Apple: Porovnání verzí

m
 
(Není zobrazeno 19 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
 
[[Soubor:Apple store fifth avenue.jpg|náhled|vpravo|Pobočka Apple Store na Páté Avanue]]
 
[[Soubor:Apple store fifth avenue.jpg|náhled|vpravo|Pobočka Apple Store na Páté Avanue]]
'''Apple''' je americká počítačová společnost, která byla založena 1. dubna roku 1976 a to '''Stevem Jobsem, Stephenem Wozniakem''' a '''Ronaldem Waynem'''. Firma se specializuje na hardware a software a její nejznámějšími produkty jsou '''Mac''' počítače a mobilní telefony '''Iphon'''y. Nejvýznamější úspěch zažila již na svém začátku v 70. letech 20. století, když jako první poskytla první osobní počítače. Od roku 2011 zastává post CEO '''Tim Cook''', ve své nové funkci nahradil, vizionáře a zakladatele Applu, Steva Jobse. Od roku 2013 je Apple nejhodnotnější značkou.
+
'''Apple''' je americká počítačová společnost, která byla založena 1. dubna roku 1976 a to [[Steve Jobs|Stevenem Jobsem]], [[Steve Wozniak|Stephenem Wozniakem]] a [[Ronaldem Waynem]]. Firma se specializuje na hardware a software a její nejznámějšími produkty jsou '''Mac''' počítače a mobilní telefony '''Iphony'''. Nejvýznamnější úspěch zažila již na svém začátku v 70. letech 20. století, když jako první poskytla první osobní počítače. Od roku 2011 zastává post CEO [[Tim Cook]], ve své nové funkci nahradil, vizionáře a zakladatele Applu, Steva Jobse. Od roku 2013 je Apple nejhodnotnější značkou.
 
==Historie==
 
==Historie==
 
===Založení===
 
===Založení===
'''Apple Inc.''' je americká firma sídlící ve městě Cupertino v Kalifornii poblíž Silicon Valley. Byla založena 1. dubna roku 1976 Stevem Jobsem, Stephnem Wozniakem a Ronaldem Wynem. Celý projekt vytvoření prvního Mackintoshe odstartoval v garáži Steva Jobse, z peněz vytěžených z prodeje Jobsova Volkswagenu a Wozniakovi programovatelné kalkulačky, což trojici vyneslo okolu $1 400. Z tohoto výtěžku bylo ručně vyrobeno prvních přibližně 100 Mac počítačů, tzv. '''Apple I'''.
+
'''Apple Inc.''' je americká firma sídlící ve městě Cupertino v Kalifornii poblíž Silicon Valley. Byla založena 1. dubna roku 1976 Stevem Jobsem, Stephnem Wozniakem a Ronaldem Wynem. Celý projekt vytvoření prvního Mackintoshe odstartoval v garáži Steva Jobse, z peněz vytěžených z prodeje Jobsova Volkswagenu a Wozniakovi programovatelné kalkulačky, což trojici vyneslo okolo $1 400. Z tohoto výtěžku bylo ručně vyrobeno prvních přibližně 100 Mac počítačů, tzv. '''Apple I'''.
 +
 
 
===Apple I===
 
===Apple I===
'''Apple I''' je první volně dostupný osobní počítač vytvořen firmou Apple Computer. Na jeho vzniku se v roce 1971 podílel, tehdy šestnáctiletý, Steve Jobs a dvacetijednaletý Stephen Wozniak. První zakázka proběhla s firmou The Byte Shop - jednalo se o objednávku 50 kompletně sestavených počítačů, kdy The Byte shop nabídl $500.  
+
'''Apple I''' je první volně dostupný osobní počítač vytvořen firmou Apple Computer. Na jeho vzniku se v roce 1971 podílel, tehdy šestnáctiletý, Steve Jobs a jednadvacetiletý Stephen Wozniak. První zakázka proběhla s firmou The Byte Shop - jednalo se o objednávku 50 kompletně sestavených počítačů, kdy The Byte shop nabídl $500 za jeden kus.  
 
V dubnu roku 1976 byl představen na exhibici Homebrew Computer Club v městě Los Altos v Kalifornii.
 
V dubnu roku 1976 byl představen na exhibici Homebrew Computer Club v městě Los Altos v Kalifornii.
 
