Emotion Markup Language
Emotion markup language nebo také EML popř. EmotionML je novým jazykem představeným konsorciem W3C resp. skupinou Emotion Incubator Group (EmoXG). Jazyk EmotionML vychází z XML a jeho účel spočívá v možnosti zápisu široké škály lidských emoci. EML je od roku 2006 stále ve vývoji a jeho standardizovaná podoba zatím neexistuje, ale možnosti jeho využití jsou v budoucnosti velmi široké.
S ohledem k rostoucímu zájmu o obor tzv. affective computing a různým dalším pokročilým formám HCI, je potřeba existence jazyka, který by byl schopen pracovat v oblasti lidských emocí stále aktuálnější. Vytvoření standardizovaného jazyka EML by mělo podle předpokladů vývojářů rozšířit možnosti a celkovou efektivitu komunikace s počítačem. Dosavadní interakce člověka a počítače je postavena na přizpůsobení se člověka počítači. EmotionML by tuto situaci měl změnit.
Obsah
Uplatnění EML
Emotional Markup language nalezne uplatnění především ve třech oblastech: [1]
1. Manuální anotace materiálů zachycujících emoce (videa, proslovy, texty apod.)
2. Automatické rozpoznávání emocí prostřednictvím senzorů (výrazy obličeje, nahrávky řeči a další multimodální kombinace)
3. Generování emocionální systémové odezvy, která může zahrnovat gesta, mimiku, přizpůsobení zařízení náladě uživatele apod.
Konkrétní možnosti využití EML
• Design a tvorba virtuálních AI charakterů v počítačových hrách
• E - learningové aplikace
• Zdravotnická a terapeutická zařízení, kde mohou programy a aplikace založené na EML tvořit důležitou složku péče o pacienty
• Programy pomáhající lidem trpícím autismem či poruchou učení jako je např. Aspergerův syndrom nebo při problémech s pochopením neexplicitně vyjádřených emocí
• Prostřednictvím expresivní syntézy řeči může EML umožnit poslech textu se zohledněním emocí pro slepé či jinak zrakově postižené osoby •Stejně tak může EML sloužit jako nástroj pro přepis mediálního obsahu a zachycené emoce tak zprostředkovat lidem se sluchovým postižením
• Široké možnosti využití v oblasti Affective monitoring (bezpečnost apod.) Výhodou standardizované podoby EML bude i snazší přenos dat mezi "emočně zaměřenými systémy".[1]
Příklad použítí EML
<happy> I think that this is a great day.
<smile duration="2s" wait="1s"/> <look-up> Look at the sky.
There is <emphasislevel="strong">not a single </emphasis> cloud.
</look-up> <agree duration="3500ms" repeat="4"/>
The weather is perfect for a day at the beach. </happy>[1]
Odkazy
Reference
Použitá literatura
- Emotion Markup Language (EmotionML) 1.0. W3C. [online]. 22.6.2015 [cit. 2015-06-22].
- SCHRODER, Marc, Laurence DEVILLERS, Kostas KARPOUZIS, Jean-Claude MARTIN, Catherine PELACHAUD, Christian PETER, Hannes PIRKER, Bjorn SCHULLER a Jianhua TAO. What should a generic emotion markup language be able to represent? [online]. 2007 [cit. 2015-08-06].
- Marc SCHRODER, Ian WILSON, William JARROLD, Dylan EVANS, Catherine PELACHAUD, Enrico ZOVATO a KARPOUZIS. What is most important for an Emotion Markup Language? [online]. 2008 [cit. 2015-08-06].
Doporučená literatura
- CALVO, Rafael A., Arvid KAPPAS, Jonathan GRATCH a Sidney D'MELLO. The Oxford Handbook of Affective Computing. Oxford University Press, 2014. ISBN 0199942242.
Související články
Klíčová slova
XML, Emoce, W3C