Počítačová hra: Porovnání verzí
Řádek 12: | Řádek 12: | ||
==Kdo se podílí na vývoji her?== | ==Kdo se podílí na vývoji her?== | ||
* '''Game designer''' se podílí na vývoji herních komponentů, jako je příběh hry, úkoly, puzzle, | * '''Game designer''' se podílí na vývoji herních komponentů, jako je příběh hry, úkoly, puzzle, | ||
− | * Vývojář se stará implementaci a design softwaru, který vytváří hru. Zabývá se offline nastrojemi pro efektivní hraní a motorem hry, díky kterému může hráč hrát. | + | * '''Vývojář''' se stará implementaci a design softwaru, který vytváří hru. Zabývá se offline nastrojemi pro efektivní hraní a motorem hry, díky kterému může hráč hrát. |
− | * Umělci produkují vizuální část hry. | + | * '''Umělci''' produkují vizuální část hry. |
− | * Producent | + | * '''Producent''' se stará o managment hry a uvedením hry na trh. |
==Architektura počítačových her== | ==Architektura počítačových her== |
Verze z 23. 7. 2021, 14:50
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Počítačová hra (v angličtině označována jako computer game) je druh softwaru založeného na interakci mezi jedincem a hrou. Fenomén počítačových her odstartoval v druhé polovině 20. století a podobně jako další moderní technologie se denně vyvíjí. Popularity nabývá díky tématům, která překonávají sociální restrikce a zapojují hráče do situací v rozporu s etikou. Oproti sledování filmu či poslechu hudby je v případě hraní her jedinec vtažen do virtuálního prostředí a stává se z pasivního jedince - aktivní hráč. Pozornost si počítačové hry získali hlavně u dospívajících a subkultur, které mohou vnímat počítačové hry jako druh sociálního začlenění.
Počítačové hry jsou využívány v oblasti umění, vzdělávání. H
Počítačové hry neslouží pouze pro volnočasové účely. Je možné je využít v oblasti umění, školství. V dnešní době je možné hrát hry na hardwarových zařízení, jako je osobní počítač, herní konzole (Xbox, Playstation, Nintento), mobilní telefony, tablety nebo zařízení pro simulaci virtuální reality.
Obsah
Kdo se podílí na vývoji her?
- Game designer se podílí na vývoji herních komponentů, jako je příběh hry, úkoly, puzzle,
- Vývojář se stará implementaci a design softwaru, který vytváří hru. Zabývá se offline nastrojemi pro efektivní hraní a motorem hry, díky kterému může hráč hrát.
- Umělci produkují vizuální část hry.
- Producent se stará o managment hry a uvedením hry na trh.
Architektura počítačových her
Historie počítačových her
Basler ve svě knize Počítačové hry a jejich místo v životě člověka datuje počátek počítačových her [1] od roku 1958, kdy William A. Higenbotham vytvořil hru s názvem Tenis for two. Hra byla spuštěna skrze osciloskopu na kterém simuloval pohyb letícího míčku. Hru bylo možné ovládat pomocí dvou ovladačů. V 60 - 70. létech 20. století se popularitě počítačových her dostávaá pomocí videoherním automatům. Jejich populatritu je možné demonstrovat i na podnětu rozšířit herní konzole do domácnosti. V roce 1972 v návaznosti na popularitu her vznika první herní konzole Magnavox Odyssey.
80. léta hernímu průmyslu přinesla velký rozmach. 1983 vznikla firma Nintendo entertainment syste, jenž později vydala hry jako Super Mario Bros, The legend of zelda, Donkey Kong. 90 léta přináší rozšíření osobních počítačů do domácností a s tím i vývoj her. V roce 1993 vzniká první hra s 3D grafikou - Doom. Na základě tét hry vznikl celý subžánr nových her a to tedy z pohledu první osoby. Společně s vývojem lepší grafiky a rozšířením interenetu se i počítačové hry začali přesovat do internetového rozhraní. Rokem 200 příchází velký vývoj v oblasti grafiky
S příchodem mobilních telefonů nastává i rozmach hraní her na telefonu.