Maloobchodní cena Apple I s 4kB RAM a mikroprocesorem 6502 činila $500.
 
Maloobchodní cena Apple I s 4kB RAM a mikroprocesorem 6502 činila $500.
 +
 
===Apple II===
 
===Apple II===
Zatímco je Apple I všeobecně považován za první volně dostupný osobní počítač, '''Apple II''', který vychází z Apple I, je prvním mikropočítačem a zároveň prvním počítačem, který byl sériově vyráběn. Tvůrem '''Apple II''' by Stephen Wotniak. První verze '''Apple II'''se dostala na trh v roce 1977 a obsahovala mikroprocesor MOS Technology 6502, 4kG RAM paměti a podporu programovacího jazyka Integer BASIC. Postupně byly vytvořeny další verze s označením: '''II Plus, IIe, IIc a IIGS''', které byly rozšířené o programovací jazyky, velikost karty RAM paměti aj.
+
Zatímco je Apple I všeobecně považován za první volně dostupný osobní počítač, '''Apple II''', který vychází z Apple I, je prvním mikropočítačem a zároveň prvním počítačem, který byl sériově vyráběn. Tvůrem '''Apple II''' byl Stephen Wotniak. První verze '''Apple II'''se dostala na trh v roce 1977 a obsahovala mikroprocesor MOS Technology 6502, 4kG RAM paměti a podporu programovacího jazyka Integer BASIC. Postupně byly vytvořeny další verze s označením: '''II Plus, IIe, IIc a IIGS''', které byly rozšířené o programovací jazyky, velikost karty RAM paměti aj.
 +
 
 
===Macintosh===
 
===Macintosh===
Je původní souhrné označení Apple rodiny ososobních počítačů, které dnes nazýváme zkráceně '''Mac'''. Název vychází z odrůdy jablek ''Mcintosh''.
+
Je původní souhrné označení Apple rodiny osobních počítačů, které dnes nazýváme zkráceně '''Mac'''. Název vychází z odrůdy jablek ''Mcintosh''.
 +
 
 
===Apple bez Steva Jobse===
 
===Apple bez Steva Jobse===
V 90. letech 20. stoltí byl Steve Jobs ze společnosti Apple vyhozen kvůli ideovým neshodám. Firmu poté postihl úpadek. <ref>Apple. In: Wikipedie [online]. Florida, 2001 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apple</ref> Microsoft s operačním systémem Windows značně převálcoval Apple hlavně díky nižší ceně.
+
V 90. letech 20. století byl Steve Jobs ze společnosti Apple vyhozen kvůli ideovým neshodám. Firmu poté postihl úpadek. <ref>Apple. In: Wikipedie [online]. Florida, 2001 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apple</ref> Microsoft s operačním systémem Windows značně převálcoval Apple hlavně díky nižší ceně.
  
 
===Návrat Steva Jobse do Applu===
 
===Návrat Steva Jobse do Applu===
Řádek 20: Řádek 24:
 
===Rozkvět v 21. století===
 
===Rozkvět v 21. století===
 
[[Soubor:Tim_Cook_WWDC_2012.jpg|náhled|vpravo| Tim Cook na postu CEO společnosti Apple od roku 2011]]
 
[[Soubor:Tim_Cook_WWDC_2012.jpg|náhled|vpravo| Tim Cook na postu CEO společnosti Apple od roku 2011]]
Apple v roce 2001 uvedl operační systém '''Mac OS X'''. Roku 2006 společnost přešla k užívání '''Intel''' čipů ve všch svých počítačových zařízeních. Začátek současného současný úspěch značky Apple nastal. v roce 2007 s uvedením hudebního přehrávače '''iPod'''ů na trh. V souvislosti s vydáním iPodu došlo k uvědomění, že firma už se nezabývá pouze počítači, a tudíž bylo relevantní, aby byla přejmenována  z Apple Computer Inc. na '''Apple Inc'''. Úspěch a rozkvět následně stoupal s úvedením '''iPad'''ů a '''iPhon'''ů. Roku 2013 se Apple stal '''nejhodnotnější značkou''' světa a doposud jí zůstává. Nástupce Steva Jobse, '''Tim Cook''' představil roku 2014 '''Apple Watch'''. V roce 2016 byl uveden nový operační systém '''macOS Sierra'''.
+
Apple v roce 2001 uvedl operační systém '''Mac OS X'''. Roku 2006 společnost přešla k užívání '''Intel''' čipů ve všech svých počítačových zařízeních. Začátek současného úspěchu značky Apple nastal v roce 2007 s uvedením hudebního přehrávače '''iPod'''ů na trh. V souvislosti s vydáním iPodu došlo k uvědomění, že firma už se nezabývá pouze počítači, a tudíž bylo relevantní, aby byla přejmenována  z Apple Computer Inc. na '''Apple Inc'''. Úspěch a rozkvět následně stoupal s úvedením '''iPad'''ů a '''iPhon'''ů. Roku 2013 se Apple stal '''nejhodnotnější značkou''' světa a doposud jí zůstává. Nástupce Steva Jobse, '''Tim Cook''' představil roku 2014 '''Apple Watch'''. V roce 2016 byl uveden nový operační systém '''macOS Sierra'''.
  
