Papyrus Wilbour: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „'''Papyrus Wilbour''' je dokument datovaný do doby vlády Ramesse V., ze kterého lze čerpat informace ohledně novoříšské chrámové ekonomiky a…“)
 
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Papyrus Wilbour''' je dokument datovaný do doby vlády [[Ramesse V.]], ze kterého lze čerpat informace ohledně novoříšské chrámové ekonomiky a hospodářství. Jedná se v podstatě o záznam výnosů několika pozemků na území středního Egypta a jejich spravování. Mezi majiteli těchto pozemků lze najít různé městské i provinční chrámy, ale i vládní instituce (např. královskou pokladnici).<ref>Haring, B. 2009: "Economy", In: Wendrich, W. et al. (ed.), UCLA, Encyclopaedia of Egyptology.</ref>
+
[[Kategorie:Administrativní texty (Egypt)]]
Celkově jsou zde pozemky chrámů rozděleny do několika skupin: první z nich jsou běžné pozemky, které vlastnil každý chrám a které byly pod dohledem státních nebo chrámových úředníků. Dokument se zmiňuje o lidech,  obdělávajících tuto půdu, jejich přesná funkce je ovšem nejistá. Mohlo se jednat o jakési představené pracovních skupin, kteří sami byli kontrolováni státními úředníky, což poukazuje na spjatost chrámového hospodářství se státním. Dotyční úředníci mohli dohlížet i na několik pozemků, dokonce i na pozemky různých chrámů. Nad nimi pak v případě větších chrámů kontroloři, a to většinou z řad písařů.  Dále jsou zde zmiňovány pozemky, které byly ve správě soukromých osob, platících z nich daně. Zdá se, že těmto lidem byla půda přidělována přímo faraonem a její vlastnictví mohlo být dědičné, přesto se však zřejmě nejedná o soukromé vlastnictví, ale spíše o ,,propůjčení“. Dalším jsou zmiňovány malé pozemky, patřící soukromým osobám,  které zřejmě chrámu žádné poplatky neplatily a se svými pozemky dokonce mohly obchodovat. Jedná se především o kněze nebo písaře, pokud by se skutečně jednalo o dohlížitele, mohli by takové pozemky možná dostávat jak odměnu za svou práci. Jsou zde i zmínky, které však nejsou jednoznačně vysvětleny a které by mohly naznačovat, že chrámy mohly pronajímat půdu i jiným chrámům nebo institucím.
 
V další části dokumentu jsou zmiňovány královské pozemky, nacházející se v držení chrámu, které byly však ,,převedeny“ nebo ,,propůjčeny“ vysokým státním úředníkům, aby zajistili jejich obdělávání a kultivaci.
 
O tom, zda tento dokument obsahuje doklad o zdanění půdy chrámů a jejich odvádění poplatků státní správě byly vedeny mnohé diskuse a tento problém nelze jasně rozhodnout, neboť interpretace číselných údajů v papyru Wilbour není jasná. <ref>Janssen, J.J. 1975: "Prolegomena to the study of Egypt´s economic history during the New Kingdom", SAK 3.</ref>
 
 
 
=== Reference ===
 
<references/>
 

Aktuální verze z 18. 2. 2015, 23:05