Placebo

Verze z 5. 12. 2014, 15:19, kterou vytvořila Nikola.Frollova (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Název pochází z latiny (viz Historie). Jedná se o látku bez přímých účinků na jev, který má léčit, a která je upravená do podoby léku (tradičně například tableta z laktózového cukru, barvou i tvarem stejná jako tableta fungujícího léku). Tento pojem dále lze použít v případě jakéhokoliv terapeutického postupu či nástroje, který má vliv na pacienta, příznaky či nákazu samotnou, ale který je objektivně neaktivní vůči příčině problému.

Využití:

  • Fenomén placeba je spojován s vnímáním, očekáváním a autosugescí pacienta - pokud má kladnou zkušenost s léky a ví, že se mu po nich již někdy v minulosti ulevilo, bude mu lépe i po užití placeba bez faktických léčebných účinků. Také pocit, že je léčen, dodává pacientovi klid a zlepšuje jeho psychický stav - toto zlepšení se pak odráží i v jeho fyzické stránce.
  • Kromě přímého využití se placebo efektu využívá i při testování nových léčiv jakožto kontrolního vzorku při rozhodování o jejich účinnosti. Pokud je efekt testované látky stejný, jako efekt placeba, je zlepšení důsledkem sugesce a ne přímých léčivých účinků.

Podmínky účinnosti placebo efektu

Placebo efekt do jisté míry ovlivňuje všechny lidi, jeho účinky se však liší jednak podle individuality konkrétního člověka, jednak podle jednotlivých typů nemocí, které má léčit. Signifikantní účinky se objevují zejména u potlačování bolesti a depresí, oproti tomu má placebo jen malý vliv na vážné choroby typu nádorových onemocnění. Mohutnost placebo efektu také záleží na důvěře pacienta v osobu, která mu lék podává, na víře pacienta ve vlastní uzdravení a na prostředí, ve kterém je lék podáván.

Historie

Léčivé rituály, využívající placebo efektu jsou využívány již od pravěku, první oficiálně zdokumentované vědecké potvrzení placebo efektu však pochází z roku 1978. Termín placebo pochází z latinského výrazu "líbit se" z prvního slova 9. verše ze 116. žalmu, zpívaného v křesťanské tradici při udělování posledního pomazání: "Placebo Domino in regione vivorum..." (Zalíbím se Pánu v zemi živých…). Placebo efektu můžeme připočíst mnohé ze zázračných uzdravení, dalo by se říci, že se o něm zmiňuje i Ježíš v Novém zákoně - "...víra tvá tě uzdravila..." - Marek, (5, 34)