 
==Steve Jobs==
 
==Steve Jobs==
 
[[Soubor:6216457030 2cf0aff09d b.jpg|náhled|vpravo|Steve Jobs]]
 
[[Soubor:6216457030 2cf0aff09d b.jpg|náhled|vpravo|Steve Jobs]]
Celým jménem '''Steven Paul Jobs''', byl zakladatel a výkonný ředitel, jedné z neprospěšnější firmy současnosti, '''Applu'''. Narodil se 24. únorora 1955 v San Francisku a zemřel 5. října 2011 v Palo Alto. Krátce před svou smrtí, 25.března 2011, rezignoval na svůj post CEO Apple. Steve Jobs v dnešní době představuje nejvýznamější osobnost počítačového průmyslu za poslední čtyři desetiletí. <ref>Steve Jobs. In: Osobnosti [online]. Tiscali Media, 1996 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.financnici.cz/steve-jobs</ref>
+
Celým jménem [[Steve Jobs|Steven Paul Jobs]], byl zakladatel a výkonným ředitelem, jedné z neprospěšnější firmy současnosti, '''Applu'''. Narodil se 24. únorora 1955 v San Francisku a zemřel 5. října 2011 v Palo Alto. Krátce před svou smrtí, 25.března 2011, rezignoval na svůj post CEO společnosti Apple. Steve Jobs v dnešní době představuje nejvýznamější osobnost počítačového průmyslu za poslední čtyři desetiletí. <ref>Steve Jobs. In: Osobnosti [online]. Tiscali Media, 1996 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.financnici.cz/steve-jobs</ref>
  
 
== Další významné osobnosti ==
 
== Další významné osobnosti ==
* [[Stephen Wozniak]]
+
* [[Steve Wozniak]]
* Ronald Wayne
+
* [[Ronald Wayne]]
* Tim Cook
+
* [[Tim Cook]]
 
==Produkty==
 
==Produkty==
 
Pro všechny produkty značky '''Apple''' je typický ''lehký a čistý'' design. Logo společnosti nese podobu nakousnutého jablka a existuje spouta legend, s jakou myšlenkou bylo dané logo vytvořeno.
 
Pro všechny produkty značky '''Apple''' je typický ''lehký a čistý'' design. Logo společnosti nese podobu nakousnutého jablka a existuje spouta legend, s jakou myšlenkou bylo dané logo vytvořeno.
 
[[Soubor:5578548435_17906fd385_b.jpg|náhled|vpravo|Logo společnosti Apple]]
 
[[Soubor:5578548435_17906fd385_b.jpg|náhled|vpravo|Logo společnosti Apple]]
[[Soubor:apple-iphone-smartphone-desk (kopie).jpg|náhled|vpravo|Typický lehký a svěží design Apple produktů si uživatelé nemohou vynachválit]]
+
[[Soubor:apple-iphone-smartphone-desk (kopie).jpg|náhled|vpravo|Typický lehký a svěží design Apple produktů]]
 
===Mac===
 
===Mac===
 
'''Mac''' je souhrné označení pro osobní počítače firmy Apple, mezi které se řadí přenosné počítače '''MacBook'''y a '''iMac'''y počítače nesoucí označení '',,all in one"'', tedy ,,vše v jednom", kdy je počítač zabudován v monitoru. Písmeno ,,i" v názvu představovalo zkratku pro internet. První model '''iMac'''u byl uveden do prodeje v roce 1998.
 
