing“). Jedná se o odnož [[kryptografie]] a dříve byly steganografické postupy za kryptografii přímo označovány. Mezi oběma obory je však pevně stanovený rozdíl. Cílem steganografie je ukrýt zprávu ([[informace|informaci]], data) tam, kde by ji nikdo nečekal, a zároveň tak, aby její přítomnost nebyla detekována. Síla této komunikace závisí na jejím utajení, a proto zachycení skryté zprávy tak prakticky znamená její prolomení. Aby ani v tom případě nedošlo k prozrazení obsahu zprávy, zpravidla se kombinuje s dalšími metodami [[šifrování]].
  
 
''Z oboru [[Portál:Informační studia a knihovnictví|Informační studia a knihovnictví]].''
 
''Z oboru [[Portál:Informační studia a knihovnictví|Informační studia a knihovnictví]].''
  
 
''Podívejte se také na předchozí [[Wikisofia:Článek týdne|články týdne]].''
 
''Podívejte se také na předchozí [[Wikisofia:Článek týdne|články týdne]].''

Aktuální verze z 25. 1. 2020, 20:56

Slovo steganografie má svůj původ v řečtině, ve slovech stegos „skrytý“ a grafia „psaní“, čili „skryté psaní“ („cover writing“). Jedná se o odnož kryptografie a dříve byly steganografické postupy za kryptografii přímo označovány. Mezi oběma obory je však pevně stanovený rozdíl. Cílem steganografie je ukrýt zprávu (informaci, data) tam, kde by ji nikdo nečekal, a zároveň tak, aby její přítomnost nebyla detekována. Síla této komunikace závisí na jejím utajení, a proto zachycení skryté zprávy tak prakticky znamená její prolomení. Aby ani v tom případě nedošlo k prozrazení obsahu zprávy, zpravidla se kombinuje s dalšími metodami šifrování.

Z oboru Informační studia a knihovnictví.

Podívejte se také na předchozí články týdne.