- 1972 - Vznik hry Pong pro dva hráče.
- 1980 - Vznik hry Pacman
- 1985 - Vznikla hra Tetris
- 1989 - vznikl legendární game boy pro hraní her na cestách.
Rozdělení počítačových her
Hry je možné kategorizovat podle druhu a žánru. Každá kategorie má určité rysy, které vybraný typ definují.
Rozdělení podle přístupu k internetové síti.
- Online -
- Offline
Existují online hry, kdy se hráč připojí k síti a nebo offine, kdy hru hraje jen jedinec. Dá
Rozdělení podle počtu hráčů
- Single player hry - hráč interaguje s hrou sám.
- Multiplayer hry jsou většinou pro více hráčů propojené počítačové sítí. Nastává zde buďto ke kooperaci jedinců nebo soutěživosti mezi nimi.
Rozdělení podle přístupnosti
- Freeware hry - Hráč má možnost získat hru zcela zdarma. Hry jsou často prokládané reklami, jenž jsou zdrojem zisku pro vývojáře.
- Freemium hry jsou označováne hry, kde je hráčům dostupná část nebo demo verze hry. Hráč si za vlastnictví celé hry musí zakoupit hru.
- Premium hry - Za jednorázový poplatek mohou hráči zakoupit celou hru.
- Hry s pediodickými poplatky - Jedná se o typ her, kdy hráč platí za měsíční členství. Jedná se tak většinou o Multiplayerové hry- Příkladem: Word of Warcraft
Žánry počítačových her
Akční hry - Hlavním principem akčních her je splnit všechny úkoly a zneškodnit příběhem určeného protivníka. Příkladem toho žánru jsou hlavně takzvané střílečky. Příklad: Call of duty, Dota, GTA
RPG hry Velice populární druh her v dneční době. Jejich základním úkolem je plnit úkoly a vylepšovat tím svou postavu. Hráči je umožněno doslova cokoliv ve virtuálním světě. Může se pohybovat, chatovat se spoluhráči a pod. Jedinec má možnost ve vybraném místě poznávat a zapojovat se.
- MMORPG hry (Massively multiplayer on-line role playing game) – word of warcraft
Strategické hry
Adventury
Bojové hry
Logické hry
Vzdělávací hry S rozšířením osobních počítačů bylo pro oslovení jedince žádoucí zařadit počítačové hry do vzdělávání. Tyto hry jsou složitě vytvořeny a musí splnovat veškeré vzděláváací pokyny. Hra by měla být dostatečně zábavná, aby jedince bavila, ale i odborně sestavená, aby předávala vědomosti. Příkladem může posoužit i studie využít tak čas pro prospěch jedince.
Ostatní hry
Odkazy
Reference
- ↑ BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.
Použitá literatura
- BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.
- CRAWFORD, Chris. The art of computer game design. 1984.
- EGENFELDT-NIELSEN, Simon, Jonas Heide SMITH a Susana Pajares TOSCA. Understanding video games:: the essential introduction. New York: Routledge, 2013.
- SORIA, Agustin a Julián MALDONADO. Computer Games: Learning Objectives, Cognitive Performance and Effects on Development. New York: Nova Science Publishers, 2010. ISBN 9781608766581.
MOŽNÁ
Brom C., Šisler V., Slussareff M., Selmbacherová T., Hlávka Z.: You like it, you learn it: affectivity and learning in competitive social role play gaming. International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, 2016, č. • no. 11, s. • p. 313-348. ISSN 1556-1607.
Související články
- Osobní počítač
- HCI
- Počítačové hry a umění
- Herní studia (Game studies)
- Kultura a umění kódů a dat: software, simulace, vizualizace
Klíčová slova
- Počítačová hra, osobní počítač, HCI, herní studia, software, video game, computer game.