'''Mac''' je souhrné označení pro osobní počítače firmy Apple, mezi které se řadí přenosné počítače '''MacBook'''y a '''iMac'''y počítače nesoucí označení '',,all in one"'', tedy ,,vše v jednom", kdy je počítač zabudován v monitoru. Písmeno ,,i" v názvu představovalo zkratku pro internet. První model '''iMac'''u byl uveden do prodeje v roce 1998.
Řádek 53: Řádek 57:
  
 
=== Apple versus Samsung ===
 
=== Apple versus Samsung ===
V roce 2012 proběhl v Kalifornii soud Apple versus Samsung.Soud rozhodl, že Samsung kopíroval produkty a patenty společnosti Apple a udělil společnosti Samsung k úhradě pokutu v hodnotě 900 milionů dolarů.<ref>Apple vyhrál soud roku a pro Samsung to bude drahé. In: Mobilmania [online]. CN Invest a.s [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/clanky/apple-vyhral-soud-roku-a-pro-samsung-to-bude-drahe/sc-3-a-1321390/default.aspx</ref> Obě společnosti se obrat odvolali. Samsung nesouhlasil s tvrzením, že kopíruje. Apple zase trval na zákazu daného produktu Samsungu, který je již dle vizuálu jasnou kopií iPhonů. Soudní proces odvolání ale mohl nastat až v roce 2014 z důvodu chyby výpočtu částky odškodnění.<ref>První soudní proces Apple vs. Samsung bude pokračovat. Obě strany se odvolaly. In: Jablíčkář [online]. [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://jablickar.cz/prvni-soudni-proces-apple-vs-samsung-bude-pokracovat-obe-strany-se-odvolaly/</ref> Květnový soud nakonec rozhodl, že společnosti navzájem na svých produktech užily prvky patentů Applu a Samsungu - tedy, že nejen Samsung užil patentované prvky Applu, ale i naopak, Apple na svých produktech promítl prvky patentované společností Samsung. Spolčnosti se navzájem museli odškodnit peněžní částkou. <ref>Apple a Samsung opět u soudu. Odškodné si zaplatí navzájem. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/apple-a-samsung-opet-u-souduv-kalifornii-ffe-/mob_tech.aspx?c=A140503_025915_mob_tech_jm</ref> Současně poslední soud Apple versus Samsung proběhl v lednu 2016. Vleklé soudy v líčení Apple a Samsung, nakonec vyvrcholily rozhodnutím soudu, že některé modely firmy Samsung budou stažené z prodeje na území USA. <ref>Apple vyhrál další soud. Mnohé smartphony můžou zmizet z trhu. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/samsung-vs-apple-zakaz-prodeje-dzl-/mob_tech.aspx?c=A160120_155242_mob_tech_oma</ref><br />
+
V roce 2012 proběhl v Kalifornii soud Apple versus Samsung. Soud rozhodl, že Samsung kopíroval produkty a patenty společnosti Apple a udělil společnosti Samsung k úhradě pokutu v hodnotě 900 milionů dolarů.<ref>Apple vyhrál soud roku a pro Samsung to bude drahé. In: Mobilmania [online]. CN Invest a.s [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/clanky/apple-vyhral-soud-roku-a-pro-samsung-to-bude-drahe/sc-3-a-1321390/default.aspx</ref> Obě společnosti se obratem odvolaly. Samsung nesouhlasil s tvrzením, že kopíruje. Apple zase trval na zákazu daného produktu Samsungu, který je již dle vizuálu jasnou kopií iPhonů. Soudní proces odvolání ale mohl nastat až v roce 2014 z důvodu chyby výpočtu částky odškodnění.<ref>První soudní proces Apple vs. Samsung bude pokračovat. Obě strany se odvolaly. In: Jablíčkář [online]. [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://jablickar.cz/prvni-soudni-proces-apple-vs-samsung-bude-pokracovat-obe-strany-se-odvolaly/</ref> Květnový soud nakonec rozhodl, že společnosti navzájem na svých produktech užily prvky patentů Applu a Samsungu - tedy, že nejen Samsung užil patentované prvky Applu, ale i naopak, Apple na svých produktech promítl prvky patentované společností Samsung. Společnosti se navzájem musely odškodnit peněžní částkou. <ref>Apple a Samsung opět u soudu. Odškodné si zaplatí navzájem. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/apple-a-samsung-opet-u-souduv-kalifornii-ffe-/mob_tech.aspx?c=A140503_025915_mob_tech_jm</ref> Současně poslední soud Apple versus Samsung proběhl v lednu 2016. Vleklé soudy v líčení Apple a Samsung, nakonec vyvrcholily rozhodnutím soudu, že některé modely firmy Samsung budou stažené z prodeje na území USA. <ref>Apple vyhrál další soud. Mnohé smartphony můžou zmizet z trhu. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/samsung-vs-apple-zakaz-prodeje-dzl-/mob_tech.aspx?c=A160120_155242_mob_tech_oma</ref><br />
  
