Odpovědnost poskytovatele informačních služeb: Porovnání verzí

(počáteční editace, budu pokračovat v úpravě a formátování)
 
m
Řádek 1: Řádek 1:
Pod pojmem „poskytovatel informačních služeb“ neboli ISP (Information service provider) najdeme subjekty, které za úplatu poskytují přístup do informační sítě. V evropském prostoru (EU) se této oblasti věnuje směrnice č. 98/34/ES. Ta definuje poskytování informačních služeb jako služby, které jsou objednány uživatelem a jsou poskytovány elektronicky a na dálku.Definice samotného pojmu „poskytovatel informačních služeb“ je právně upravena až ve směrnici 2000/31/ES.
+
Pod pojmem „poskytovatel informačních služeb“ neboli ISP (Information service provider) najdeme subjekty, které za úplatu poskytují přístup do informační sítě. V evropském prostoru (EU) se této oblasti věnuje směrnice č. 98/34/ES. Ta definuje poskytování informačních služeb jako služby, které jsou objednány uživatelem a jsou poskytovány elektronicky a na dálku.Definice samotného pojmu „poskytovatel informačních služeb“ je právně upravena až ve směrnici 2000/31/ES.<ref name:"polcak"> Právo na internetu: spam a odpovědnost ISP / Radim Polčák. - Vyd. 1. - Brno : Computer Press, 2007. - 5, 150 s.: obr.; 23 cm. - (Právo pro denní praxi). -ISBN 978-80-251-1777-4</ref>
 +
 
 +
 
  
 
== Charakteristika ISP ==
 
== Charakteristika ISP ==
 
'''Článek 2 směrnice č. 2000/31/ES:'''
 
'''Článek 2 směrnice č. 2000/31/ES:'''
  
#„služba informační společnosti“<br /> služby ve smyslu čl. 1 odst. 2 směrnice 98/34/ES ve znění směrnice 98/48/ES;
+
* „služba informační společnosti“<br /> služby ve smyslu čl. 1 odst. 2 směrnice 98/34/ES ve znění směrnice 98/48/ES;
#„poskytovatelem“ každá fyzická nebo právnická osoba, která poskytuje určitou službu informační společnost
+
* „poskytovatelem“ každá fyzická nebo právnická osoba, která poskytuje určitou službu informační společnost
#„usazeným poskytovatelem“ poskytovatel, který účinně vykonává prostřednictvím stálého zařízení po neurčitou dobu hospodářskou činnost; existence a používání technických prostředků a technologií nezbytných k poskytování služby nevytváří samy o sobě usazení poskytovatele;
+
* „usazeným poskytovatelem“ poskytovatel, který účinně vykonává prostřednictvím stálého zařízení po neurčitou dobu hospodářskou činnost; existence a používání technických prostředků a technologií nezbytných k poskytování služby nevytváří samy o sobě usazení poskytovatele;
#„příjemcem služby“ každá fyzická nebo právnická osoba, která k profesním či jiným účelům využívá služeb informační společnosti, zejména pro vyhledávání či zpřístupňování informací;
+
* „příjemcem služby“ každá fyzická nebo právnická osoba, která k profesním či jiným účelům využívá služeb informační společnosti, zejména pro vyhledávání či zpřístupňování informací;
#„spotřebitelem“ každá fyzická osoba, která jedná za účelem nespadajícím do její profesní či obchodní činnosti;
+
* „spotřebitelem“ každá fyzická osoba, která jedná za účelem nespadajícím do její profesní či obchodní činnosti;
  
 
Definice služeb informační společnosti byla do právního systému ČR implementována prostřednictvím zákona č. 480/2004 sb., o některých službách informační společnosti a de facto kopíruje právní formulaci evropských směrnic a nařízení.  
 
Definice služeb informační společnosti byla do právního systému ČR implementována prostřednictvím zákona č. 480/2004 sb., o některých službách informační společnosti a de facto kopíruje právní formulaci evropských směrnic a nařízení.  
Řádek 78: Řádek 80:
  
 
a) dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací,
 
a) dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací,
 +
 
b) aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace.
 
b) aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace.
 +
 +
== Odkazy ==
 +
=== Reference ===
 +
<references/>

Verze z 7. 5. 2016, 15:51

Pod pojmem „poskytovatel informačních služeb“ neboli ISP (Information service provider) najdeme subjekty, které za úplatu poskytují přístup do informační sítě. V evropském prostoru (EU) se této oblasti věnuje směrnice č. 98/34/ES. Ta definuje poskytování informačních služeb jako služby, které jsou objednány uživatelem a jsou poskytovány elektronicky a na dálku.Definice samotného pojmu „poskytovatel informačních služeb“ je právně upravena až ve směrnici 2000/31/ES.[1]


Charakteristika ISP

Článek 2 směrnice č. 2000/31/ES:

  • „služba informační společnosti“
    služby ve smyslu čl. 1 odst. 2 směrnice 98/34/ES ve znění směrnice 98/48/ES;
  • „poskytovatelem“ každá fyzická nebo právnická osoba, která poskytuje určitou službu informační společnost
  • „usazeným poskytovatelem“ poskytovatel, který účinně vykonává prostřednictvím stálého zařízení po neurčitou dobu hospodářskou činnost; existence a používání technických prostředků a technologií nezbytných k poskytování služby nevytváří samy o sobě usazení poskytovatele;
  • „příjemcem služby“ každá fyzická nebo právnická osoba, která k profesním či jiným účelům využívá služeb informační společnosti, zejména pro vyhledávání či zpřístupňování informací;
  • „spotřebitelem“ každá fyzická osoba, která jedná za účelem nespadajícím do její profesní či obchodní činnosti;

Definice služeb informační společnosti byla do právního systému ČR implementována prostřednictvím zákona č. 480/2004 sb., o některých službách informační společnosti a de facto kopíruje právní formulaci evropských směrnic a nařízení.