 
===Kauza BendGate===
 
===Kauza BendGate===
Nebo-li kauza ohnutých iPhonů (týká se iPhone verze 6 Plus). Web OneOfTheNine v průběhu vydání iPhonů osmé generace na trh zaznamenal znepokojivé informace od Apple zákazníků o ohnutých iPhonech. Společnost Apple v listopadu roku 2014 přiznala, že má nahlášeno 9 případů, kdy skutečně došlo k nevratnému ohnututí a nespokojivé informace o stovkách takovýchto případů smetla ze stolu jakožto lež, která má pomluvit její výrobek. Přesto byl prý zaznamenán nárust bezdůvodného vracení tohoto produktu. <ref>One of the Nine: Toto je 139 z 9 neúmyslně ohnutých iPhone 6 Plus!. In: Letem Světem Applem [online]. 2011 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.letemsvetemapplem.eu/2014/10/21/one-of-the-nine-toto-je-139-z-9-neumyslne-ohnutych-iphone-6-plus/</ref>  <ref>Kauza ohnutých iPhonů je zřejmě vážnější, než Apple navenek připouští. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/kauza-ohnutych-iphonu-je-vaznejsi-d5f-/iphone.aspx?c=A141106_132000_iphone_ram</ref>
+
Nebo-li kauza ohnutých iPhonů (týká se iPhone verze 6 Plus). Web OneOfTheNine v průběhu vydání iPhonů osmé generace na trh zaznamenal znepokojivé informace od Apple zákazníků o ohnutých iPhonech. Společnost Apple v listopadu roku 2014 přiznala, že má nahlášeno 9 případů, kdy skutečně došlo k nevratnému ohnutí, a znepokojivé informace o stovkách takovýchto případů smetla ze stolu jakožto lež, která má pomluvit její výrobek. Přesto byl prý zaznamenán nárust bezdůvodného vracení tohoto produktu. <ref>One of the Nine: Toto je 139 z 9 neúmyslně ohnutých iPhone 6 Plus!. In: Letem Světem Applem [online]. 2011 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.letemsvetemapplem.eu/2014/10/21/one-of-the-nine-toto-je-139-z-9-neumyslne-ohnutych-iphone-6-plus/</ref>  <ref>Kauza ohnutých iPhonů je zřejmě vážnější, než Apple navenek připouští. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/kauza-ohnutych-iphonu-je-vaznejsi-d5f-/iphone.aspx?c=A141106_132000_iphone_ram</ref>
  
 
=== Apple versus Nokia ===
 
=== Apple versus Nokia ===
Řádek 77: Řádek 81:
 
Apple, Steve Jobs, Stephen Wozniak, Macintosh, Mac, iMac, iPhone, iPad, iPod, Apple Watch
 
Apple, Steve Jobs, Stephen Wozniak, Macintosh, Mac, iMac, iPhone, iPad, iPod, Apple Watch
  
[[Kategorie:Informační studia a knihovnictví]][[Kategorie:Hesla ke zpracování UISK]]
+
[[Kategorie:Informační studia a knihovnictví]] [[Kategorie:Informační technologie, knihovnické technologie]][[Kategorie:Články k ověření učitelem Souček M]]

Aktuální verze z 2. 4. 2017, 18:10

Pobočka Apple Store na Páté Avanue

Apple je americká počítačová společnost, která byla založena 1. dubna roku 1976 a to Stevenem Jobsem, Stephenem Wozniakem a Ronaldem Waynem. Firma se specializuje na hardware a software a její nejznámějšími produkty jsou Mac počítače a mobilní telefony Iphony. Nejvýznamnější úspěch zažila již na svém začátku v 70. letech 20. století, když jako první poskytla první osobní počítače. Od roku 2011 zastává post CEO Tim Cook, ve své nové funkci nahradil, vizionáře a zakladatele Applu, Steva Jobse. Od roku 2013 je Apple nejhodnotnější značkou.

Historie

Založení

Apple Inc. je americká firma sídlící ve městě Cupertino v Kalifornii poblíž Silicon Valley. Byla založena 1. dubna roku 1976 Stevem Jobsem, Stephnem Wozniakem a Ronaldem Wynem. Celý projekt vytvoření prvního Mackintoshe odstartoval v garáži Steva Jobse, z peněz vytěžených z prodeje Jobsova Volkswagenu a Wozniakovi programovatelné kalkulačky, což trojici vyneslo okolo $1 400. Z tohoto výtěžku bylo ručně vyrobeno prvních přibližně 100 Mac počítačů, tzv. Apple I.

Apple I

Apple I je první volně dostupný osobní počítač vytvořen firmou Apple Computer. Na jeho vzniku se v roce 1971 podílel, tehdy šestnáctiletý, Steve Jobs a jednadvacetiletý Stephen Wozniak. První zakázka proběhla s firmou The Byte Shop - jednalo se o objednávku 50 kompletně sestavených počítačů, kdy The Byte shop nabídl $500 za jeden kus. V dubnu roku 1976 byl představen na exhibici Homebrew Computer Club v městě Los Altos v Kalifornii. Maloobchodní cena Apple I s 4kB RAM a mikroprocesorem 6502 činila $500.

Apple II

Zatímco je Apple I všeobecně považován za první volně dostupný osobní počítač, Apple II, který vychází z Apple I, je prvním mikropočítačem a zároveň prvním počítačem, který byl sériově vyráběn. Tvůrem Apple II byl Stephen Wotniak. První verze Apple IIse dostala na trh v roce 1977 a obsahovala mikroprocesor MOS Technology 6502, 4kG RAM paměti a podporu programovacího jazyka Integer BASIC. Postupně byly vytvořeny další verze s označením: II Plus, IIe, IIc a IIGS, které byly rozšířené o programovací jazyky, velikost karty RAM paměti aj.

Macintosh

Je původní souhrné označení Apple rodiny osobních počítačů, které dnes nazýváme zkráceně Mac. Název vychází z odrůdy jablek Mcintosh.

Apple bez Steva Jobse

V 90. letech 20. století byl Steve Jobs ze společnosti Apple vyhozen kvůli ideovým neshodám. Firmu poté postihl úpadek. [1] Microsoft s operačním systémem Windows značně převálcoval Apple hlavně díky nižší ceně.

Návrat Steva Jobse do Applu

Steve Jobs se do společnosti Apple vrátil v roce 1997. Řada Jobsových inovacích pomohla společnosti nabýt ztracených zisků.

Rozkvět v 21. století

Tim Cook na postu CEO společnosti Apple od roku 2011

Apple v roce 2001 uvedl operační systém Mac OS X. Roku 2006 společnost přešla k užívání Intel čipů ve všech svých počítačových zařízeních. Začátek současného úspěchu značky Apple nastal v roce 2007 s uvedením hudebního přehrávače iPodů na trh. V souvislosti s vydáním iPodu došlo k uvědomění, že firma už se nezabývá pouze počítači, a tudíž bylo relevantní, aby byla přejmenována z Apple Computer Inc. na Apple Inc. Úspěch a rozkvět následně stoupal s úvedením iPadů a iPhonů. Roku 2013 se Apple stal nejhodnotnější značkou světa a doposud jí zůstává. Nástupce Steva Jobse, Tim Cook představil roku 2014 Apple Watch. V roce 2016 byl uveden nový operační systém macOS Sierra.