§2 Pro účely tohoto zákona se rozumí:

a)službou informační společnosti jakákoliv služba poskytovaná elektronickými prostředky na individuální žádost uživatele podanou elektronickými prostředky. Poskytována zpravidla za úplatu; služba je poskytnuta elektronickými prostředky, pokud je odeslána prostřednictvím sítě elektronických komunikací a vyzvednuta uživatelem z elektronického zařízení pro ukládání dat.

d) poskytovatelem služby je každá fyzická nebo právnická osoba, která poskytuje některou ze služeb informační společnosti.

Za poskytovatele informačních služeb můžeme označit:

  • Provozovatele síťové komunikační infrastruktury
  • Provozovatele síťové asistenční infrastruktury
  • Provozovatele hostingových služeb, služeb pro bloggery apod.
  • Provozovatele e-mailových služeb
  • Vyhledávače a portály
  • Diskuzní servery, diskuzní služby
  • Zpravodajské servery
  • Doménové autority

Oficiální klasifikace dle platné české legislativy (zákon 480/2004 sb.) rozděluje poskytovatele informačních služeb do tří skupin.

  1. Poskytovatele služeb spočívajících v přenosu informací poskytnutých uživatelem (access provider)
  2. Poskytovatele služeb spočívajících v automatickém meziukládání informací poskytnutých uživatelem (caching)
  3. Poskytovatele služeb spočívajících v ukládání informací poskytnutých uživatelem (storage nebo hosting)

Pro všechny tři skupiny poskytovatelů informačních služeb (ISP) platí zásada, která říká, že: „je-li informace svou kvalitou protiprávní a ISP neměl povědomí a o a jejím vytvoření a případné komunikaci, je ISP ze zákona odpovědnosti zbaven“.

Poskytovatele služeb spočívajících v přenosu informací poskytnutých uživatelem

  • provozovatelé síťové komunikační infrastruktury (fyzické, logické)
  • provozovatelé síťové asistenční infrastruktury
  • operátoři služeb elektronických komunikací

§3 Odpovědnost poskytovatele služby za obsah přenášených informací

(1) Poskytovatel služby, jež spočívá v přenosu informací poskytnutých uživatelem prostřednictvím sítě elektronických komunikací nebo ve zprostředkování přístupu k sítím elektronických komunikací za účelem přenosu informací, odpovídá obsah přenášených informací, jen pokud, a) přenos sám iniciuje b) zvolí uživatele přenášené informace nebo c) zvolí nebo změní obsah přenášené informace.

Poskytovatele služeb spočívajících v automatickém meziukládání informací poskytnutých uživatelem

§4 Odpovědnost poskytovatele služby za obsah automaticky dočasně meziukládaných informací

Poskytovatel služby, jež spočívá v přenosu informací poskytnutých uživatelem, odpovídá za obsah informací automaticky dočasně meziukládaných, jen pokud:

a) změní obsah informace, b) nevyhoví podmínkám přístupu k informaci, c) nedodržuje pravidla o aktualizaci informace, která jsou obecně uznávána a používána v příslušném odvětví d) překročí povolené používání technologie obecně uznávané a používané v příslušném odvětví s cílem získat údaje o užívání informace, nebo e) ihned nepřijme opatření vedoucí k odstranění jím uložené informace nebo ke znemožnění přístupu k ní, jakmile zjistí, že informace byla na výchozím místě přenosu ze sítě odstraněna nebo k ní byl znemožněn přístup nebo soud nařídil stažení či znemožnění přístupu k této informaci.

Poskytovatele služeb spočívajících v ukládání informací poskytnutých uživatelem

  • Provozovatelé hostingových služeb
  • Provozovatelé webmailu
  • Diskuzní servery, diskuzní služby

§ 5 Odpovědnost poskytovatele služby za ukládání obsahu informací poskytovaných uživatelem

(1) Poskytovatel služby, jež spočívá v ukládání informací poskytnutých uživatelem, odpovídá za obsah informací uložených na žádost uživatele, jen:

a) mohli-li vzhledem k předmětu své činnosti a okolnostem a povaze případu vědět, že obsah ukládaných informací nebo jednání uživatele jsou protiprávní, nebo b) dozvěděl1li se prokazatelně o protiprávní povaze obsahu ukládaných informací nebo o protiprávním jednání uživatele a neprodleně neučinil veškeré kroky, které lze po něm požadovat, k odstranění nebo znepřístupnění takovýchto informací. (2) Poskytovatel služby uvedený v odstavci 1 odpovídá vždy za obsah uložených informací v případě, že vykonává přímo nebo nepřímo rozhodující vliv na činnost uživatele.

§ 6Poskytovatelé služeb uvedení v § 3 až 5 nejsou povinni

a) dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací,

b) aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace.

Odkazy

Reference

  1. Právo na internetu: spam a odpovědnost ISP / Radim Polčák. - Vyd. 1. - Brno : Computer Press, 2007. - 5, 150 s.: obr.; 23 cm. - (Právo pro denní praxi). -ISBN 978-80-251-1777-4