Steve Jobs

Steve Jobs

Celým jménem Steven Paul Jobs, byl zakladatel a výkonným ředitelem, jedné z neprospěšnější firmy současnosti, Applu. Narodil se 24. únorora 1955 v San Francisku a zemřel 5. října 2011 v Palo Alto. Krátce před svou smrtí, 25.března 2011, rezignoval na svůj post CEO společnosti Apple. Steve Jobs v dnešní době představuje nejvýznamější osobnost počítačového průmyslu za poslední čtyři desetiletí. [2]

Další významné osobnosti

Produkty

Pro všechny produkty značky Apple je typický lehký a čistý design. Logo společnosti nese podobu nakousnutého jablka a existuje spouta legend, s jakou myšlenkou bylo dané logo vytvořeno.

Logo společnosti Apple
Typický lehký a svěží design Apple produktů

Mac

Mac je souhrné označení pro osobní počítače firmy Apple, mezi které se řadí přenosné počítače MacBooky a iMacy počítače nesoucí označení ,,all in one", tedy ,,vše v jednom", kdy je počítač zabudován v monitoru. Písmeno ,,i" v názvu představovalo zkratku pro internet. První model iMacu byl uveden do prodeje v roce 1998.

iPod

iPod je multimediální přehrávač, jehož název je převážně užíván pro Apple rodinu přenosných hudebních MP3 přehrávačů.

iPhone

Iphone je mobilní telefon, poskytující vysoce kvalitní zabudovaný fotoaparát, multimediální přehrávač a internet.

iPad

iPad neboli tablet, je produkt spojující multimediální přehrávač s plnohodnotným počítačem.

Apple Watch

Apple Watch jsou náramkové chytré hodinky s monitorem, který snímá informace o fyzickém stavu uživatele za účelem kotroly jeho zdraví. Hodinky jsou dostupné ve třech řadách: Apple Watch Sport, Apple Watch, Apple Watch Edition.

Kauzy

Apple versus FBI

Jedná se o kauzu, kterou vedla společnost Apple s FBI. Apple odmítl vytvořit software, který by prolomil bezpečnostní systém iOS8 a tudíž pomohl získat informace z iPhonu teroristy Syeda Farooka, který v prosinci roku 2015 spolu se svou ženou zastřelil 14 lidí ve městě San Bernardino. Apple své jednání zdůvodňoval tím, že kdyby se software v budoucnu dostal do špatných rukou následky by byly katastrofální. Nejedná se však o jediný případ, kdy vládní složky žádaly o data uživatelů společnosti Apple. Americká státní bezpečnost se k vyjádřila, že není zcela irelevantní aby uživatelé měli právo na úplné soukromí. [3] [4] [5]

Apple versus Samsung

V roce 2012 proběhl v Kalifornii soud Apple versus Samsung. Soud rozhodl, že Samsung kopíroval produkty a patenty společnosti Apple a udělil společnosti Samsung k úhradě pokutu v hodnotě 900 milionů dolarů.[6] Obě společnosti se obratem odvolaly. Samsung nesouhlasil s tvrzením, že kopíruje. Apple zase trval na zákazu daného produktu Samsungu, který je již dle vizuálu jasnou kopií iPhonů. Soudní proces odvolání ale mohl nastat až v roce 2014 z důvodu chyby výpočtu částky odškodnění.[7] Květnový soud nakonec rozhodl, že společnosti navzájem na svých produktech užily prvky patentů Applu a Samsungu - tedy, že nejen Samsung užil patentované prvky Applu, ale i naopak, Apple na svých produktech promítl prvky patentované společností Samsung. Společnosti se navzájem musely odškodnit peněžní částkou. [8] Současně poslední soud Apple versus Samsung proběhl v lednu 2016. Vleklé soudy v líčení Apple a Samsung, nakonec vyvrcholily rozhodnutím soudu, že některé modely firmy Samsung budou stažené z prodeje na území USA. [9]

Kauza BendGate

Nebo-li kauza ohnutých iPhonů (týká se iPhone verze 6 Plus). Web OneOfTheNine v průběhu vydání iPhonů osmé generace na trh zaznamenal znepokojivé informace od Apple zákazníků o ohnutých iPhonech. Společnost Apple v listopadu roku 2014 přiznala, že má nahlášeno 9 případů, kdy skutečně došlo k nevratnému ohnutí, a znepokojivé informace o stovkách takovýchto případů smetla ze stolu jakožto lež, která má pomluvit její výrobek. Přesto byl prý zaznamenán nárust bezdůvodného vracení tohoto produktu. [10] [11]

Apple versus Nokia

V současné době se rýsuje kauza Apple versus Nokia, o které se zatím mnoho neví. Společnost Nokia však plánuje návrat svých smartphonů na trh. Apple by měl údajně kopírovat 32 patentů společnosti Nokia, které souvisejí jak se softwarem, tak i hardwarem. [12]

Odkazy

Reference

  1. Apple. In: Wikipedie [online]. Florida, 2001 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Apple
  2. Steve Jobs. In: Osobnosti [online]. Tiscali Media, 1996 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.financnici.cz/steve-jobs
  3. Apple přitvrzuje ve vývoji šifrovacích systémů pro své iPhony. In: Web4Trader: Beyond the news [online]. ČTK, 2015 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.web4trader.cz/apple-pritvrzuje-ve-vyvoji-sifrovacich-systemu-pro-sve-iphony/
  4. Apple bojuje za soukromí teroristů a uživatelů. FBI na to šla chytře Zdroj: http://mobil.idnes.cz/apple-proti-fbi-0ga-/iphone.aspx?c=A160219_160929_iphone_oma. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/apple-proti-fbi-0ga-/iphone.aspx?c=A160219_160929_iphone_oma
  5. FBI tlačí na Apple, aby odemkl zabezpečený iPhone, ale samo udělalo chybu. Apple se podvolit nechce. In: Jablíčkář [online]. [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://jablickar.cz/fbi-tlaci-na-apple-aby-odemkl-zabezpeceny-iphone-ale-samo-udelalo-chybu-apple-se-podvolit-nechce/
  6. Apple vyhrál soud roku a pro Samsung to bude drahé. In: Mobilmania [online]. CN Invest a.s [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/clanky/apple-vyhral-soud-roku-a-pro-samsung-to-bude-drahe/sc-3-a-1321390/default.aspx
  7. První soudní proces Apple vs. Samsung bude pokračovat. Obě strany se odvolaly. In: Jablíčkář [online]. [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://jablickar.cz/prvni-soudni-proces-apple-vs-samsung-bude-pokracovat-obe-strany-se-odvolaly/
  8. Apple a Samsung opět u soudu. Odškodné si zaplatí navzájem. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/apple-a-samsung-opet-u-souduv-kalifornii-ffe-/mob_tech.aspx?c=A140503_025915_mob_tech_jm
  9. Apple vyhrál další soud. Mnohé smartphony můžou zmizet z trhu. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/samsung-vs-apple-zakaz-prodeje-dzl-/mob_tech.aspx?c=A160120_155242_mob_tech_oma
  10. One of the Nine: Toto je 139 z 9 neúmyslně ohnutých iPhone 6 Plus!. In: Letem Světem Applem [online]. 2011 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: https://www.letemsvetemapplem.eu/2014/10/21/one-of-the-nine-toto-je-139-z-9-neumyslne-ohnutych-iphone-6-plus/
  11. Kauza ohnutých iPhonů je zřejmě vážnější, než Apple navenek připouští. In: Mobil: iDnes.cz [online]. Praha: Profimedia, Reuters, ČTK, 1999 [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://mobil.idnes.cz/kauza-ohnutych-iphonu-je-vaznejsi-d5f-/iphone.aspx?c=A141106_132000_iphone_ram
  12. Návrat do byznysu znamená i návrat do soudních síní. Nokia žaluje Apple za porušování patentů. In: Mobilmania [online]. CN Invest a.s [cit. 2016-12-30]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/bleskovky/navrat-do-byznysu-znamena-i-navrat-do-soudnich-sini-nokia-zaluje-apple-za-porusovani-patentu/sc-4-a-1336966/default.aspx

Použitá literatura

  • ISAACSON, Walter. Steve Jobs. Vydání druhé. Přeložil Dana ŠIMONOVÁ, přeložil Bronislava BARTOŇOVÁ. Praha: Práh, 2015. ISBN 978-80-7252-588-1.
  • LASHINSKY, Adam. Do nitra společnosti Apple: jak skutečně funguje nejobdivovanější firma světa. Brno: Computer Press, 2013. ISBN 978-80-251-3778-9.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

Apple, Steve Jobs, Stephen Wozniak, Macintosh, Mac, iMac, iPhone, iPad, iPod, Apple Watch